Rumień może przybierać różne formy. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, której często towarzyszy ciepło emitujące ze skóry, a w dalszej perspektywie czasu - popękane naczynia. W dzisiejszym artykule zapoznamy się z tematem rumieniu, którego nie należy lekceważyć ze względu na skutki, jakie to może przynieść w przyszłości. Temat przybliży nam nasz ekspert - kosmetolog, Natalia Stafiej.
Witamina C to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej poszukiwanych w kosmetykach substancji aktywnych. Słynie z właściwości rozświetlających, rozjaśniających i wyrównujących koloryt.
Niewiele mówi się natomiast o właściwościach stymulujących i przeciwzmarszczkowych witaminy C. Czy wiesz, że stymuluje ona syntezę kolagenu i elastyny oraz ceramidów w skórze? Dzięki temu jest świetnym składnikiem kremów pod oczy, gdzie skóra jest cienka, delikatna, z często widocznymi cieniami i zmarszczkami.
Rumień pojawia się u osób, u których gra naczyniowa (czyli unaczynienie skóry przy pomocy naczyń włosowatych) jest bardzo, bardzo rozwinięte. Tkanki potrzebują krwi, jednak kiedy włośniczek w skórze robi się za dużo lub są osłabione i nieszczelne to może prowadzić to do problemów na tle rumieniowym.
Kiedy rumień szczególnie się uaktywnia? Najczęstsze przyczyny to:
Rumień to nie tylko zaróżowione policzki, ale w dłuższej perspektywie czasu niesie za sobą kilka niebezpiecznych dla skóry zmian. Warto wiedzieć, że na podłożu rumieniowym rozwija się trądzik różowaty, który uaktywnia się często między 30. a 40. rokiem życia. Wszystko to w skutek zaniedbania problemu rumieniowego i nie wyciszeniu gry naczyniowej.
Jak więc zadbać o skórę z tendencją do rumieniu? Jak ukoić często występującą na naszej twarzy czerwień i wzmocnić naczynia krwionośne? Nasza kosmetolog przybliża zasady pielęgnacji skóry rumieniowej oraz opowiada, jakie substancje powinny się znaleźć się w kosmetyczce.
Przy skórach z problemem naczynek i rumienia warto przyjrzeć się także naszemu zdrowiu. Często podatność na zaczerwienienia, szczególnie gdy towarzyszą temu stany zapalne lub przesuszenie, mogą wskazywać na przewlekły stan zapalny w organizmie. Również witamina D ma ogromny wpływ na procesy regeneracyjne naskórka, a im bardziej zregenerowany naskórek mamy, tym mniej widoczny jest rumień. Przy okazji badań kontrolnych warto sprawdzić także poziom witaminy D, która niesamowicie wpływa na procesy regeneracyjne.
Skórę pokrytą rumieniem należy traktować tak samo jak skórę wrażliwą. Rumień często pojawia się jako reakcja obronna na zbyt agresywną pielęgnację, kiedy to dochodzi do aktywacji cytokin prozapalnych. To skomplikowane słowo oznacza, że nasza skóra i jej układ immunologiczny reagują tak jak na zagrożenie. W związku z tym przy układaniu pielęgnacji skórom rumieniowym należy wybierać wszystko co łagodne, przeciwzapalne i wzmacniające.
O czym pamiętać przy planowaniu pielęgnacji skóry rumieniowej?
Z rumieniem da się walczyć, a nawet trzeba. Jak już wyżej wspomniano, na tle zaawansowanego rumienia często rozwija się trądzik różowaty, który jest trudną chorobą mocno wpływającą na jakość życia. W związku z tym, gdy tylko zauważymy u nas tendencje do niekontrolowanego czerwienienia się skóry oraz pękania naczynek należy wprowadzić do pielęgnacji składniki pozytywnie działające zarówno na naczynia krwionośne, jak i procesy przeciwzapalne. W pielęgnacji skór rumieniowych lub naczyniowych (choć jedno nie wyklucza drugiego), powinny się znaleźć takie substancje jak:
Nasz ekspert wybrał kilka najlepszych produktów, które pomogą wyciszyć rumień na twarzy. Oto one!
Serum o delikatnie oleistej konsystencji. Sprawdzi się idealnie przy skórach suchych, odwodnionych, które często reagują rumieniem w nawet najmniej spodziewanych momentach. Produkt niekoniecznie sprawdzi się przy cerach tłustych.
Dobra i ekonomiczna propozycja dla każdego typu skóry. Ta kompozycja idealnie się sprawdzi przy każdym rodzaju rumieniu. Bogactwo wyciągów roślinnych takich jak:
- diosmina i hesperydyna - flawonoidy ochraniające małe i słabe naczynka krwionośne.
- wyciąg z kasztanowca - znany z redukcji zaczerwienienia oraz wspomagania walki z przebarwieniami pozapalnymi.
- wyciąg z ruszczyka kolczastego - wzmacnia elastazę, czyli substancje odpowiadającą za szczelność naczyń krwionośnych.
To propozycja dla osób które jednocześnie borykają się z rumieniem, przebarwieniami i/lub stanami zapalnymi. Zawarty w produkcie kwas azelainowy łagodnie wycisza stany zapalne, działa antybakteryjnie oraz redukuje rumień. W składzie znajdziemy także witaminę E, która jest znana jako witamina młodości. Dzięki temu mamy także działanie przeciwstarzeniowe.
Źródła:
Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości chemiczne 2019, s. 503-522.
E. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(1): 25.