rozdwojone końcówki

Najlepsze sposoby na rozdwojone końcówki włosów

Rozdwojone końcówki uniemożliwiają zapuszczenie włosów, wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że fryzura wygląda na napuszoną. Jak im zapobiegać i jakich kosmetyków używać, żeby włosy były zdrowe i gładkie od nasady aż po końce?

Piękne, zdrowe, lśniące włosy to marzenie większości kobiet. Ale taka kondycja włosów to rzadkość. Polki w większości mają dość cienkie i delikatne włosy, często je farbują lub rozjaśniają, a to sprawia, że stają się suche, kruche i łamliwe. Co robić i jak to zmienić? Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż reagować na problem. A rozdwojone końcówki włosów są dość popularnym kłopotem. Zwłaszcza u osób z półdługimi lub długimi włosami, eksperymentującymi z zabiegami chemicznymi rozjaśniania lub koloryzacji włosa. I niestety psują wygląd całej fryzury. Ale na szczęście wprowadzając kilka zabiegów do stałego repertuaru pielęgnacyjnego włosów, można zadbać globalnie o ich kondycję.

Rozdwojone końcówki włosów - przyczyny

Dlaczego włosy w ogóle się rozdwajają? To efekt rozchylania się łusek włosa, który wynika z uszkodzenia mechanicznego wywołanego stosowaniem zbyt silnych detergentów do mycia, stylizacją przy użyciu wysokich temperatur bez odpowiedniej ochrony włosa, nie dostarczaniem im odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz brakiem odpowiedniej ilości lipidów. Włos jest głównie zbudowany z białka – keratyny, ale zewnętrzną warstwę stanowią łuski włosa. Jeśli są odpowiednio domknięte, powierzchnia włosa pozostaje gładka, a składniki odżywcze nie wypłukują się, ani nie odparowują. Emolienty, w połączeniu z humektantami (substancjami magazynującymi wodę we wnętrzu włosa) zapobiegają odparowywaniu wody z wnętrza włosa – tym samym chroniąc go przed przesuszeniem i ewentualnym uszkodzeniem.

Włosy są żywe jedynie w macierzy. A na długościach pozostają martwą strukturą. Mimo wszystko może ona być gładka na powierzchni, lśniąca i mocna. Pod warunkiem, że się pielęgnuje włosy odpowiednimi składnikami. Może też być porowata, w związku z czym podatna na wypłukiwanie się substancji odżywczych i co jest tego konsekwencją – krucha i łamliwa. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja i zabiegi poprawiające kondycję włosów.

RADA EKSPERTA

Najczęściej problem z rozdwajaniem się końcówek wynika z obawy przed przetłuszczeniem się włosów. Kobiety boją się, że stosując kosmetyki bogate w emolienty i lipidy przesadnie je obciążą i będą wyglądać nieświeżo. Unikają więc kosmetyków bogatych w olejki. A włosy pozbawione powłoki ochronnej są podatne na rozchylanie się łusek – tym samym: na rozdwajanie się. 

Nie ma panaceum w postaci pielęgnacji na już rozdwojone końcówki. Nic ich z powrotem nie sklei. Pozostaje wówczas tylko ich podcięcie. I generalnie powinno się podcinać końcówki włosów jako profilaktykę co 4- 6 tygodni. 

 

- radzi stylista fryzur, Irek Kłembowski.

Olejki na rozdwojone końcówki włosów:

Co na rozdwojone końcówki?

Najważniejszą zasadą w przypadku osób o włosach z tendencją do rozdwajania się końcówek jest stosowanie preparatów z lipidami (olejkami, roślinnymi masłami). Jeśli na powierzchnię włosa nałoży się produktu z emolientem, pozostanie ona gładka i elastyczna. A dzięki temu – bardziej odporna na uszkodzenie wynikające z szarpania włosów podczas ich czesania czy stylizacji. Olejki można stosować albo dodając je do maski czy odżywki i nakładając po spłukaniu szamponu, albo po spłukaniu kosmetyków odżywczych na jeszcze wilgotnych włosach. Opcjonalnie można też wykonać zabieg olejowania włosów, który opisuje nasz ekspert, Irek Kłembokowski.

RADA EKSPERTA

Jeśli włosy są permanentnie przesuszone, mają tendencję do rozdwajania się końców, warto stosować zabieg olejowania włosów. Nakłada się na nie rozgrzany wcześniej olej i trzyma go na włosach (najlepiej omijając nasady i skórę głowy, żeby ich nie obciążyć i nie sprowokować przyspieszonego przetłuszczania się) przez co najmniej godzinę lub dwie. Następnie należy zemulgować je odżywką. A dopiero później sięgnąć po szampon i po jego użyciu na sam koniec zabiegu, ponownie zastosować odżywkę.

Do moich ulubionych olejów do pielęgnacji włosów należą: olej z gorzkich migdałów, który polecam do stosowania na włosach cienkich i delikatnych, olej lniany, który sprawdzi się przy włosach średnio grubych i grubych, albo olej kokosowy – jedynie do grubych.

 

- wyjaśnia Irek Kłembowski.

Czy rozdwojone końcówki trzeba obciąć?

Najlepszym sposobem na utrzymanie włosów w dobrej kondycji jest systematyczne dbanie o nie. Rozdwojone końcówki rozdzielają włos na cieńsze części w związku z czym staje się jeszcze bardziej kruchy i łamliwy. Czy rozdwojone końcówki powinno się obcinać? Tak, ponieważ końcówki często ulegają wycieraniu się, a także uszkodzeniu ze względu m.in. na przesuszenie. Jak często? Najlepiej robić to regularnie co 4-6 tygodni. Także wtedy, kiedy się chce włosy zapuścić. Nie tworzą się wówczas na nich mini-supełki, które następnie mogłyby się rozdwajać.

Kosmetyki na rozdwojone końcówki włosów 

Nie da się "skleić" rozdwojonych końcówek, za to można zapobiegać temu procesowi. W jaki sposób? Regularnie je pielęgnując i podcinając. Które produkty warto włączyć jako prewencję przed rozdwajaniem się włosów? Szampon John Frieda Full Repair do włosów słabych i zniszczonych dostarcza im kwasów omega-3 już podczas procesu mycia. W odżywce również powinny być obecne olejki. Doskonałym przykładem takiego produktu jest Elseve Magiczna Moc Olejków. To odżywka bogata w olejki: lniany, rumiankowy, słonecznikowy, różany, z gardenii tahitańskiej i kwiatu lotosu. Zmiękcza, odżywia włosy i wygładza je na długości. A przy tym nie obciąża. Do pielęgnacji bardzo suchych, zniszczonych włosów pomocna może być maska Biovax Naturalne Oleje Argan, Makadamia, Kokos. Zawiera trzy pielęgnujące oleje, które wygładzają i odżywiają włosy na całej długości i pozostawiają na ich powierzchni ochronną warstwę lipidową. Natomiast jest bogatszą formułą niż odżywka, więc można ją stosować 1-2 razy w tygodniu. 

NaturalME Argan uniwersalny olejek do włosów zwany płynnym złotem marokańskim, nie bez powodu jest stosowany przez kobiety na całym świecie właśnie w pielęgnacji włosów. Powód? Olejek arganowy zawiera cenne: kwasy tłuszczowe, witaminy (m.in. wit. E), karotenoidy, fitosterole. Nawilża, odżywia i natłuszcza. Można go stosować albo do zabiegu olejowania, albo dołączyć kilka kropli do codziennej odżywki czy maski do włosów. Jak przeprowadzić zabieg olejowania? Na 1-2 h przed umyciem włosów nałożyć rozgrzany wcześniej olej (np. agranowy, migdałowy, lniany lub kokosowy). Następnie po upływie tego czasu, najpierw zaaplikować odżywkę do włosów, żeby zemulgować olej. A dopiero po tym geście sięgnąć po szampon. Najlepiej delikatny, micelarny, który przesadnie nie wysuszy włosów a przy tym dokładnie je oczyści. Pomocne w regularnym stosowaniu może też być serum Gliss Kur Split Ends Miracle. Zawiera kompleks jonowy i olej z pestek winogron, które wygładzają końcówki włosów i chronią je przed uszkodzeniem. 

Kosmetyki zapobiegające rozdwajaniu się włosów:

  1. 11,99 zł
    Cena rekomendowana: 19,49 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 19,49 zł
Następny wpis
Peeling skóry głowy - jak go wykonać i jaki warto kupić? Czytaj więcej