rokitnik w pielegnacji

Rokitnik w kosmetyce - właściwości i zastosowanie [RADY EKSPERTA]

Olej lub ekstrakt z rokitnika często znajdziemy w składzie kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Ta cenna roślina działa cuda na skórze - regeneruje, nawilża, opóźnia starzenie. Jakie kosmetyki z rokitnikiem warto kupić i jak je stosować? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Rokitnik zwyczajny (Hippophaë rhamnoides L.) to liściasty krzew ozdobny znany z leczniczych właściwości. Roślina, zawierająca wiele cennych substancji odżywczych oraz bioaktywnych, wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, farmakologicznym oraz kosmetycznym. Cenne właściwości rokitnika odkryli starożytni Grecy, stosując pędy oraz liście rośliny do karmienia koni. Dzięki roślinie zwierzęta szybciej przybierały na wadze oraz miały piękną, błyszczącą sierść. Do celów leczniczych rokitnik był wykorzystywany w Mongolii, Chinach, Rosji oraz Himalajach. Używano go do leczenia astmy, chorób skóry, żółtaczki oraz jako środek przeczyszczający.

Olej z rokitnika - właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Z owoców oraz liści rokitnika pozyskuje się wysokiej jakości olej, który zwiera wiele cennych składników odżywczych: kwasy omega 3-6-9, sterole, cukry, białko, składniki mineralne, związki fenolowe, błonnik, karotenoidy, fosfolipidy, takoferole, witaminy A oraz C. Skład oraz zawartość substancji aktywnych może się nieco różnić, w zależności od odmiany rośliny, jej dojrzałości, warunków atmosferycznych itp. 

Dzięki dużej zawartości kwasów omega, olej z rokitnika posiada silne właściwości kardioprotekcyjne i przeciwnowotworowe. Witamina C (szacuje się, że zawartość jest 15 razy wyższa niż w owocach pomarańczy) działa przeciwutleniająco, chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, pomaga wyrównać koloryt cery. Warto podkreślić, że witamina C znajdująca się w rokitniku jest stała, co oznacza, że nie dochodzi do jej utleniania podczas obróbki termicznej. Roślina nie posiada w składzie enzymów, które mogłby rozłożyć witaminę.

Rokitnik to również źródło przeciwutleniaczy (tokoferoli, tokotrienoli - witaminy E i karotenoidów - witaminy A), które wzmacniają ściany naczyń włosowatych, działają regenerująco, przeciwzmarszczkowo. W roślinie możemy znaleźć również substancje z rodziny karotenów, które działają przeciwrodnikowo, przeciwstarzeniowo, przeciwtrądzikowo, regulują pracę gruczołów łojowych, chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym (SPF w granicach 2). Poprawiają koloryt skóry, nadają odcień lekkiej, zdrowej opalenizny. 

Rokitnik w kosmetykach

Rokitnik, ze względu na szereg cennych właściwości od lat wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz włosów. Olej z rośliny możemy znaleźć w:

  • Kosmetykach przeznaczonych do likwidacji przebarwień,
  • Produktach do opalania, rokitnik stanowi naturalny filtr chroniący skórę przed promieniowaniem słonecznym, zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz zwiększa ilość przeciwutleniaczy,
  • Kosmetykach do cery dojrzałej, działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo, ujędrnia oraz uelastycznia skórę, 
  • Preparatach do leczenia dermatoz, pielęgnacji cer suchych, szorstkich, łuszczących, borykających się ze świądem i swędzeniem, rokitnik pomaga w gojeniu się ran, wpływa na proces tworzenia nowego naskórka oraz syntezę kolagenu,
  • Kosmetykach do włosów - roślina wzmacnia włosy, zapobiega wypadaniu, regeneruje, przywraca elastyczność i gładkość.

WSKAZÓWKA

Suplementacja oleju z rokitnika może mieć pozytywny wpływ na leczenie dermatoz, m.in. łuszczycy, AZS, tocznia rumieniowego oraz trądziku. W składzie oleju możemy znaleźć wysokie stężenie kwasu palmitynowego, który przyspiesza gojenie ran oraz regenerację naskórka. Dodatkowo, kwas linolowy, który znajduje się w składzie oleju z rokitnika możemy znaleźć również w składzie sebum. U pacjentów z trądzikiem można zauważyć zmniejszone stężenie tej substancji, co sprzyja pojawianiu się zaskórników oraz zmian zapalnych. Uzupełnianie kwasu linolowego poprzez suplementację oleju z rokitnika ma pozytywny wpływ na skórę trądzikową. Substancja posiada również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.

Jaki kosmetyki z rokitnikiem warto kupić?

Olej z rokitnika możemy stosować na twarz samodzielnie lub wybrać kosmetyki z jego zawartością. Jakie produkty warto kupić? Polecamy przede wszystkim:

  • Serum Uzdrovisco Rokitnik - serum przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej oraz naczynkowej. Dzięki zawartości mikroalg oraz kwasy hialuronowego, skutecznie nawilża, zmiękcza i wygładza, uszczelnia barierę naskórkową, stymuluje produkcję ceramidów. Ekstrakt z rokitnika zapewnia działanie silnie przeciwrodnikowe, chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem. Dodatek witaminy B3 działa przeciwstarzeniowo, przyspiesza odnowę komórkową, poprawia elastyczność i gładkość, rozjaśnia przebarwienia, redukuje zmarszczki. Roślinna trokserutyna działa antyoksydacyjnie, wzmacnia naczynia krwionośne oraz limfatyczne, redukuje zaczerwienienia. Dodatek naturalnej miki nadaje skórze promienny wygląd. W składzie serum znajdziemy również łagodzący D-pantenol oraz ochronne polimery cukrowe.
  • Lirene Natura Rokitnik - delikatny peeling enzymatyczny sprawdzi się w pielęgnacji większości cer, również wrażliwych i naczyniowych. Produkt łączy działanie enzymu z papai oraz ekstraktu z rokitnika. Peeling skutecznie oczyszcza pory, ujednolica koloryt skóry, dodaje blasku i elastyczności. Formuła kosmetyku składa się w 99% z biodegradowalnych substancji pochodzenia naturalnego.
  • Olej z rokitnika NaturalME Rokitnik - olej tłoczony na zimno, sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej oraz łuszczącej się. Zawiera unikalne kwasy tłuszczowe omega-7, wspomaga regenerację skóry, działa odżywczo i nawilżająco. Zwalcza wolne rodniki i wzmacnia naturalną ochronę skóry.
  • Maska Uzdrovisco Rokitnik - roślinna maska nawilżająca do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej. W składzie produktu znajduje się ekstrakt z rokitnika, który poprawia gęstość oraz jędrność skóry; ekstrakt z koniczyny - zmniejsza ilość sebum oraz zwiększa zdolności do kurczenia sieci kolagenowej, dzięki czemu zwęża pory; glukonolakton, algi, witaminę E i hemiskwalan, które silnie nawilżają oraz wzmacniają barierę skóry. Oprócz wymienionych składników w masce możemy znaleźć: żółtą glinkę, olej migdałowy oraz buriti.
  • Krem nawadniający Uzdrovisco Rokitnik - krem łączy w sobie działanie ekstraktu z rokitnika oraz substancji nawilżających, które stymulują produkcję ceramidów i odbudowują NMF, wzmacniają barierę naskórkową oraz hamują degradację lipidów (mikroalgi, trehaloza, kwas hialuronowy). Do kremu dodano również skwalan, masło Shea oraz inne naturalne emolienty, które odżywiają skórę.

Kosmetyki z rokitnikiem polecane przez kosmetologa:

  1. 39,99 zł
    Cena rekomendowana: 59,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 59,00 zł
  2. 47,99 zł
    Cena rekomendowana: 64,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 64,00 zł


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Resich-Kozieł L.,Niemyska K., Zastosowanie oleju z rokitnika w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 2/2020/vol.9, str. 187-191

Następny wpis
Retinol na twarz - czy można stosować latem? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej