Prawidłowe określenie rodzaju cery powinno być pierwszym krokiem w doborze odpowiedniej pielęgnacji. Co charakteryzuje skórę normalną, a czym wróżniają się skóra sucha, tłusta lub mieszana? Ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Martyna Radziejewska wyjaśnia, jak rozpoznać typ cery.
Właściwie określenie rodzaju cery to niełatwe zadanie. W teorii możemy wyróżnić cztery podstawowe typy: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Jednak w praktyce istnieje wiele rodzajów skór z różnymi problemami, np. widocznymi naczynkami, bardzo dużą wrażliwością, trądzikiem lub oznakami starzenia.
Na co zwrócić uwagę, aby prawidłowo rozpoznać rodzaj cery oraz jakich kosmetyków potrzebuje każda z nich? Oto wszystko, co należy wiedzieć o podstawowych typach cery.
Niestety, ale rzadko kiedy możemy rozpoznać skórę normalną u osoby dorosłej. Jest to cera idealna, do której wszyscy dążymy. Z przykrością trzeba stwierdzić, że tylko nieliczni szczęściarze mogą się nią pochwalić. Charakterystyczny dla cery normalnej jest brak jakichkolwiek defektów. Skóra jest jędrna, gładka, lekko zaróżowiona, praktycznie nie reaguje na zmiany pór roku, bardzo dobrze znosi wszelkie zabiegi kosmetyczne. Najlepszym przykładem takiej skóry jest cera dzieci przed rozpoczęciem okresu dojrzewania.
Cera normalna nie jest wymagająca, a dobór odpowiednich kosmetyków jest dość łatwy. Wystarczy delikatny produkt do codziennego oczyszczania, np. Pharmaceris A nawilżający fizjologiczny żel do mycia twarzy oraz lekki krem na dzień (np. Bioderma Hydrabio Gel-Creme). Na noc najlepiej sprawdzą się bogatsze, bardziej odżywcze kremy, które zadbają o płaszcz lipidowy na skórze. W tej roli sprawdzi się np. nawilżający krem CeraVe, w składzie którego znajdziemy ceramidy, niacynamid oraz kwas hialuronowy.
W przypadku cery suchej często można dostrzec problem z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów, które chronią skórę przed „wyparowywaniem” wody z komórek. Cera sucha zazwyczaj jest odwodniona, można na niej zauważyć łuszczące się skórki. Często jest mało elastyczna i cienka, z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Płaszcz hydrolipidowy cery suchej jest dość mocno uszkodzony. Skóra źle reaguje na wodę, szybko pojawia się uczucie „ściągnięcia” i pieczenia. W przypadku tego typu skóry pielęgnacja powinna skupiać się na odbudowie warstwy ochronnej, zapobieganiu ucieczce wody z komórek oraz działaniu przeciwstarzeniowemu. Niestety, ale cera sucha starzeje się szybciej, już nawet po 25. roku życia mogą pojawić się pierwsze zmarszczki.
Posiadacze skóry suchej powinni traktować ją ze szczególną ostrożnością, nie pocierać zbyt mocno podczas oczyszczania, wybierać miękkie, bawełniane ręczniczki oraz stosować letnią wodę. Do demakijażu dobrze sprawdzą się mleczka, np. Pharmaceris A Puri – Sensimil, które można nakładać dłońmi i delikatnie wmasować, aż makijaż zostanie rozpuszczony. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego pocierania wacikami. Przy suchej skórze warto sięgnąć po delikatne emulsje, niezawierające mydła (np. słynny Cetaphil) oraz nawilżające kremy na dzień i natłuszczające na noc. W porannej pielęgnacji można zastosować krem La Roche – Posay Toleriane Sensitive, a w wieczornej np. sprawdzi się Uriage Bariederm CICA. Przy cerze suchej warto ostrożnie dobierać składniki aktywne w kosmetykach, zaczynać od najniższych stężeń. Zalecam również zadbać o skórę od środka, pić odpowiednią ilość wody każdego dnia oraz wzbogacić dietę o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w rybach, owocach morza i olejach roślinnych.
Cera mieszana to tak naprawdę najtrudniejszy typ do rozpoznania. Bardzo często możemy zauważyć na niej cechy zarówno skóry tłustej (najczęściej w strefie T – broda, nos i czoło) oraz suchej lub normalnej w okolicy policzków. W strefie T gruczoły łojowe produkują większe ilości sebum, często pojawiają się zmiany zapalne oraz zaskórniki otwarte i zamknięte. Policzki natomiast są suche, wrażliwe, możemy zauważyć podrażnienie i zaczerwienienie po nałożeniu niektórych produktów. Pielęgnacja skóry mieszanej jest dość trudna, ponieważ należy tak dobierać produkty, aby ograniczyć pracę gruczołów w strefie T, nie szkodząc wrażliwym i delikatnym policzkom. Dbając o skórę mieszaną należy łączyć kosmetyki przeznaczone do cery suchej oraz tłustej. Często osoby, które posiadają cerę mieszaną, błędnie skupiają się jedynie na problemie tłustej strefy T, bagatelizując suchość policzków.
Do pielęgnacji cery mieszanej należy wybierać delikatne produkty oczyszczające, które nie zawierają mydła oraz substancji potencjalnie „zapychających” (np. emulsja La Roche – Posay Toleriane). Na dzień należy zastosować delikatne kremy nawilżająco – matujące, np. La Roche – Posay Effaclar H. W ciągu dnia można sięgać po bibułki matujące, które pomogą w pozbyciu się nadmiaru sebum w strefie T. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie dwóch różnych produktów. Podczas wieczornej pielęgnacji można użyć produkt normalizujący pracę gruczołów łojowych w strefie T, np. krem Bioderma Sebium Global oraz bogaty, natłuszczający kosmetyk w okolicy policzków, np. odżywczy krem Avene Eau Thermale Creme Nutritive Revitalisante.
Do pielęgnacji cery mieszanej należy wybierać delikatne produkty oczyszczające, które nie zawierają mydła oraz substancji potencjalnie „zapychających” (np. emulsja La Roche – Posay Toleriane). Na dzień należy zastosować delikatne kremy nawilżająco – matujące, np. La Roche – Posay Effaclar H. W ciągu dnia można sięgać po bibułki matujące, które pomogą w pozbyciu się nadmiaru sebum w strefie T. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie dwóch różnych produktów. Podczas wieczornej pielęgnacji można użyć produkt normalizujący pracę gruczołów łojowych w strefie T, np. krem Bioderma Sebium Global oraz bogaty, natłuszczający kosmetyk w okolicy policzków, np. odżywczy krem Avene Eau Thermale Creme Nutritive Revitalisante.
W przypadku cery tłustej mamy do czynienia z nadaktywnością gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum. Skóra często się błyszczy, jest szara i gruba. Nierzadko można na niej dostrzec liczne zaskórniki oraz rozszerzone pory. Pielęgnacja skóry tłustej powinna skupiać się na regulacji pracy gruczołów łojowych oraz zmniejszeniu grubości warstwy rogowej naskórka. Jednak nawet przy cerze tłustej musimy pamiętać o nawilżeniu i dbaniu o płaszcz hydrolipidowy skóry.
W porannej pielęgnacji należy sięgać po delikatne produkty, emulsje i żele o fizjologicznym pH oraz kremy nawilżające przeznaczone do skóry tłustej (np. SVR Sebiaclear Hydra), które nie spowodują „zapchania” skóry. W pielęgnacji wieczornej można zastosować produkty oczyszczające (np. żel Avene Cleanacne) oraz kosmetyki zawierające kwasy, które regulują pracę gruczołów łojowych, np. krem peelingujący Pharmaceris T z 5% lub 10% kwasem migdałowym. Zazwyczaj polecame jest stosowanie kosmetyków mocniejszych, kwasowych na przemian z tymi delikatniejszymi i regenerującymi skórę. W tym celu, do cery tłustej, sprawdzi się krem marki Bioderma Cicabio.
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Żródła:
Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, s.. 342-344.
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 114-137.