Retinol daje fenomenalne efekty w pielęgnacji, ale ma jedną wadę - może wywoływać podrażnienia pod wpływem promieniowania słonecznego. Czy w takim razie można go stosować wiosną i latem? Tak, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Jak? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetologa - Martyny Radziejewskiej.
Retinol, bez wątpienia, jest najskuteczniejszą i najlepiej przebadaną substancją aktywną. Jednak, wprowadzając ten składnik do pielęgnacji należy zachować dużą ostrożność, uzbroić się w cierpliwość i stopniowo budować tolerancję skóry na pochodną witaminy A. Proces retynizacji (wprowadzania pochodnych witaminy A do pielęgnacji) zajmuje dużo czasu. Najlepiej rozpocząć go w okresie jesiennym, aby nie narazić skóry na pojawienie się przebarwień, a nawet poparzeń, które mogą powstać pod wpływem promieniowania słonecznego.
Czy należy zaprzestać stosowania kosmetyków z retinolem w okresie wiosenno-letnim? Odpowiedź brzmi: nie. Zbudowana tolerancja nie jest czymś, co z nami zostanie. Jeśli przerwiemy stosowanie produktów z retinolem na okres kilku miesięcy utracimy, to co zostało wypracowane wcześniej. Proces retynizacji będzie musiał zostać powtórzony od nowa. Retinol można stosować wiosną i latem, ale należy pamiętać o pewnych zasadach.
Przeczytaj również: Retinol - wszystko, co musisz wiedzieć. Jak i kiedy zacząć stosować?
Jeśli mamy już wcześniej zbudowaną tolerancję na retinol, nie warto z niego rezygnować w okresie wiosenno-letnim. Jednak, aby aplikacja była w pełni bezpieczna, należy pamiętać o kilku zasadach:
WSKAZÓWKA
Jeśli wybieramy się na dwutygodniowy urlop w ciepłym kraju, możemy chwilo odstawić kosmetyk z retinolem. Jednak to nie zwalnia nas ze stosowania kremów z filtrem. Retinol to substancja o przedłużonym działaniu, dlatego podczas krótkich wakacji nie powinniśmy utracić wypracowanych efektów. Po powrocie z urlopu możemy bezpiecznie wznowić stosowanie kosmetyku z pochodną witaminy A.
Odradzałabym rozpoczynanie wprowadzania retinolu (zwłaszcza dużych stężeń) do pielęgnacji w okresie dużego nasłonecznienia. Najlepiej proces retynizacji rozpocząć z końcem września, początkiem października. Jednak, jeśli wcześniej nie stosowaliśmy retinolu, a chcemy w okresie wiosenno-letnim zadziałać przeciwstarzeniowo, możemy postawić na kosmetyki z niewielkim stężeniem substancji lub z bakuchiolem. Bakuchiol to roślinny odpowiednik retinolu, który wykazuje zbliżone działanie do pochodnej witaminy A, ale nie niesie ze sobą ryzyka podrażnień skóry oraz nie wykazuje właściwości fotouczulających.
Jednak mimo wszystko, stosując nawet bardzo niskie stężenia retinolu czy roślinny bakuchiol zawsze należy pamiętać o codziennym używaniu kosmetyków z filtrem ochronnym SPF50 oraz sumiennej, systematycznej reaplikacji w ciągu dnia. Produkty przeciwsłoneczne to najlepsze kosmetyki przeciwstarzeniowe.
Wiosną i latem najlepiej stosować kosmetyki z bakuchiolem lub wybierać retinol o niskim stężeniu. Oto bezpieczne kosmetyki z retinolem i bakuchiolem do stosowania latem - zarówno dla początkujących i zaawansowanych.
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.