Marzysz o zredukowaniu rozstępów? Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Agnieszka Antczak, zdradza, jak retinol działa na te zmiany skórne, jak szybko można zauważyć poprawę i które kosmetyki warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji.
Rozstępy to wrzecionowate zmiany skórne o charakterze blizny, które powstają na skutek mechanicznego uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych pod wpływem gwałtownego rozciągania skóry. Dzieje się tak np. podczas ciąży, okresu dojrzewania, gwałtownego wzrostu lub utraty masy ciała, a także w trakcie przyrostu masy mięśniowej w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych. Najczęściej pojawiają się one w okolicy brzucha, pośladków, piersi czy obręczy barkowej.
Nie każdy wykazuje tendencje do ich powstawania, o tym czy u danej osoby pojawią się rozstępy, decydują predyspozycje genetyczne oraz zmiany w stężeniu hormonów, dlatego ciąża, dojrzewanie płciowe, nadczynność tarczycy, nadmierny poziom kortyzolu czy stosowanie leków hormonalnych będą predysponowały do ich rozwoju.
Powstawanie rozstępów przebiega dwuetapowo:
Rozstępy, podobnie jak każda inna blizna, to zmiana o charakterze trwałym i nieodwracalnym, i nie jest możliwe ich usunięcie w 100%. Natomiast odpowiednia pielęgnacja oraz zabiegi kosmetologiczne mogą znacznie zmniejszyć ich widoczność, poprawić wygląd i jakość skóry.
Jak zwiększyć skuteczność działania retinolu?
Retinol stymuluje syntezę nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co odgrywa kluczową rolę w przywróceniu elastyczności skórze, na której pojawiły się rozstępy, właśnie na skutek uszkodzenia tych włókien.
Retinol przyspiesza regeneracje skóry poprzez zwiększenie obrotu komórkowego, co wspomaga usunięcie starych zniszczonych komórek i zastąpienie ich nowymi, co może znacznie poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność rozstępów.
Balsamy z retinolem wspomagają przepływ krwi w skórze co znacznie wspomaga procesy regeneracji.
Warto wiedzieć, że widoczne efekty stosowania retinolu na rozstępy mogą pojawić się znacznie później niż ma to miejsce w przypadku zmarszczek czy trądziku. Duży wpływ ma na to również stężenie retinolu i częstotliwość jego stosowania. Istotne jest również to czy stosujemy inne substancje wspomagające (kwasy, witaminę C, wąkrotę azjatycką).
Dodatkowo wykazano również, że długotrwałe stosowanie retinolu nawet przez 2-4 lata nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest bezpieczne dla skóry. Warto pamiętać, że skuteczna terapia retinolowa to zawsze maraton, a nie sprint, dlatego gdy na samym początku stosowania, nie zauważysz widocznych zmian, nie zniechęcaj się do dalszego stosowania.
Krem ten zawiera 1% retinolu zamkniętego w liposomach, dzięki czemu dociera on w głębsze partie skóry bez wywoływania podrażnień. Dodatkowo zawiera wąkotę azjatycką, ekstrakt z kurkumy oraz oleje, które wspomagają regenerację skóry i wzmacniają działanie retinolu.
Zawiera 3 kluczowe ceramidy, niacynamid oraz ekstrakt z korzenia lukrecji. Produkt szczególnie polecany na świeże rozstępy (czerwone) ze względu na swoje działanie przeciwzapalne
Zawiera jeszcze bardziej aktywny retinoid – retinal, który wykazuje działanie zbliżone do retinolu, ale zmniejszające ryzyko podrażnienia. Zawartość witaminy C dodatkowo zwiększa syntezę kolagenu i regenerację skóry w obrębie rozstępów.
Bibliografia:
1. Kaniewska M: Rozstepy Kaniewska M: Kosmetologia Podstawy. Wydawnictwo szkolne i Padagogiczne, Wydanie I, 2011: 194-196
2. Al-Himdani S., Ud-Din S., Gilmore S., Bayat A.: Striae distensae: A comprehensive review and evidence- based evaluation of prophylaxis and treatment. Br J Dermatol. 2014, 170: 527-547
3.Ud‐Din S, McGeorge D, et al. “Topical management of striae distensae (stretch marks): prevention and therapy of striae rubrae and albae. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2016; 30(2): 211–22