Retinal a retinol

Retinal a retinol – który wybrać dla swojej skóry? [RADY EKSPERTA]

Retinol czy retinal? Wybór odpowiedniej formy witaminy A może być kluczowy dla twojej pielęgnacji! Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Zuzanna Karwas-Domańska, wyjaśnia różnice, zastosowanie i daje wskazówki, które pomogą ci bezproblemowo wprowadzić retinoidy do codziennej rutyny.

Witamina A to jeden z najcenniejszych składników dla naszej skóry, o udowodnionym działaniu, bezpieczeństwie i szerokim zastosowaniu. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji skór zarówno młodych (z trądzikiem, zaskórnikami, nadmiernym przetłuszczaniem się), jak i dojrzałych (oznaki starzenia, utrata jędrności, przebarwienia). Współczesna kosmetologia wciąż intensywnie badając retinoidy, wykorzystuje różne stężenia oraz formy tych substancji, z czego najbardziej znany jest retinol oraz retinal, dwie substancje, które docelowo przekształcają się w cenny dla nas kwas retinowy (substancja niedostępna w kosmetykach). Jak przebrnąć przez gąszcz produktów i wybrać właściwy dla siebie? 

Retinal a retinol – właściwości

To pochodna witaminy A, wykazuje ogromną skuteczność w profilaktyce i działaniu przeciwstarzeniowym i jest głównym przedstawicielem retinoidów. Stymuluje syntezę kolagenu, zmniejsza stres oksydacyjny, łagodzi wizualne efekty starzenia się, czyli zmarszczki i bruzdy

Może występować w produkcie wraz z innymi cennymi składnikami anti-aging, jak w serum Basiclab Retinol 0,3%, Witamina C i Koenzym Q10 3%, gdzie został połączony z silnymi antyoksydantami dla jeszcze lepszego efektu odmłodzenia i rewitalizacji skóry. 

Retinol może również modulować stan zapalny, dlatego sprawdza się tak dobrze przy skórach trądzikowych, także z acne tarda, czyli trądzikiem osób dorosłych. Przy trądziku zacznij od niskich stężeń retinolu jak w Pharmaceris T Pure Retinol 0.3, aby nie podrażnić skóry i tak już objętej stanem zapalnym. 

Stopniowo, obserwując reakcje skóry możesz zwiększać stężenie substancji aktywnej. Działając zbyt gwałtownie i zbyt dużymi stężeniami spowodujesz podrażnienie. Jest to jedna z nielicznych wad retinolu - działanie drażniące i konieczność używania go w sposób bardzo przemyślany, zaplanowany.

Masz ochotę wprowadzić retinol do pielęgnacji ciała? Proszę bardzo! Dekolt, ramiona i inne partie ci za to podziękują ujędrnieniem i redukcją przebarwień. Zerknij na Mawawo Balsam do ciała z retinolem. Poza witaminą A ten kosmetyk zawiera cenne oleje i ekstrakty. Nie zapomnij umyć rąk po aplikacji, bo produkt zawiera 1% retinolu, więc trzeba uważać, by przypadkowo nie zatrzeć nim twarzy.

To również pochodna witaminy A, bardzo efektywna, jednak o mniejszym profilu drażniącym. Dzieje się tak, ponieważ retinal potrzebuje mniej przemian do kwasu retinowego i jego ilość w kosmetyku jest mniejsza niż w przypadku retinolu. Ta forma wypada zdecydowanie korzystnie w stosunku: aktywność substancji vs. tolerancja skóry. Jest to jednak składnik podatny na utlenianie, więc producenci muszą dbać o odpowiednią formulację kosmetyku. Ważne może być nawet samo opakowanie produktu (typu airless), zapewniające maksymalną świeżość. 

Za sprawą swoich właściwości antybakteryjnych i regulujących pracę gruczołów łojowych, retinal oczywiście znakomicie nadaje się do skór trądzikowych, z tendencją do zapychania. Dobrej jakości serum z retinalem będzie sprawdzało się nawet u skór cieńszych, wrażliwszych, które dotąd nie tolerowały retinolu.

Takim skórom spodobają się sera Geek & Gorgeous o stężeniu 0,05 lub 0,1%. Świetną opcją jest także krem Veoli Botanica Power Of Retinal. W składzie mają dodatkowe substancje regenerujące i nawilżające. Może przynieść wiele dobrego, nawet jeśli masz początki trądziku różowatego! Wzmocniona, ukojona skóra będzie mniej zaczerwieniona, naczynka mniej widoczne, a stan zapalny się wyciszy.

Retinol i retinal – jak się z nimi zaprzyjaźnić bez wpadki z podrażnieniem?

Jak nie zniechęcić się po pierwszych użyciach? Po pierwsze pamiętaj, że retinoidy działają nawet, gdy nie widzisz reakcji na skórze. Nie próbuj niczego przyspieszyć i stosuj się do poniższych zasad:

  • Przede wszystkim retinoidy nakładaj wyłącznie wieczorem.
  • Jeśli jesteś posiadaczką skóry wrażliwej, stosuj niskie stężenia, ale regularnie.
  • Nie próbuj za wszelką cenę zwiększać stężenia, nie zmieniaj co chwilę produktu. 
  • Na początku kuracji nie stosuj produktu dzień po dniu. Rób 2-3 dniowe przerwy, obserwuj.
  • W czasie adaptacji nie stosuj innego silnego kosmetyku, np. z kwasami, zwróć też uwagę, by nie było ich w składzie samego produktu z retinolem/retinalem. Choć takie połączenie w jednej buteleczce może świetnie sprawdzić się u skór tłustych, z rozszerzonymi porami i bliznami po trądziku, nie wybieraj go jako produkt wprowadzający.
  • Unikaj peelingów mechanicznych (z ziarenkami, drobinami), enzymatyczne też odstaw na chwilę na półkę.
  • Jeśli używasz kwasowej formy witaminy C (Ascorbic Acid) zrób sobie od niej przerwę dopóki nie osiągniesz pełnej harmonii skóry przy używaniu retinoidów.
  • Zaopatrz się w delikatny żel myjący, np. Bioderma Sensibio Gel Moussant oraz prosty, ale odżywczy krem nawilżający, np. Geek & Gorgeous Happier Barrier Krem regenerujący.
  • Podczas stosowania produktów z retinoidami – bezwzględnie stosuj fotoprotekcję w postaci kremu z filtrem SPF 30-50. Jeśli chcesz wesprzeć i ukoić swoją skórę, genialnie sprawdzi się ten z bestsellerowej serii marki SVR, czyli kojąco-regenerujący Cicavit+ SPF 50.

Jeśli do podrażnienia już doszło, nie panikuj. Odstaw substancje aktywne na kilka dni, rozpocznij proces od nowa.

WSKAZÓWKA

Jeśli bardzo ciężko ci przebrnąć przez proces retinizacji (czyli okres przyzwyczajania skóry do retinoidów), bo twoja skóra jest wyjątkowo skłonna do podrażnień, zastosuj tzw. metodę kanapki. Najpierw nałóż cienką warstwę kremu nawilżającego na skórę, a następnie, po jego wchłonięciu, zastosuj serum z aktywną witaminą A.Taka warstwowa aplikacja tworzy ochronną „kołderkę” na skórze i nieco hamuje penetrację składników aktywnych do skóry.

Inna opcja – skróć czas aplikacji. Nałóż na 4-6h, dopiero później na całą noc. 

Mimo wprowadzenia w życie tych rad odnośnie retirnizacji nadal nie lubisz się z retinoidami w pielęgnacji? Bez presji! Zmień je na inne komponenty kosmetyczne. Choć to genialne substancje aktywne, nie jest powiedziane, że będą służyć każdemu bez wyjątku.

ŹRÓDŁA:

  1. Human Skin Aging and the Anti-Aging Properties of Retinol, Biomolecules. 2023 Nov; 13(11): 1614.
  2. Use of Retinoids in Topical Antiaging Treatments: A Focused Review of Clinical Evidence for Conventional and Nanoformulations, Adv Ther. 2022; 39(12): 5351–5375.
Udostępnij:

Autor Zuzanna Karwas-Domańska Zobacz profil
Kosmetolog z 13-letnim doświadczeniem, właścicielka dwóch klinik urody w Warszawie. Zajmuje się terapiami skór trudnych oraz zaawansowanymi zabiegami anti-aging. Zwolenniczka mądrej i minimalistycznej pielęgnacji domowej.
Następny wpis
Jak używać toner pads? TOP 6 płatków tonizujących Czytaj więcej