ramnoza

Ramnoza w kosmetyce - właściwości i działanie [RADY EKSPETA]

Ramnoza to coraz częściej spotykany składnik kosmetyków. Producenci z chęcią umieszczają ją w kosmetykach do pielęgnacji twarzy czy też ciała ze względu na właściwości nawilżające, antyoksydacyjne i łagodzące. Co jeszcze warto wiedzieć o ramnozie? Temat przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Martyna Radziejewska.

Witamina C to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej poszukiwanych w kosmetykach substancji aktywnych. Słynie z właściwości rozświetlających, rozjaśniających i wyrównujących koloryt.

Niewiele mówi się natomiast o właściwościach stymulujących i przeciwzmarszczkowych witaminy C. Czy wiesz, że stymuluje ona syntezę kolagenu i elastyny oraz ceramidów w skórze? Dzięki temu jest świetnym składnikiem kremów pod oczy, gdzie skóra jest cienka, delikatna, z często widocznymi cieniami i zmarszczkami.

Ramnoza - właściwości i zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom, ramnoza cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku produkcji kosmetyków. Pierwsze wzmianki na temat tego składnika pojawiły się w latach 70. XX wieku. Najczęściej cukier można znaleźć w kosmetykach typu anti-aging. Jednak działanie przeciwstarzeniowe nie jest jedyną zaletą ramnozy. Jest to substancja aktywna, która:

  • Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, zwalcza negatywne działanie wolnych rodników, a także walczy ze skutkami stresu oksydacyjnego i przedwczesnego fotostarzenia,
  • Silnie odżywia, regeneruje oraz wygładza skórę,
  • Działa pobudzająco na receptory fibroblastów, pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry,
  • Jest humektantem, czyli higroskopijną substancją o właściwościach zatrzymujący wilgoć w warstwie rogowej, a także wpływającej korzystnie na barierę hydrolipidową skóry,
  • Łagodzi podrażnienia, może być stosowana w kosmetykach dla cery wrażliwej,
  • Dzięki małym cząsteczkom dociera do głębszych warstw skóry, nie działa jedynie na powierzchni,
  • Zapobiega wysychaniu kosmetyków.
WSKAZÓWKA
 
Choć ramnoza wykazuje silnie właściwości przeciwstarzeniowe, a także skutecznie pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, kosmetyki z dodatkiem cukru lepiej zacząć stosować wcześniej. Ramnoza działa przede wszystkim na skórę młodą, kiedy zmarszczki nie doskwierają jeszcze tak bardzo. Dlatego warto włączyć ją do pielęgnacji nastawionej na profilaktykę przeciwzmarszczkową, ponieważ to jest najlepszym sposobem na zachowanie młodego wyglądu skóry. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ramnoza w kosmetyce

Ramnoza jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała, twarzy, a także kosmetyków przeznaczonych do ust czy skóry wokół oczu.

Składnik ten doceniła marka Vichy w linii Liftactiv Supreme, gdzie znajduje się 5% stężenie ramnozy. Do serii kosmetyków należą: kremy na dzień przeznaczone dla różnych typów skór, krem na noc, serum do twarzy oraz skóry wokół oczu.

Na szczególną uwagę zasługuje krem przeznaczony do wieczornej pielęgnacji Vichy Liftactiv Nuit Supreme. Kosmetyk ma za zadanie działać przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco, a podczas dłuższego stosowania powinien poprawić owal twarzy. Krem przeznaczony jest dla cery suchej, na której pojawiły się zmarszczki i inne oznaki starzenia. Ramnoza stanowi główny składnik aktywny produktu, który ma za zadanie aktywować głębsze warstwy skóry. Krem sprawdzi się w u osób, które chcą rozpocząć pielęgnację nastawioną na działanie przeciwstarzeniowe

  1. 133,99 zł
    Cena rekomendowana: 160,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 160,99 zł

Ramnozę można znaleźć również w wielu innych kosmetykach, które sprawdzają się u większości z nas od lat. Między innymi cukier ten stanowi jeden ze składników popularnego płynu micelarnego Bioderma Sensibio H2O. Kosmetyk świetnie radzi sobie nawet z mocnym makijażem, dokładnie oczyszcza skórę.

Dzięki fizjologicznemu pH skóry oraz dodaniu składników o działaniu łagodzącym i kojącym (biomimetycznych cukrów m.in. ramnozy), płyn micelarny jest bardzo dobrze tolerowany również przez osoby z wrażliwą cerą.

  1. 42,99 zł
    Najniższa cena:  43,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 43,99 zł

Ze względu na działanie zatrzymujące wilgoć oraz uszczelniające płaszcz hydrolipidowy, ramnozę można znaleźć w produktach przeznaczonych dla pielęgnacji ciała dla skór wrażliwych i suchych.

Cukier ten znajdziemy w składzie odżywczego balsamu łagodzącego Bioderma Atoderm Xereane. Produkt został stworzony z myślą o skórze narażonej na uszkodzenia w wyniku niepożądanego działanie niektórych chorób, np. cukrzycy. W takim wypadku należy podjąć właściwe kroki, aby zachować skórę w dobrej kondycji. Obok ramnozy, w balsamie znajdują się pantenol, masło Shea, gliceryna, wosk jojoba oraz słonecznikowy. Balsa nawilża, uzupełnia lipidy skóry, łagodzi uczucie dyskomfortu. 

U osób, które borykają się z problemem suchej, spierzchniętej lub popękanej skóry ust, sprawdzi się ochronny balsam SVR Cicavit+ Baume Levres. Wśród składników aktywnych znajduje się polisacharyd bogaty w ramnozę, cukier prebiotyczny, który wpływa na mikrobiom, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy, masło Shea, wosk pszczeli. Balsam działa odżywczo, regeneruje barierę hydrolipidową, przywraca komfort, pozostawia na powierzchni skóry ochronny film, który zabezpiecza przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.

Ramnozę można znaleźć również w produktach stworzonych z myślą o skórze problematycznej, ze skłonnością do trądziku. Serum przeciw niedoskonałościom Uzdrovisko Fiołek normalizuje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu zmian zapalnych oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Wśród składników aktywnych znajduje się niacynamid, pantenol, ramnoza, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, ekstrakt z fiołka trójbarwnego oraz trokserutyna. Serum przywraca równowagę skórze problematycznej, pozostawiając ją wygładzoną i miękką w dotyku.

  1. 39,99 zł
    Cena rekomendowana: 59,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 59,00 zł

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/najpopularniejsze-cukry-wykorzystywane-w-kosmetologii,17526

Kołaczek A., Węglowodany w kosmetologii, Chemia w Szkole, 6/2015, s. 47-50.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Baby hair - co zrobić, aby zapuścić ich jak najwięcej? Czytaj więcej