Przerzedzone włosy

Przerzedzone włosy – jakie są przyczyny i jak je ratować?

Przerzedzanie się włosów to wyzwanie, z którym mierzy się coraz więcej osób – niezależnie od wieku czy płci. Włosy tracące gęstość mogą być sygnałem zmian w organizmie, wpływu stresu, zaburzeń hormonalnych, uwarunkowań genetycznych, efektu niewłaściwej pielęgnacji i wielu innych przyczyn. Choć problem może wydawać się trudny do opanowania, współczesna wiedza o pielęgnacji i zdrowiu skóry głowy oferuje wiele rozwiązań, które mogą pomóc wzmocnić i zagęścić włosy. 

Przerzedzone włosy – przyczyny

Przyczyny przerzedzania się włosów są złożone i mogą wynikać z różnorodnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dwa najczęstsze rodzaje wypadania włosów to łysienie androgenowe i wypadanie telogenowe, które znacząco różnią się przyczynami oraz przebiegiem. 
 
  • ŁYSIENIE ANDROGENOWE
Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna utraty włosów. Powstaje, gdy mieszki włosowe stają się wrażliwe na DHT – substancję, która powstaje z testosteronu. Enzym w ciele przekształca testosteron w DHT, który działa negatywnie na mieszki włosowe, osłabiając je i powodując wypadanie włosów.
 
W konsekwencji doprowadza to do skrócenia fazy anagen (wzrostu włosa) oraz wydłużenia fazy telogen (spoczynku włosa). Kolejny cykl włosów postępuje z miniaturyzacją mieszka włosowego i odrastaniem włosów krótszych, cieńszych i odbarwionych – co jest główną przyczyną przerzedzających się włosów.
 
Łysienie androgenowe jest schorzeniem o złożonym, wieloczynnikowym charakterze, w którym kluczową rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Badania sugerują, że na rozwój i nasilenie tej choroby mogą wpływać również inne czynniki, takie jak:
 
- styl życia (np. palenie tytoniu),
- oddziaływanie androgenów na mieszki włosowe,
- mikrozapalenia wokół mieszków włosowych,
- czynniki środowiskowe (promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza, zaburzenia mikrobiomu skóry),
- wczesne dojrzewanie,
- wyższy wskaźnik masy ciała (BMI),
- stres,
- nawyki żywieniowe.
 
Każdy z tych elementów może potencjalnie przyspieszać proces przerzedzania włosów i nasilać przebieg łysienia androgenowego.
 
Łysienie androgenowe często dotyczy specyficznych obszarów, takich jak zakola i czubek głowy u mężczyzn, a u kobiet objawia się bardziej równomiernym przerzedzeniem głównie na części ciemieniowej i charakterystyczne przerzedzenie przedziałka. 
 
  • WYPADANIE TELOGENOWE
Łysienie telogenowe to jeden z najczęściej występujących typów łysienia, charakteryzujący się nagłym, rozproszonym i gwałtownym wypadaniem włosów, bez tworzenia blizn. Może przebiegać w dwóch formach: ostrej, trwającej do 6 miesięcy, oraz przewlekłej, utrzymującej się dłużej niż pół roku.
 
Dodatkowo u około 30% osób dotkniętych łysieniem telogenowym pojawia się objaw trichodynii – ból, pieczenie lub swędzenie skóry głowy. Mechanizm tego typu łysienia polega na zwiększeniu liczby włosów przechodzących w fazę telogenu oraz na zaburzeniu synchronizacji cyklu włosowego. 
 
Przyczyn łysienia telogenowego jest wiele i mogą się nakładać:
 
- niedobory makro i mikroelementów (np. witaminy z grupy B, żelazo, cynk, witamina D3)
- zaburzenia wchłaniania
- zaburzenia hormonalne np. choroby tarczycy, hiperprolaktynemia, hiperandrogenizm, PCOS, insulinooporność, niski poziom estrogenów
- operacje, zabiegi chirurgiczne, narkoza
- stres emocjonalny, ostry, przewlekły (zaburzenia rytmu dobowego)
- fizjologiczna - poporodowe wypadanie włosów
- leki np. przeciwzakrzepowe, NLPZ
- odstawienie antykoncepcji
- restrykcje żywieniowe, ograniczenia dietetyczne, nagłe spadki wagi, zaburzenia odżywiania
- choroby infekcyjne, wysoka gorączka
- choroby układu pokarmowego zaburzenia jelitowe (np. przewlekłe biegunki)
- nadmiar niektórych składników mineralnych i witamin np. wit A
- stany zapalne skóry głowy, ŁZS, łupieżciasne upięcia, nieprawidłowa pielęgnacja
- i wiele więcej
 
Obszary dotknięte nadmiernym wypadaniem: zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, wypadanie ma charakter rozproszony w związku z czym przerzedzenia pojawiają się równomiernie na całej skórze głowy
CIEKAWOSTKA
 
Bardzo często w przypadku wypadania telogenowego największe przerzedzenia pojawiają się na bokach, skroniach, czole i zakolach czyli tak zwanej części skroniowo-czołowej.

Czy przerzedzone włosy odrosną?

W pierwszej kolejności należy określić rodzaj przerzedzenia i lokalizację, która bardzo dużo podpowiada (tutaj może pomóc wizyta u trychologa). 
 
Dopóki przyczyna wypadania telogenowego nie zostanie wyeliminowana – dopóty może trwać wypadanie telogenowe. Wypadanie telogenowe jest odwracalne w przypadku odnalezienia przyczyny i wprowadzenia odpowiednich kroków, takich jak: celowana suplementacja, prawidłowa pielęgnacja lub ewentualna terapia gabinetowa. 
 
Łysienie androgenowe jest procesem trwałym i trudno całkowicie go odwrócić, ponieważ wynika z predyspozycji genetycznych i działania hormonów. W przypadku tego łysienia niezwykle ważny jest czas reakcji. Można jednak spowolnić jego postęp i poprawić kondycję włosów za pomocą odpowiednich terapii, takich jak farmakoterapia, prawidłowa pielęgnacja domowa, suplementacja celowana czy pielęgnacja gabinetowa. Skuteczność tych metod zależy od stopnia zaawansowania łysienia i regularności stosowania.

Przerzedzone włosy – co robić?

  • Pielęgnacja skóry głowy – ten aspekt jest kluczowy. Utrzymanie odpowiednio kwaśnego pH i zdrowego mikrobiomu, dbanie o płaszcz hydrolipidowy tworzy idealne podłoże dla wzrostu włosów.
  • Terapia zachowawcza – zarówno w domu, jak i w gabinecie warto stosować produkty i zabiegi, które stymulują oraz wzmacniają włosy.
  • Celowana suplementacja – suplementy powinny być zawsze dobierane indywidualnie, na podstawie wyników badań i towarzyszących, ewentualnych objawów w danym problemie włosowym, dodatkowo powinny uzupełniać niedobory, szczególnie w zakresie witamin.
  • Szybka reakcja – ważne jest, aby reagować od razu po zauważeniu problemu łysienia czy nadmiernego wypadania. Zwlekanie może pogłębić problem, co utrudni powrót do wcześniejszego stanu włosów.

ŁYSIENIE TELOGENOWE 

W przypadku tego typu łysienia kluczowe jest zidentyfikowanie przyczyny, ponieważ bez jej eliminacji terapia może okazać się nieskuteczna.

ŁYSIENIE ANDROGENOWE

Warto zgłosić się do specjalisty, który, korzystając z badania trichoskopowego i wywiadu, dobierze odpowiednią terapię hamującą proces łysienia, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Produkty na przerzedzone włosy [WYBÓR TRYCHOLOGA]

Szampon/peeling, który idealnie sprawdzi się jako wstępne oczyszczenie skóry głowy przed szamponem. Usunięcie martwych komórek naskórka, łoju i potu przywróci odpowiednie, fizjologiczne warunki skóry.
To następna propozycja peelingu, która oczyści skórę głowy z nadmiaru martwych komórek naskórka i warstwy krystalizacji. Odblokowuje ujścia mieszków włosowych co będzie ważne w dalszych etapach kuracji leczenia łysienia.
  1. 40,99 zł
    Cena rekomendowana: 54,60 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 54,60 zł
Produkt do pielęgnacji skóry głowy i włosów wypadających, słabszych, przerzedzonych. W skład szamponu wchodzi: siara bydlęca, mleko klaczy oraz proteiny jedwabiu, które skutecznie pobudzają mikrokrążenie przy tym odżywiając mieszki włosowe. 
 

Produkt stymuluje mieszki włosowe do wzrostu i wzmacnia strukturę włosów. Dzięki składnikom aktywnym, takim jak kofeina czy biotyna, poprawia mikrokrążenie, odżywia cebulki włosów i wspiera ich regenerację. Regularne stosowanie pomaga zagęścić włosy i poprawić ich wygląd. Idealny dla osób walczących z osłabionymi, cienkimi włosami.

  1. 93,99 zł
    Najniższa cena:  99,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,99 zł
Serum na bazie naturalnych składników hamujących wypadanie włosów i silnie pobudzający ich wzrost. W składzie znajdują się: siara bydlęca, mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach silnie regenerujących skórę głowy. Produkt przeznaczony dla osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów.
 

Stymulująco-wzmacniająca wcierka do skóry głowy na bazie wody. Produkt działa wzmacniająco i stymulująco na wzrost nowych włosów, a wodna formuła produktu nie powoduje obciążenia. 

Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Makijaż dla blondynek – jak go zrobić krok po kroku? Czytaj więcej