Czy twoja skóra ma nierównomierny koloryt i zauważasz na niej brązowe plamki? To mogą być przebarwienia – potrądzikowe, posłoneczne lub melasma. Ich usuwanie bywa trudne, ale odpowiednia pielęgnacja i właściwie dobrane kosmetyki mogą je skutecznie rozjaśnić. O pielęgnacji skóry z przebarwieniami opowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska.
Przyczyny powstawania przebarwień możemy podzielić na czynniki:
Możemy wyróżnić kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych:
Walka z przebarwieniami jest długa, a efektów nie można spodziewać się natychmiast. Kluczowe jest włączenie do pielęgnacji odpowiednich składników aktywnych dopasowanych do kondycji skóry oraz rodzaju przebarwień.
W usuwaniu przebarwień posłonecznych i melasmy kluczowe jest stosowanie składników złuszczajączających oraz blokujących produkcję melaniny. Należą do nich:
Zmiany barwnikowe pozapalne wymagają przede wszystkim łagodzenia i dbania o to, aby nie zaburzyć procesów gojenia. W pielęgnacji powinny znaleźć się składniki aktywne o działaniu przeciwzapalnym, wspierającym barierę hydrolipidową oraz zapewniającym prawidłowe nawilżenie i odżywienie skóry. Dobrze sprawdzą się kosmetyki zawierające:
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Postaw na regularną i konsekwentną pielęgnację. Wybierz kosmetyk zawierający przynajmniej jeden suteczny składnik rozjaśniający. Pamiętaj również o codziennym stosowaniu kremu z wysokim filtrem SPF, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV i zapobiegać powstawaniu nowych plam.
Serum działa potrójnie – rozjaśnia istniejące przebarwienia, zapobiega powstawaniu nowych oraz wyrównuje koloryt skóry. Będzie świetnym wyborem na przebarwienia posłoneczne oraz związane z procesem starzenia (starcze). Formuła łączy w sobie genisteinę, kwas fitowy i heksylorezorcynol, które hamują nadprodukcję melaniny i zmniejszają widoczność przebarwień. Dodatkowo produt wspomaga regenerację skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Ma lekką konsystencję i może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem, co czyni go idealnym do codziennej pielęgnacji.
Krem doskonały do porannej pielęgnacji – rozjaśnia, rozświetla, zapobiega fotostarzeniu i delikatnie matuje. Zawiera opatentowany składnik LUMINOUS630®, który działa na poziomie komórkowym i stopniowo rozjaśnia przebarwienia. Filtr SPF 50 krem zapewnia skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV, a tym samym zapobiega powstawaniu nowych zmian. Formułę wzbogacono także o witaminę E i kwas hialuronowy, które wspomagają regenerację i nawilżenie skóry. Produkt zapewnia kompleksową ochronę, pielęgnacją i promienny wygląd.
To nocny krem rozjaśniający przebarwienia oparty o technologię LUMIREVEAL oraz heksapeptyd-2, witaminę C, E i PP. Preparat wspomaga redukcję nadmiaru melaniny w skórze przez co rozjaśnia istniejące przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Dodatkowo wspiera barierę ochronną skóry i działa przeciwstarzeniowo. W połączeniu z serum Pigmentbio C-Concentrate pod krem nocny i kremem Pigmentbio Daily Care SPF 50+ na dzień przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne.
To intensywna kuracja złuszczająca dla osób zmagających się z przebarwieniami. Formuła oparto na trio kwasów: glikolowym, mlekowym i migdałowym, skutecznie złuszcza naskórek, redukuje przebarwienia i stymuluje odnowę komórkową. Betaina łagodzi podrażnienia i nawilża skórę, sprawiając, że produkt nadaje się nawet dla skóry wrażliwej. Regularne stosowanie zapewnia wyrównanie kolorytu i wygładzenie skóry.
WSKAZÓWKA
W pierwszym etapie pielęgnacji przebarwień pozapalnych idealnie sprawdzi się CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy. Zawiera ceramidy, nicynamid i kwas hialuronowy, które wzmacniają barierę ochronną skóry, nawilżają ją i wspomagają proces regeneracji
Do najpopularniejszych zabiegów na przebarwienia należą:
Wszystkie zabiegi dobierane są indywidualnie przed osobę wykonującą zabieg, czyli lekarza lub kosmetologa. W zależności od intensywności i rodzaju przebarwień dobierane są konkretne zabiegi w gabinecie.
Czasami przebarwienia powstają... z naszej winy. Aby uchronić się przed powstaniem przebarwień należy unikać:
Źródła:
Kapuścińska A., Nowak A.: Use of organic acids in acne and skin discolorations therapy. Postepy Hig Med Dosw 2015; 69: 374-383.
Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.