Krosty podskórne to nie tylko problem estetyczny. Często są również bardzo bolesne. Dlaczego się pojawiają i jak można przeciwdziałać ich powstawaniu? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska.
Pryszcze podskórne zazwyczaj pojawiają się u osób poniżej 20. roku życia, kiedy formułuje się gospodarka hormonalna. Jednak można się z nimi spotkać również w późniejszym wieku. Jak wskazuje sama nazwa, są to zmiany, które znajdują się pod warstwą naskórka.
Jak wskazuje sama nazwa, są to zmiany, które znajdują się pod warstwą naskórka. Przyczyny ich powstania mogą być naprawdę różne. Bardzo często dotyczą nastolatków i są objawem trądziku grudkowo-krostkowego, który ze względu na nasilenie zmian uznawany jest za umiarkowaną odmianę trądziku pospolitego.
Do najczęstszych pośrednich przyczyn powstawania zmian podskórnych należą:
Natomiast bezpośrednią przyczyną powstawania zmian jest odkładanie się pod powierzchnią skóry zanieczyszczeń, łoju, w wyniku których w warstwie rogowej naskórka pojawia się wykwit. Krostki podskórne najczęściej zlokalizowane są w strefie T (czoło, nos, broda), jednak można się z nimi spotkać również na policzkach, w okolicy uszu, szyi, dekolcie, plecach.
WSKAZÓWKA
Pryszcze podskórne łatwo pomylić z innymi wykwitami: kaszakiem, włókniakiem, tłuszczakiem (są to łagodne guzki tkanki podskórnej), brodawką zwykłą, liszajem płaskim. Dlatego w razie pojawienia się wątpliwości – powinny być konsultowane z lekarzem.
Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza. Do najczęstszych substancji stosowanych w terapii bolesnych pryszczy podskórnych należą:
Jeśli problem podskórnych pryszczy utrzymuje się przez długi czas, a pielęgnacja domowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zalecamy wizytę u dermatologa. Specjalista będzie mógł podjąć dezycję o zastosowaniu antybiotyku, który zmniejszt stan zapalny oraz ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian na skórze.
UWAGA!
Pryszczy podskórnych absolutnie nie powinno się usuwać w mechaniczny sposób, ponieważ może to spowodować pojawienie się nieestetycznych blizn i przebarwień.
Serum punktowe Dryzit działa na pryszcze podskórne dzięki połączeniu kwasu salicylowego, który złuszcza martwe komórki i odblokowuje pory, oraz kalaminy, która łagodzi stany zapalne. Niacynamid redukuje przebarwienia i sebum, a 4-terpineol z olejku z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie. Produkt nie tylko przyspiesza gojenie, ale także zmniejsza widoczność pryszczy.
Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel skutecznie przyspiesza redukcję zmian trądzikowych, zmniejsza ich widoczność i zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości. Swoje działanie zawdzięcza zawartości kwasu salicylowego, który przenika przez pory i pomaga złuszczać martwy naskórek, oraz nadtlenku wodoru (H2O2), który działa antybakteryjnie. Dodatkowo produkt działa kojąco, co może być korzystne przy stanach zapalnych charakterystycznych dla pryszczy podskórnych.
Krem-korektor Effaclar A.I. La Roche-Posay zawiera składniki, które działają przeciwzapalnie, złuszczająco i antybakteryjnie. Są to przede wszystkim niacynamid, kwas LHA oraz pirokton olaminy. Jego formuła jest dobrze skomponowana, aby wspierać leczenie głębszych zmian skórnych i zapobiegać powstawaniu nowych niedoskonałości.
Plastry Spot Cover Patch od Skin1004 będą genialnym rozwiązaniem, jeśli szukasz ochrony przed zanieczyszczeniami i chcesz przyspieszyć proces gojenia. Wykonane z medycznego hydrokoloidu, plastry izolują zmianę trądzikową od środowiska zewnętrznego, co pomaga chronić ją przed bakteriami i urazami mechanicznymi, jednocześnie zapobiegając powstawaniu blizn potrądzikowych. Dzięki temu pryszcze podskórne mogą goić się szybciej i w sposób bardziej kontrolowany.
LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk ma składzie retinol, który przyspiesza złuszczanie naskórka i odnowę komórkową. Dzięki temu jest bardzo efektywne w przyspieszaniu znikania pryszczy podskórnych oraz zapobieganiu ich powstawaniu. Kwas laktobionowy łagodzi stany zapalne, a kwas hialuronowy nawilża skórę, zapobiegając przesuszeniu, co jest ważne przy stosowaniu retinolu. Serum wspiera również rozjaśnianie przebarwień pozapalnych.
Koncentrat Avène Cleanance Comedomed to skuteczny produkt do pielęgnacji skóry problematycznej, szczególnie przydatny w przypadku pryszczy podskórnych. Zawiera opatentowany składnik ComedoclastinTM z nasion ostropestu plamistego, który redukuje istniejące niedoskonałości i zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki wodzie termalnej Avene, koncentrat łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Jego lekka konsystencja szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu, co czyni go idealnym do stosowania na dzień i noc oraz jako baza pod makijaż. Produkt matuje skórę, zamyka pory i reguluje produkcję sebum, co pomaga utrzymać cerę w zdrowej kondycji.
W leczeniu zmian podskórnych należy skupić się także na nawilżeniu skóry i odbudowie jej bariery ochronnej, działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym, antybakteryjnym oraz normalizującym rogowacenie. Nie można również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Warto postawić na dermokosmetyki, które będą spełniały wyżej wymienione funkcje, jak np.:
WAŻNE
W kosmetycznym świecie od lat krąży mit, że skóra trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia. Natomiast używanie kosmetyków jedynie wysuszających, na bazie kwasów, retinolu, zasadowych mydeł, produktów z alkoholem może znacząco uszkodzić płaszcz ochronny skóry. Prowadzi to do trudniejszego gojenia stanów zapalnych, nadprodukcji sebum i cięższego leczenia.