pryszcze na czole

Pryszcze na czole - jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Trądzik na czole dotyka najczęściej nastolatków w okresie dojrzewania, ale i dorośli mogą borykać się w problemem pryszczy na czole. Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Emilia Błaszczyk.

Pryszcze na czole są charakterystycznym objawem trądziku pospolitego (acne vulgaris). Bardzo często ich powstawanie wiąże z kształtowaniem lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale nie tylko. Może być związany z przetworzoną dietą, niehigienicznym trybem życia, nieodpowiednią pielęgnacją cery lub złymi nawykami. Co warto wiedzieć o pryszczach na czole, aby się ich pozbyć?

Pryszcze na czole - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powstawania pryszczy na czole zaliczamy:

  • uwarunkowania genetyczne - prawdopodobieństwo trądziku u osób, których oboje z rodziców miało trądzik, wynosi ponad 50%,
  • zaburzenia lub kształtowanie gospodarki hormonalnej - wzrost poziomu androgenów oraz innych hormonów jajników i nadnerczy wpływa stymulująco na pracę gruczołów łojowych, co zwiększa ryzyko zmian trądzikowych na skórze,
  • dieta - złe odżywianie, przetworzona żywność, fast foody, dużo nabiału i cukrów prostych w diecie może dać objaw trądziku na czole, tu znajdziesz trądzikową mapę twarzy, która obrazuje, jakie są przyczyny powstawania trądziku w różnych miejscach na twarzy,
  • nieprawidłowa praca jelit,
  • nieodpowiednia higiena twarzy - przy łojotoku w trądziku, również na czole, musimy zadbać o dokładne oczyszczanie cery rano i wieczorem, by pozbyć się nadmiaru sebum ze skóry,
  • niezmywanie makijażu - niedomyty makijaż z czoła utrudni ujęcie sebum, co prowadzi do namnażania bakterii w tym obszarze i powstawania trądziku,
  • jeśli czoło jest dodatkowo przykryte grzywką, to jest to prosta droga do pojawienia się zaskórników w tym obszarze twarzy,
  • zbyt rzadkie mycie włosów i grzywki, która opada na czoło i tworzą się wypryski,
  • zbyt rzadkie pranie czapki - zwłaszcza w okresie zimowym, gdy nosimy czapki musimy zadbać o ich czystość.

Jak pozbyć się pryszczy na czole?

W walce z pryszczami na czole najważniejsze będzie zachowanie zasad higieny oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej. Stawiamy na dokładne, lecz delikatne oczyszczanie cery rano i wieczorem za pomocą żelu o fizjologicznym pH, nawilżanie i stosowanie produktów punktowych o działaniu przeciwtrądzikowym. Nie powinny one zawierać alkoholu, który wysusza i podrażnia skórę, a dodatkowo stymuluje ją do produkcji większej ilości sebum.

Przy bardziej zaawansowanym trądziku na czole nie bój się poprosić o pomoc specjalistów - dermatologa czy kosmetologa. Niekiedy niezbędne okazuje się wprowadzenie środków farmakologicznych lub profesjonalnych zabiegów u kosmetologa, na przykład na bazie kwasów.

Pamiętaj również, że pryszczy na czole nie wolno dotykać, ani tym bardziej wyciskać, ponieważ zwiększamy w ten sposób ryzyko dodatkowego zakażenia oraz  powstawania nieestetycznych przebarwień i blizn.

WSKAZÓWKA 

Trądzik na czole najczęściej wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum w tym obszarze. Postaw na serum lub produkt punktowy o działaniu seboregulującym na przykład z kwasami AHA, BHA, cynkiem czy niacynamidem w tej okolicy. Jeśli pryszcze na czole nie znikną, warto zasięgnąć porady specjalisty - dermatologa lub kosmetologa.

Co na pryszcze na czole? Polecane kosmetyki

W celu redukcji wyprysków na czole, świetnie sprawdzą się preparaty punktowe. TOP 5 produktów polecanych przez eksperta to:

To żel punktowy na miejscowe zmiany mikrozapalne. Preparat przeznaczony do miejscowego stosowania bezpośrednio na zmiany trądzikowe (wykwity podskórne, krosty, grudki) w celu natychmiastowego działania przeciwtrądzikowego. Odpowiedni do stosowania dla nastolatków i dorosłych. Zawiera stężoną 2% formułę H2O2 oraz kwas salicylowy. Działa ekspresowo, a do tego zapobiega rozwojowi kolejnych niedoskonałości. Dodatowy atut? Działa kojąco i zmniejsza zaczerwienienia.

  1. 34,99 zł
    Cena rekomendowana: 45,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 45,90 zł

Złuszczający koncentrat do twarzy, który eliminuje podskórne krosty i grudki. Wspomaga nocną regenerację i odnowę naskórka, dzięki czemu już po przebudzeniu pryszcze są mniej widoczne. Można go nakładać codziennie. Zawiera wiele cennych składników aktywnych: torf tołpa, kompleks kwasu kaprylowego z glicyną i ekstraktem z cynamonowca, kwasy AHA 10% – wyciągi z marakui, winogrona i ananasa standaryzowane na zawartość kwasów: glikolowego, mlekowego, cytrynowego oraz winowego.

Punktowy krem-korektor na niedoskonałości, który zmniejsza widoczność wyprysków i co bardzo ważne - zapobiega powstawaniu blizn. Jest dobrym uzupełnieniem kuracji przeciwtrądzikowej. Kosmetyk skraca okres gojenia się pryszcza i zapobiega powstawaniu nowych wyprysków. W składzie znajdziemy m.in. niacynamid (Witamina B3), aby przeciwdziałać powstawaniu niedoskonałości oraz łagodzącą wodę termalną. 

  1. 59,99 zł
    Cena rekomendowana: 69,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 69,99 zł

Świetna pasta na niedoskonałości, którą stosujemy punktowo na obszar objęty wypryskami. Kosmetyk dzięki 10% zawartości siarki i kwasowi glikolowemu wysusza niedoskonałości oraz zmniejsza zaczerwienienia. Produkt wręcz sskazany dla osób z tłustą oraz trądzikową skórą, które szukają szybkiego i skutecznego produktu do redukcji istniejących niedoskonałości skóry. Po prostu działa!

Kolejny godny polecenia punktowy żel na pryszcze. Zawiera antyoksydacyjne Lumifenolami i święty lotos, dzięki czemu przyspiesza gojenie wyprysków, a do tego łagodzi. Efekt po zastosowaniu to szybka i widoczna redukcja niedoskonałości. Warto przetestować!

Pozbycie się krost na czole wymaga przede wszystkim poznania przyczyny ich powstawania. Duże znaczenia ma dieta, higiena i zdrowy tryb życia. Wyeliminowanie przyczyny jest pierwszym i najważniejszym etapem w likwidacji pryszczy na czole.

Źródła:

Guy F. Webster, Anthony V. Rawlings, Trądzik – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009

https://www.healthline.com/health/forehead-acne


Autor Emilia Błaszczyk Zobacz profil
Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Następny wpis
TOP 5 najlepszych kosmetyków na trądzik polecanych przez kosmetologa [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej