kosmetyki naturalne dla dzieci

Kosmetyki naturalne dla dzieci - jakie produkty pokocha skóra dziecka?

Mniej – znaczy dla delikatnej skóry dziecka więcej i lepiej. Dlatego poszukując odpowiednich naturalnych produktów do pielęgnacji, warto przyjrzeć się nie tylko ich składom, ale także wielofunkcyjności. Dziecko nie potrzebuje baterii kosmetyków. Jego czy jej skóra – tym bardziej. Które kremy i mydełka z naturalnymi komponentami są godne uwagi?

Świadome mamy, które dbają o jak najbardziej naturalne składy produktów, których używają, zupełnie inaczej patrzą na kosmetyki dla swoich dzieci. Nie muszą mieć pięknych opakowań – choć większość produktów dla dzieci jest wyjątkowo estetyczna i pasuje do dziecięcych wanienek i pokoików – ale powinny mieć właściwe składy. Jak powinno wyglądać poszukiwanie tych właściwych produktów? Można je znaleźć na półce wśród kosmetyków naturalnych dedykowanych dla dzieci. Które marki warto poznać? Yope, Clochee Baby, Attitude Little Ones, Pure Beginnings, Baby Boom, Sylveco dla dzieci, Hagi Baby, Derma, 4Organic, NaturalME &Baby, czy Anwen Bee My Baby. Czego szukać w ich składach – wyjaśniamy w akapicie poniżej. A czy czegoś warto unikać? Również podpowiadamy. Przedstawiamy również naszą topową listę kosmetyków naturalnych dla dzieci, które nie zawiodą nawet od pierwszych dni życia.

Naturalna pielęgnacja skóry dziecka 

Skóra dziecka do 3. roku życia wykazuje wszelkie symptomy cery wrażliwej i reaktywnej. Może być podatna na podrażnienia, ze względu na niezwykle cienką warstwę rogową i miękki i delikatny naskórek. Dlatego wprowadzając niemowlę, a później przedszkolaka w świat kosmetyków, warto postawić na minimalizm. Zarówno pod kątem zapachów, jak i kolorów stosowanych produktów do mycia i pielęgnacji.

Im starsze dziecko – o ile nie ma skóry atopowej czy alergicznej – tym na większe eksperymenty można sobie i jemu pozwalać. Pachnące kule do kąpieli, wanna pełna kolorowych bąbelków – niestety nie wszystkim bobasom służą.

Dlatego do bazowych, najważniejszych kosmetyków dla niemowląt i dzieci, należą emolienty (masła i oleje), które jednocześnie myją i pielęgnują skórę. Do naturalnych emolientów należą: masło shea, masło kakaowe, olej ze słodkich migdałów, awokado, moreli, macadamia. Wspomagająco na skórę dziecka działa także lanolina, która sprawdza się np. na okolice okołopieluszkowe. Bardzo pomocne są humektanty, czyli substancje, które wiążą wodę w naskórku i zapobiegają jej odparowywaniu. Przykład? Aloes, sorbitol, panthenol, kwas mlekowy. Bezbłędnie działają wspomagająco na mikrobiom prebiotyki, jak np. inulina.

Genialnym składnikiem jest roślinny skwalan, który zapobiega odwodnieniu skóry i działa odżywczo i nawilżająco. Natomiast unikać powinno się kosmetyków mocno pachnących, z olejkami eterycznymi czy w intensywnych kolorach. Do 3 roku życia, lepiej takie „atrakcje” ograniczać. 

RADA EKSPERTA

W pielęgnacji skóry dziecka najważniejsze jest dobranie produktów do jej potrzeb. Należy pamiętać, że skóra malucha intensywnie się rozwija i jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie stosujmy całej gamy kosmetyków. Wystarczy żel do mycia ciała i włosów, ewentualnie emolient do kąpieli oraz krem do pielęgnacji okolic podpieluszkowych. Dopiero gdy nadmiernie zacznie się przesuszać, można wprowadzić balsam czy krem do twarzy. Latem i zimą - odpowiedni krem ochronny. 

Na rynku jest wiele świetnych produktów. Można wybierać spośród kosmetyków zarówno konwencjonalnych, jak i naturalnych. Ważne, żeby skóra dziecka je polubiła. Szukajmy w składach składników zabezpieczających skórę dziecka warstwą ochronną i dającą wciąż możliwość samodzielnego rozwoju. W kosmetykach naturalnych będą to m.in. masło shea, oleje naturalne, lanolina (świetna na okolice podpieluszkowe). Na szczególną uwagę, zasługują właśnie oleje naturalne o wysokiej zawartości NNKT, czyli niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego, arachidonowego. Oleje naturalne, zawierają także wiele składników ważnych dla skóry - witamin, fosfolipidów, fitosteroli. Warto także szukać w kosmetykach ekstraktów o działaniu łagodzącym - z kwiatu nagietka, rumianku, korzenia lukrecji, liści aloesu. Bardzo pożądany jest też pozyskiwany bezpośrednio z rumianku Alfa-bisabolol. Jednym z nowocześniejszych składników stosowanych w naturalnych kosmetykach dla dzieci (i nie tylko) są prebiotyki - np. pozyskiwana z korzenia cykorii inulina. Świetnie wspomagają skórę z zaburzonym mikrobiomem, np. gdy dziecko ma atopową skórę

- radzi Magdalena Kaczanowicz, chemiczka i safety assesor, na Instagramie @racjapielegnacja.

Top 5 kosmetyków naturalnych dla dzieci

Niemowlę lub dziecko nie potrzebuje trzech odrębnych kosmetyków do mycia i higieny. Żel pod prysznic może zastąpić także szampon. Olejek do kąpieli jednocześnie myje i pielęgnuje skórę maluszka jak balsam. A krem do twarzy sprawdzi się także do pielęgnacji całego ciała. Im mniejszą ilością składników poczęstuje się skórę bobasa, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u niego alergii. A wśród naturalnych produktów dla dzieci jest coraz lepszy wybór kosmetyków o bardzo delikatnych zapachach i doskonałych składnikach. Które polecamy?

Szampon i mydło do kąpieli dla dzieci w jednym produkcie o łagodnym ekologicznym, a przy tym hipoalergicznym składzie. Jest bezzapachowe, żeby nie podrażniać delikatnej skóry maluszków. Delikatnie się pieni, subtelnie myje skórę i włosy, nawilża, odżywia i zapobiega wysuszeniu skóry. Nadaje się dla niemowląt od pierwszych dni życia.

  1. 31,99 zł
    Cena rekomendowana: 33,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 33,99 zł

Ten naturalny szampon i żel do kąpieli dla dzieci ma bogatą recepturę. Zawiera olej jojoba, żurawinowy, masło shea i avocado. Skóra głowy jest dzięki niemu dokładnie oczyszczona, a przy tym optymalnie nawilżona. Ekstrakt ze skrzypu polnego, humektanty takie jak sorbitol, panthenol, kwas mlekowy, wzmacniają włosy i sprawiają, że stają się bardziej lśniące. Kosmetyk pachnie malinowo i nie szczypie w oczy. Ma piękną, bajkową oprawę z misiami.

To naturalny, intensywnie natłuszczający olejek pielęgnacyjny do kąpieli maluszków od 1. dni życia. Przyspiesza regenerację naskórka i pozostawia skórę gładką i elastyczną. Zawiera wspaniałe odżywcze oleje: ze słodkich migdałów, który uzupełnia niedobory lipidów suchej i podrażnionej skóry, macadamia o działaniu regenerującym, zapobiegającym otarciom i antybakteryjnym oraz olej z awokado o silnym działaniu nawilżającym, odżywczym i regenerującym. Skóra dziecka po kąpieli w takim olejku jest miękka, nawilżona i bez podrażnień. To produkt który zastępuje mydło i balsam do ciała. Dba o skórę już w trakcie kąpieli. 

Krem jest oparty o działanie trzech olejów: morelowego, ryżowego i makowego. Zawiera także masło kakaowe, które działa odżywczo na skórę i niweluje działanie wolnych rodników, masło shea, żel z aloesu, d-panthenol, skwalan oraz ekstrakty z bawełny i bławatka. Olej morelowy ma działanie przeciwalergiczne. A skwalan poprawia miękkość i elastyczność skóry, chroniąc ją przed utratą wody z naskórka. Krem jest genialny zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała bobasów.

  1. 33,99 zł
    Cena rekomendowana: 45,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 45,99 zł

To żel do mycia ciała i włosów dla dzieci. Jest bardzo delikatny i nadaje się do pielęgnacji niemowląt już po 1. miesiącu życia. Zawiera łagodne środki myjące: oczyszczający ekstrakt z mydłoki i nawilżający ekstrakt z bawełny, które nie wysuszają delikatnej skóry i nie podrażniają jej. A także naturalny ekologiczny prebiotyk - inulinę, który wzmacnia mikrobiom. 

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Tani SPF 50 do twarzy: TOP 10 dobrych kremów do 50 zł Czytaj więcej