Podstawy pielęgnacji twarzy dla początkujących - jak codziennie dbać o skórę? [RADY EKSPERTA]

Podstawy pielęgnacji twarzy dla początkujących - jak codziennie dbać o skórę? [RADY EKSPERTA]

Świat pielęgnacji skóry jest Ci obcy? Na szczęście jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule podpowiadamy, jak powinny wyglądać podstawy pielęgnacji twarzy, aby cera była piękna, zdrowa i nawilżona. Jak osięgnąć ten stan? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog – Martyny Radziejewskiej.

Nawet najlepszy krem czy najdroższe serum nie przyniosą efektów na skórze jeśli nie zadbamy o podstawy pielęgnacji cery. Dopiero wtedy składniki aktywne zawarte w specjalistycznych produktach mają szansę zadziałać. Jak zatem należy codziennie dbać o skórę?

Pielęgnacja twarzy dla początkujących

Codzienne dbanie o skórę powinno być dobrane do problemów oraz rodzaju cery. Choć nie istnieje jeden uniwersalny schemat, podstawy są takie same i zaliczamy do nich:

  • dokładne, ale delikatne oczyszczanie,
  • nawilżanie,
  • ochronę przeciwsłoneczną.

Powyższe trzy kroki to filary odpowiedniego dbania o skórę, bez których wprowadzanie substancji aktywnych nie ma sensu.

Oczyszczanie twarzy

Dokładny demakijaż oraz mycie skóry to podstawa każdej rutyny pielęgnacyjnej. Twarz myjemy dwa razy dziennie (oczywiście, w przypadku uprawiania sportu ilość ta może ulec zmianie).

Rano polecam sięgać po delikatne produkty, które zmyją resztki wieczornej pielęgnacji, sebum, pot oraz kurz, które osadziły się na skórze podczas snu, ale nie uszkodzą bariery hydrolipidowej. Do porannego mycia sprawdzą się delikatne żele, emulsje czy pianki, które zawierają składniki odżywcze, np. Pharmaceris R Puri-Rosalgin - kojący fizjologiczny żel do mycia twarzy, który zawiera betainę, pantenol oraz wosk z mango o działaniu łagodzącym i kojącym. 

Wieczorne oczyszczanie powinno być dostosowane do tego, co zostało nałożone na skórę podczas porannej pielęgnacji. Jeśli mamy makijaż i/lub krem z filtrem wtedy zachęcam do wykonywania dwuetapowego oczyszczania.

W pierwszym kroku należy postawić na produkt, który pomoże pozbyć się makijażu. W zależności od upodobań można wybrać płyn micelarny (pamiętajmy, aby nie pocierać zbyt intensywnie skóry płatkami kosmetycznymi), mleczko lub formuły olejowe. W pierwszym etapie oczyszczania dobrze sprawdza się olejek Bioderma Atoderm Huile De Douche, który dobrze radzi sobie z kosmetykami kolorowymi. Produkt nie zawiera mydła i jest łagodny dla oczu. W składzie znajdziemy roślinne biolipidy oraz witaminę PP. Jednak sam olejek to za mało, żeby usunąć kosmetyki kolorowe i produkty pielęgnacyjne.

W drugim etapie oczyszczania należy wybrać produkt, który łączymy z wodą, polecam wybrać np. Vichy Pureté Thermale - odświeżający żel do mycia twarzy. Żel dobrze domywa skórę, nie pozostawiając jej ściągniętej. 

  1. Cena promocyjna 32,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  32,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. 40,99 zł
    Cena promocyjna 52,99 zł Cena regularna 66,99 zł
    Najniższa cena:  40,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Nawilżanie skóry

Na powierzchni skóry znajduje się specjalna warstwa ochronna, która zapewnia odpowiednie funkcjonowanie oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku jej uszkodzenia, skóra staje się szorstka, zaczerwieniona, ściągnięta.

Aby zadbać o warstwę hydrolipidową należy dostarczać skórze składników o działaniu odżywczym oraz nawilżającym. W tym celu świetnie sprawdzą się kremy zawierające:

  • skwalan,
  • ceramidy,
  • NNKT,
  • wąkrotę azjatycką,
  • kwas hialuronowy,
  • argininę,

Wiele wyżej wymienionych składników znajdziemy np. w kremie ochronno-regenerującym SVR Topialyse Barrière. Produkt zapobiega podrażnieniom i swędzeniu skóry, zawiera ceramidy, kwasy omega 3-6-9, kwas hialuronowy oraz peptydy. Skutecznie nawilża i regeneruje. Godnym polecenia produktem jest także krem nawilżający CeraVe na bazie ceramidów i kwasu hialuronowego czy też Avène Hydrance Aqua-Gel o żelowej formule. 

  1. Cena promocyjna 39,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  40,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 49,99 zł Cena regularna 75,99 zł
    Najniższa cena:  49,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Ochrona przeciwsłoneczna

Ostatni, ale wcale nie najmniej ważny filar pielęgnacji, to codzienna, systematyczna ochrona skóry przed słońcem. Choć wybór produktów jest szeroki, zachęcam do stosowania kremów o faktorze SPF50. Jaki produkt wybrać? Przykładowo krem Vichy Capital Soleil Fluid UV Age SPF50, który nie bieli skóry, posiada szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB, a dzięki lekkiej formule stosowanie to prawdziwa przyjemność. Dobrymi opiniami cieszy się także krem SVR Sebiaclear, który ma lekką formułę i pozostawia skórę matową. Podobną, ultralekką formułę ma Isdin Fotoprotector Fusion Water SPF50+.

O ochronie przeciwsłonecznej pamiętamy przez cały rok. Nawet w zimowe, pochmurne dni promieniowanie słoneczne dociera do naszej skóry.

WSKAZÓWKA 

Wprowadzenie do pielęgnacji składników aktywnych bez zadbania o jej podstawy mija się z celem. Nie oczyszczając dokładnie skóry, kosmetyki chociażby z retinolem nie będą w stanie odpowiednio zadziałać. Żle oczyszczona cera nie absorbuje składników aktywnych. Uszkodzona bariera hydrolipidowa powoduje, że skóra jest bardziej „przepuszczalna”. Nałożenie na nią kosmetyków zawierających aktywne składniki może spowodować znaczne podrażnienie. Natomiast brak ochrony przeciwsłonecznej może przyczynić się do powstawania przebarwień. Wiele składników aktywnych posiada działanie uwrażliwiające skórę na promieniowanie słoneczne. Dopiero mając solidne podstawy pielęgnacyjne można zdecydować się na wprowadzanie nowych kosmetyków i składników aktywnych.

Jak wprowadzać składniki aktywne do pielęgnacji? 

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się produkty z kwasami, retinolem czy witaminą C. W ofercie praktycznie każdej firmy można znaleźć kosmetyki zawierające składniki aktywne. I nie ma w tym nic złego, ważne jedynie, aby wiedzieć jak z nich korzystać. O ile witamina C i delikatne kwasy (np. migdałowy, ferulowy) nie powinny wyrządzić większej krzywdy skórze, to już kilkuprocentowy retinol może jej sporo zaszkodzić.

Decydując się na wprowadzenie do pielęgnacji składników aktywnych, pamiętajmy o zasadzie małych kroczków: zaczynamy od niskich stężeń. Zasada tyczy się zwłaszcza pochodnych witaminy A, czyli retinoidów, które należy wprowadzać do pielęgnacji powoli. Ważne, aby mieć także pewność, że reszta pielęgnacji będzie współgrać z nowym kosmetykiem. Wcześniej należy zadbać o podstawy pielęgnacji: oczyszczanie, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną

Decydując się na nowy produkt musimy zwrócić również uwagę na aktualny stan cery. Nie wprowadzamy składników aktywnych, jeśli skóra jest w złej kondycji: jest przesuszona, ściągnięta i zaczerwieniona. Taki stan może świadczyć o uszkodzonym płaszczu hydrolipidowym. Najpierw należy odbudować warstwę ochroną skóry, a dopiero później zająć się rozszerzaniem pielęgnacji.

Te produkty zawierają cenne substancje aktywne:

  1. Cena promocyjna 58,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  58,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 201,99 zł Cena regularna 229,99 zł
    Najniższa cena:  197,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 86,99 zł Cena regularna 176,99 zł
    Najniższa cena:  86,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. 59,99 zł
    Cena promocyjna 75,99 zł Cena regularna 119,99 zł
    Najniższa cena:  59,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s. 120, 129-130, 169, 172-184.   

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Naturalne składniki w kosmetykach - które są najlepsze i gdzie je znaleźć? Czytaj więcej