kremy ratunkowe na podrażnioną skórę

Podrażniona skóra - te kremy łagodzące przyniosą ulgę wrażliwej cerze

Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień? Ten problem dotyczy wielu osób i często powraca szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jak sobie z nim radzić na co dzień? Jakie kremy przyniosą ulgę i ukojenie?

Dawniej mówiło się o cerze normalnej, suchej, tłustej lub mieszanej. Dziś najbardziej popularnym rodzajem skóry jest skóra wrażliwa. Powód? Zanieczyszczenie środowiska, intensywny styl życia, stres, a także inne problemy cywilizacyjne. W sezonie jesienno-zimowym zaostrzają się także zmiany atopowe (AZS). Sposób? Przywrócenie skórze parametrów cery normalnej, czyli odpowiedniej ochrony w postaci dobrego nawodnienia i odżywienia. Wówczas bariera naskórka wraca do swoich właściwości i zachowuje się jak w przypadku cery normalnej.

Podrażnienia na twarzy

Podrażnienia na twarzy mogą pojawiać z różnych powodów. Bardzo często pojawiają się po używaniu kosmetyków z retinolem (o ile wybierzemy za mocne stężenia) oraz niektórych peelingów chemicznych. Często na cerze pojawia się zaczerwienie z powodu trudnych warunków atmosferycznych. 

Jeśli skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, przesuszona, nie polecam stosowania peelingów. Warto też uważnie przyjrzeć się preparatom do mycia twarzy i codziennej pielęgnacji. Czasami w ich składzie znajdują się kwasy AHA (glikolowy, jabłkowy, mlekowy, itp.), które mogą ją dodatkowo narazić na przesuszenie. 

Bardzo ważne jest, aby skórę podrażnioną oczyszczać tylko delikatnymi środkami, emolientami, micelami, łagodnymi żelami do mycia z wodą. Nie jestem – jak większość dermatologów – fanką kilkustopniowego oczyszczania i nakładania na twarz kilku różnych preparatów. To też może być czynnikiem zapalnym dla (i tak już wrażliwej) skóry. Często jej gorsza kondycja wynika o tej porze roku ze zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach. Dlatego warto dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domach czy biurach, a jeśli skóra tego wymaga, nakładać na nią krem nawet 2-3 razy dziennie. Wieczorem można po całym dniu nałożyć maseczkę z kremu z lipidami i po 10 minutach zmyć. Albo zaaplikować grubszą warstwę takiego kremu i położyć się z nim spać 

– mówi dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog z gabinetu WellDerm w Warszawie.

Jak złagodzić podrażnienia?

Co jest podstawą zdrowia skóry? Odpowiednie oczyszczanie, które z jednej strony usuwa wszelkie zbędne substancje z powierzchni naskórka, w tym: resztki makijażu, pozostałości kosmetyków do pielęgnacji, kurz, cząstki metali, pyłów, tzw. smog. A następnie zapewnienie skórze nawilżenia i odżywienia. Powód? Bariera ochronna naskórka nazywana jest warstwą hydro-lipidową, co oznacza, że znajdują się w niej zarówno części wodne, jak i tłuszczowe. Zadaniem pielęgnacji jest doprowadzenie skóry do równowagi, która będzie przełożeniem na lepszą tolerancję czynników drażniących z zewnątrz. Kiedy skóra jest odpowiednio nawodniona i natłuszczona, nie ma mowy o przenikaniu alergenów i innych czynników drażniących.

Kosmetyki barierowe to w przypadku skóry reaktywnej, alergicznej i wrażliwej – podstawa. Co zawierają? Najczęściej tzw. emolienty (tłuszcze, lipidy, oleje), czyli substancje natłuszczające, które wbudowują się w zewnętrzną warstwę naskórka. I sprawiają, że staje się bardziej elastyczny i mniej podatny na podrażnienia. 

 

Sezon jesienno-zimowy sprzyja zaburzeniu warstwy hydro-lipidowej naskórka. Skóra jest przesuszona, podrażniona i bardziej podatna na zmiany i stany zapalne. Dlatego właśnie teraz należy ją odbudowywać, albo wspomagać odpowiednimi preparatami. Powinny się w nich znaleźć naturalne oleje, jak: olej makadamia, masło shea, olej z wiesiołka czy skwalan. A także – niestety w tym momencie niesłusznie oskarżana i nielubiana – parafina. To genialna substancja dla skóry atopowej, wrażliwej i reaktywnej, która na jej powierzchni tworzy warstwę okluzyjną i nie wnika do środka. Dzięki czemu woda nie paruje i pozostaje tam, gdzie powinna – a skóra odzyskuje nawilżenie. Oprócz tego, dobrze, jeśli w kosmetykach do pielęgnacji skóry podrażnionej, znajdą się takie składniki jak woda termalna i cynk, które wspomagają jej regenerację

- dodaje dr Agnieszka Bliżanowska.

Kremy ratunkowe na podrażnienia

Sucha skóra z tendencją do zmian atopowych polubi Emotopic Krem Barierowy do twarzy i ciała Pharmaceris. Zawiera olej konopny, olej canola i ceramidy. Na powierzchni skóry tworzy barierę ochronną, która zabezpiecza ją przed czynnikami drażniącymi.  Jeśli z kolei twoja skóra potrzebuje ukojenia, polecamy krem Avene Cicalfate+, który szybko ją zregeneruje i da przyjemne uczucie złagodzenia. 

Oprócz emolientów, „karierę” w świecie kosmetyków ratunkowych robi od kilku sezonów Cica, czyli trawa tygrysia (Centella Asiatica). To składnik, który koi, łagodzi i przyspiesza regenerację skóry. Dlatego cica znajduje się w składzie wielu kosmetyków barierowych i ratunkowych, jak np. w Emolium Cica kremie naprawczym. Kosmetyk ten nawilża, natłuszcza i koi podrażnioną skórę przywracając jej parametry cery normalnej. Podobnie działa także genialny krem SVR Cicavit+, który świetnie sprawdzi się na skórze podrażnionej po zabiegach dermatologicznych lub silnych reakacjach alergicznych.

Innym kosmetycznym hitem wśród składników pielęgnacyjnych jest skwalan, który zastępuje występujący naturalnie w skórze skwalen. W Regenerującym kremie nawilżającym do twarzy Onlybio Bakuchiol & Skwalan, jest roślinny skwalan z oliwek, który do spółki z masłem mango silnie regeneruje, nawilża i odżywia skórę. A dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie. Poprawia też znacznie elastyczność naskórka.

Te kremy ukoją podrażnioną skórę twarzy:

  1. Cena promocyjna 29,99 zł Cena regularna 45,99 zł
    Najniższa cena:  29,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 48,99 zł Cena regularna 77,99 zł
    Najniższa cena:  48,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 36,99 zł Cena regularna 47,99 zł
    Najniższa cena:  19,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
10 pomysłów na prezent dla chłopaka na Święta Czytaj więcej