Skóra dojrzała bywa bardziej wymagająca ze względu na mniejszą ilość naturalnie występujących w niej substancji nawilżających i odżywczych. Zdarza się, że pokrywają ją przebarwienia lub zmarszczki, albo rozszerzone naczynka. Jaki podkład będzie dla niej najlepszy? Podpowiadamy.
O jakim podkładzie można powiedzieć, że jest idealny? O tym, którego nie widać na skórze. O jego istnieniu wie tylko osoba, która go użyła. To dotyczy zarówno kwestii odcienia, jak i samej struktury podkładu. Czego powinniśmy szukać do makijażu, kiedy mowa o skórze dojrzałej, która nie jest ani perfekcyjnie gładka, często ma widoczne zmiany pigmentacyjne i traci jędrność?
RADA EKSPERTA
Idealny podkład do cery dojrzałej to taki, który nie będzie gromadził się w zmarszczkach i drobnych liniach, doda blasku i jędrności skórze i nie podkreśli rozszerzonych porów. Na dodatek będzie miał bogaty skład w intensywnie nawilżające i pielęgnujące składniki, takie jak kwas hialuronowy, przeciwutleniacze – witaminę C, witaminę E.
Zazwyczaj do skóry dojrzałej polecam formuły lekkie i płynne. Najlepiej jeśli zawierają filtry SPF chroniące przed przebarwieniami i fotostarzeniem skóry
- wyjaśnia makijażystka, Bogusia Szubiakiewicz.
Skóra dojrzała jest uboższa w naturalne substancje tłuszczowe – ze względu na mniej intensywną pracę gruczołów łojowych (co ma związek z gospodarką hormonalną). Maleje w niej także z roku na rok ilość naturalnego humektantu, jakim jest kwas hialuronowy. Jego najważniejszym zadaniem jest wiązanie cząsteczek wody w skórze, dzięki czemu staje się bardziej gładka, sprężysta i elastyczna. Spada także zawartość kolagenu i elastyny, czyli włókien podporowych skóry. W związku z tym nie tylko zmarszczki stają się bardziej widoczne, ale skóra staje się cieńsza i bardziej wiotka.
Czego szukać w podkładach do cery dojrzałej? Substancji nawadniających i odżywczych: kwasu hialuronowego, witaminy E, ceramidów, peptydów, kwasów omega, olejków, ekstraktu z aloesu. Najlepiej jeśli podkład ma formułę nawilżającą lub rozświetlającą. Wówczas dodaje skórze zdrowego blasku charakterystycznego dla osób w młodszym wieku. Podkład dedykowany skórze dojrzałej może też zawierać olejki, które fantastycznie wygładzają i uelastyczniają skórę. Oczywiście pod warunkiem, że nie mówimy o cerze tłustej czy mieszanej. Wówczas takich substancji jak olejki – unikamy.
Jeśli szukasz mocnego krycia bez efektu maski, warto wypróbować podkład kryjący Milucca Coverage. Ma gładką, aksamitną konsystencję, dobrze ukrywa przebarwienia skórne i zawiera SPF 25.
Doskonały do skóry z tendencją do powstawania przebarwień jest też Vichy Dermablend czyli fluid korygujący z filtrem ochronnym SPF 35. Nawilża, zmiękcza skórę, maskuje niedoskonałości związane z nierównomiernym pigmentem. Chroni przed słońcem i zapobiega wysuszeniu skóry.
Jeśli skóra jest reaktywna, naczynkowa lub uwrażliwiona okresowo czy po zabiegach, warto sięgnąć po La Roche-Posay Toleriane Teint. To kojący podkład korygujący do twarzy. Łagodzi podrażnioną skórę, ukrywa niedoskonałości i chroni przed promieniowaniem słonecznym (zawiera SPF 25). Nie tworzy na twarzy efektu maski.
Do cery suchej lub bardzo suchej bardzo dobrze sprawdza się L’Oréal True Match. To podkład o działaniu nawilżającym i rozświetlającym. Jest dostępny w aż 9 odcieniach. Wygładza, nawilża i dopasowuje się do cery wtapiając się w nią. Nadaje się nawet dla skór wrażliwych.
Idealny dla cery dojrzałej, jeśli lubi się aksamitne wykończenie, jest też Bourjois Always Fabulous. Daje długotrwały efekt makijażu dzięki technologii Stay-in-Place. Obłędnie nawilża i pielęgnuje suchą skórę dając jej pełen komfort. To zasługa zawartości witaminy E w składzie produktu. Oprócz tego zawiera też filtr SPF 20.
Skóra dojrzała lubi: nawilżenie, wygładzenie i odżywienie, ujędrnienie, a czasem – mocniejsze krycie. A czego nie lubi? Wyjątkowo źle prezentuje się na niej pudrowe wykończenie – niezależnie od rodzaju cery. Puder podkreśla zmarszczki, bruzdy i linie, zaznacza rozszerzone pory i optycznie dodaje lat.
Dlatego lepiej jest unikać tego produktu, podobnie jak podkładów o matowym wykończeniu. Lepszym pomysłem są kosmetyki pozostawiające satynową powierzchnię na skórze i lekki glow.
RADA EKSPERTA
Dobrze, jeśli wykończenie podkładu jest aksamitne, miękkie i lekko pudrowe. Wtedy można zrezygnować z używania pudru sypkiego, który podkreśla zmarszczki szczególnie przy bardzo suchej skórze.
Warto sprawdzić formuły kremów BB i CC oraz pudrów mineralnych, które wspaniale współgrają ze skórą dojrzałą. Chociaż w przypadku cery naczynkowej lub z przebarwieniami może być potrzebne większe krycie i gęstsza formuła podkładu
- dodaje Bogusia Szubiakiewicz.
Najczęstsze problemy związane ze skórą dojrzałą? Oprócz braku nawilżenia i odżywienia związanego ze zmianą gospodarki hormonalnej (charakterystycznej dla wieku około menopauzalnego 50+), często zdarzają się widoczne zmiany pigmentacyjne: przebarwienia, nierównomierny koloryt, szara cera, która dodaje niepotrzebnie lat. Dlatego szukając dobrego podkładu przy przebarwieniach, sprawdzą się kryjące formuły w sztyfcie, kompakcie lub gęstym kremie. Taki produkt doskonale wyrównuje koloryt skóry i kryje jak dobry korektor.
Co jeszcze jest cechą znamienną dla cery dojrzałej? Powiększone, popękane naczynka. Zwłaszcza w okolicy nosa i policzków. To mogą być objawy trądziku różowatego (rosacea), które warto pokazać dermatologowi. Natomiast niezależnie od przyczyny takiego stanu, warto uzbroić się w dobry, kryjący produkt do kamuflażu. Zdarzają się korektory lub fluidy z zielonym lub żółtym pigmentem, które neutralizują zaczerwienienia w skórze. A także kremy CC, które oprócz kolorowych pigmentów wyrównujących skórę optycznie, korygują działanie melanocytów (komórek barwnikowych) na głębszym poziomie, ujednolicając stopniowo koloryt skóry. Kremu CC można używać albo zamiast podkładu, albo jeśli jest taka potrzeba stosować go jako bazę pod podkład wyrównującą koloryt.
Jeśli sam podkład ma dość prostą formułę, a skórze brakuje witalności, blasku, zdrowego kolorytu, można albo poszukać – zwłaszcza na lato – lżejszego niż podkład nawilżająco-rozświetlającego kremu BB. Albo sięgnąć po odpowiednią do potrzeb skóry bazę. Dziś są dostępne zarówno bazy nawilżające, wygładzające, jak i rozświetlające. Można je nakładać pod podkład, albo wymieszać z fluidem, kiedy zależy nam na bardziej świetlistym wykończeniu.