Po co mi gadżet erotyczny?

Po co mi gadżet erotyczny? Seksuolog wymienia 10 powodów, dla których warto go mieć

Jeśli choć raz zadałaś/zadałeś sobie pytanie: „o co ten cały szum wokół gadżetów erotycznych?”, a nawet zakwestionowałaś/eś zasadność ich istnienia – ten krótki artykuł jest dla ciebie! 

Dlaczego warto mieć gadżet erotyczny?

Czuję się uprawniona, żeby odpowiadać na to pytanie, bo mnie samą długo zastanawiał fenomen tych wszystkich masażerów, stymulatorów i zabawek wszelakich. Patrzyłam na temat zbyt wąsko i widziałam potencjalną użyteczność zabawek erotycznych jedyne w kontekście masturbacji.

Tymczasem wartość posiadania gadżetów erotycznych może być uzasadniana z rozmaitych perspektyw. Zarówno z punktu widzenia zdrowia seksualnego, ale także zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego. Przedstawiam 10 powodów, dla których warto posiadać gadżet erotyczny. A na poparcie swoich słów mam badania naukowe!

 1. Eksploracja seksualności

Gadżety erotyczne mogą przede wszystkim pomóc w odkrywaniu własnych preferencji seksualnych, zaspokajaniu potrzeb oraz rozbudzaniu zmysłów. Według badania przeprowadzonego przez Joannę Brewster z Uniwersytetu w Missouri – eksperymentowanie z gadżetami erotycznymi może prowadzić do większej samoświadomości seksualnej i zwiększenia poziomu zadowolenia seksualnego (Brewster J. E., Hilpert, P., 2019). 

2. Poprawa życia seksualnego w związku

Zabawki erotyczne są naprawdę użyteczne w podtrzymywaniu życia seksualnego w długotrwałych związkach. Do znanej rutyny potfią wnieść powiew świeżości. Krótko pisząc – pomagają urozmaicić seks. Ann M. Merriwether i Elizabeth M. Baumle z Uniwersytetu w Binghamton przeprowadziły badania, z których wynika, że używanie gadżetów erotycznych w związku jest związane z wyższym poziomem zadowolenia z życia seksualnego, co niezależnie oceniali oboje partnerzy (Merriwether A. M., Baumle E. M., 2019). 

3. Redukcja stresu i poprawa samopoczucia

Regularna aktywność seksualna (w tym z użyciem gadżetów erotycznych), może pomóc w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia. Częste korzystanie z gadżetów erotycznych jest w badaniach wiązane z niższym poziomem stresu i lepszą oceną zdrowia i dobrostanu psychicznego (Brody, S., & Costa, R. M., 2009). 

4. Wspieranie fizjoterapii uroginekologicznej

Ta gałąź fizjoterapii ma na celu poprawę funkcji miednicy i układu moczowo-płciowego. Gadżety erotyczne również mogą być użyteczne w tej terapii. Korzystanie z nich może pomóc w wzmocnieniu mięśni dna miednicy, poprawie kontroli nad pęcherzem oraz zwiększeniu odczuwanej przyjemności seksualnej.

Jednak jeśli czujesz, że fizjoterapia uroginekologiczna to coś dla ciebie – doświadczasz obniżenia narządów rodnych, nietrzymania moczu, bolesnych stosunków – nie ćwicz sama! Zachęcam, by najpierw zapisać się na wizytę do specjalisty, który poinstruuje czy w twoim przypadku „gadżetoterapia” jest zasadna. Niektóre pacjentki powinny bowiem pracować nad rozluźnianiem mięśni, inne nad ich zwiększoną kontrolą, a jeszcze inne nad ich wytrzymałością. Tylko konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym umożliwi opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego, który uwzględni twoje potrzeby i cele terapeutyczne.

  1. 71,99 zł
    Najniższa cena:  73,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 73,99 zł

5. Poprawa intymności w związku

Działanie gadżetów erotycznych może być rewelacyjnym sposobem na zacieśnienie więzi emocjonalnej i intymnej między partnerami. Według badań opublikowanych w „ Journal of Sex & Marital Therapy”, wspólne korzystanie z gadżetów erotycznych może sprzyjać komunikacji, otwartości i większej intymności w związku (Timmermans E., Courtois C., 2018). W końcu skoro mam gotowość do rozmów z partnerem o rodzajach wibratorów, to czy istnieją dla nas jakiekolwiek tematy tabu? 

6. Wspieranie terapii dyspareunii, pochwicy i wulwodynii

Zabawki erotyczne, takie jak dilda (dylatory) lub wibratory (zwłaszcza typu bullet), mogą być wykorzystywane w terapii dyspareunii (doświadczenia bolesności podczas stosunku) lub pochwicy (mimowolnego, bolesnego zaciśnięcia mięśni okalających wejście do pochwy) oraz wulwodynii (doświadczenia bólu w okolicach sromu). Poprzez kontrolowaną stymulację, gadżety te mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni dna miednicy, zwiększeniu naturalnej lubrykacji pochwy oraz zmniejszeniu uczucia bólu podczas stosunku. 

7. Przeciwdziałanie rutynie seksualnej

Gadżety erotyczne mogą być wyjątkowo skutecznym narzędziem w walce z nudą w sypialni. W końcu wprowadzenie nowości, takiej jak zabawki erotyczne, może istotnie pobudzić życie seksualne i zwiększyć poziom satysfakcji (Burri A., 2016). Gadżety erotyczne mogą być także użytecznymi narzędziami w terapii różnych dysfunkcji seksualnych oraz w fizjoterapii uroginekologicznej. 

8. Rozwiązywanie problemów erekcją

Gadżety erotyczne, takie jak pierścienie erekcyjne, są powszechnie stosowane w terapii zaburzeń erekcji. Ringi pomagają utrzymać erekcję poprzez ograniczenie odpływania krwi z prącia, co będzie szczególnie użyteczne dla osób, u których trudności z utrzymaniem erekcji wynikają z problemów z krążeniem lub z innych przyczyn fizycznych. Warto jednak podkreślić, że także podłoże psychogenne zaburzeń erekcji może być terapeutyzowane za pomocą pierścienia erekcyjnego. Przede wszystkim, by pomóc pacjentowi doświadczyć przełomu – doświadczenia udanego stosunku, utrzymania satysfakcjonującego wzwodu. 

9. Pomaganie w osiąganiu orgazmu

Gadżety erotyczne, takie jak wibratory, mogą być z powodzeniem stosowane w terapii trudności w osiągnięciu orgazmu. Dostarczają dodatkowej stymulacji seksualnej, która może pomóc szybciej, sprawniej osiągnąć orgazm. Co więcej, istnieją badania dowodzące, iż regularne stosowanie wibratorów może przyczynić się do poprawy zdolności do osiągania orgazmu (Herbenick D., 2009). 

10. Lepsza znajomość własnego ciała

Używanie gadżetów erotycznych może pomóc w lepszym poznaniu własnego ciała i jego reakcji seksualnych. Badania eksploracja cielesna z użyciem gadżetów może pomóc odkryć nowe strefy erogenne, inaczej je dostymulować i zdobyć nowe, nieznane wcześniej sposoby na osiąganie przyjemności seksualnej (Herbenick D., Reece M., 2010). 

Udostępnij:

Autor Olga Woźna Zobacz profil
Psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia. Ukończyła studia podyplomowe „Seksuologia kliniczna – opiniowanie, diagnoza, terapia”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, w trakcie procesu certyfikacji seksuologa klinicznego, oraz członkinią nadzwyczajną Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Od 2021 r. uczestniczy w szkoleniu z zakresu psychoterapii w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej (szkolenie rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne), by uzyskać certyfikat psychoterapeuty systemowego. Pracuje z klientem indywidualnym oraz z parami w ramach prywatnej praktyki psychologicznej od 2018 roku.
Następny wpis
Jakie są najlepsze gadżety erotyczne dla kobiet? [WIELKI PRZEGLĄD 2024] Czytaj więcej