Plamy starcze

Plamy starcze – jak wyglądają? Jak je zlikwidować? [OKIEM EKSPERTA]

Plamy starcze, choć nieszkodliwe, mogą wpłynąć na naszą samoocenę i stanowią łatwo dostrzegalny znak starzenia się skóry. Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska, wyjaśnia, jak wyglądają te przebarwienia, dlaczego się pojawiają oraz jak skutecznie z nimi walczyć. Poznaj sprawdzone metody pielęgnacji skóry z plamami starczymi!

Przebarwienia to jeden z najczęstszych problemów skórnych z jakim podopieczni zgaszają się do gabinetów kosmetologicznych. Zmiany pigmentacyjne związane są z nieprawidłowościami w syntezie melaniny, czyli naturalnego barwnika. Przebarwienia tego typu mogą pojawiać się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, np. chemicznych, fizycznych, mechanicznych lub chorób wewnętrznych. 

Jak wyglądają plamy starcze? Dlaczego powstają?

Wraz z wiekiem nasz organizm zwalania, zmniejsza się chociażby ilość produkowanego kolagenu i elastyny, ale również słabnie system immunologiczny. Oznacza to że skóra jest bardziej podatna na negatywne działanie czynników środowiska zewnętrznego, trudniej jej się bronić np. przed promieniowaniem słonecznym
 
Plamy starcze, a właściwie plamy soczewicowate (lentigines) najczęściej zlokalizowane są w naskórku. Przebarwienia tego typu mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty, właśnie pod wpływem promieniowania UV. Bardzo często pojawiają się w miejscach eksponowanych na słońce, jak skóra twarzy, grzbietowa część dłoni, szyja, dekolt czy przedramiona. Ale również mogą być zlokalizowane na innych częściach ciała, których na co dzień nie „odsłaniamy”. 
 
Pod wpływem promieniowania słonecznego nasza skóra produkuje melaninę, czyli naturalny barwnik, który pełni funkcje ochronne (opalenizna to tak naprawdę reakcja obronna organizmu). Nadmierna ekspozycja i korzystanie z kąpieli słonecznych czy solarium może doprowadzić do pojawianie się na skórze przebarwień różnego typu, w tym właśnie plam starczych.
 
Plamy starcze swoim wyglądem przypominają drobne plamki w różnych odcieniach koloru brązowego, często licznie rozmieszczone na skórze. Są nieco większe i bardziej odgraniczone od piegów, stanowią charakterystyczny element postępującego procesu starzenia skóry. Najczęściej pojawiają się ok. 40 roku życia (nie jest to regułą, mogą pojawiać się również u młodych osób), a ich występowanie nasila się wraz z wiekiem.

Czy można zapobiegać plamom starczym?  

Choć z reguły plamy starcze są nieszkodliwe, mogą wpływać na negatywną samoocenę osób, które się z nimi borykają. W przypadku przebarwień tego typu, podobnie jak w większości problemów skórnych, istotną kwestią jest zapobieganie. Zwłaszcza jeśli np. wiemy, że nasza skóra ma tendencję do pojawiania się zmian pigmentacyjnych. 
 
Najlepszym sposobem na zapobieganie przebarwieniom skórnym jest unikanie słońca w okresie wiosenno-letnim w godzinach szczytu oraz niekorzystanie z usług solarium. Warto również pamiętać o całorocznym zabezpieczeniu skóry kremem z wysokim faktorem SPF30/50. Również w pochmurne, zimowe dni (pamiętajmy, że promieniowanie UVA dociera do nas przez chmury czy szyby). W czasie wakacji i największego nasłonecznienia warto mieć pod ręką kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. 

Jak zlikwidować plamy starcze? 

Jeśli zastanawialiście się, jak usunąć plamy starcze – już podpowiadam. Kiedy na skórze pojawiły się przebarwienia warto od razu się nimi „zająć”. Im szybciej uda nam się wprowadzić odpowiednią pielęgnację i zabiegi – tym łatwiej pozbędziemy się plam starczych na twarzy czy rękach. 
 
Dobrym sposobem na likwidację zmian pigmentacyjnych jest pielęgnacja. Jednak należy pamiętać, że ze względu na lokalizację niektórych zmian w skórze niekiedy niezbędne będą również zabiegi profesjonalne z użyciem peelingów chemicznych czy urządzeń profesjonalnych. 
 
Niestety, ale nie istnieje jeden krem na plamy starcze, który pozwoli na całkowite pozbycie się problemu. W codziennej pielęgnacji warto zadbać o kilka aspektów:
  • Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne (stan zapalny wzmaga produkcję melaniny)
  • Działanie odżywcze, nawilżające, wspierające barierę skórną
  • Działanie hamujące tyrozynazę (enzym biorący udział w procesie pojawiania się przebarwień)
  • Działanie rozjaśniające
Najczęściej w kosmetykach do pielęgnacji domowej wykorzystuje się:
Są to składniki o udowodnionym działaniu. Wiem, że istnieją również domowe sposoby na zwalczanie przebarwień, jednak jako kosmetolog nie jestem ich zwolennikiem. Bardzo często mogą przysporzyć kolejnych, niekiedy nawet większych, problemów z cerą. 
 
Warto pamiętać, że skóra, na której raz pojawiły się przebarwienia tego typu, może mieć do nich skłonność. Nawet w momencie, gdy uda nam się skutecznie pozbyć plam starczych, warto dbać o to, żeby zmiany nie nawróciły stosując odpowiednią pielęgnację i ochronę przeciwsłoneczną

Jakie kosmetyki pomogą na plamy starcze?

Kosmetyki na plamy starcze powinny zawierać składniki rozjaśniające, jak witamina C, kwas azelainowy, retinoidy, niacynamid oraz chroniące przed promieniowaniem filtry SPF. Regularna pielęgnacja pomoże zredukować przebarwienia i zapobiec ich nawrotom. Oto moi ulubieńcy:

W codziennej pielęgnacji skóry z tym typem przebarwień nie możemy zapominać o antyoksydacji. To popularne serum marki Garnier świetnie radzi sobie z problemami pigmentacyjnymi. Należy jednak uważać, jeśli posiadamy wrażliwą, cienką skórę. Połączenie niacynamidu, kwasu salicylowego oraz witaminy C mogłoby być dla niej zbyt inwazyjne. Jednak w przypadku grubszych skór, które dodatkowo borykają się z problemem nadmiernego łojotoku sprawdzi się świetnie. Serum będzie redukować przebarwienia oraz dodawać skórze blasku. Warto stosować je podczas porannej pielęgnacji jako dodatkową ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania UV. 
To kultowy kosmetyk w walce z przebarwieniami różnego typu. Produkt ma za zadanie nawilżać skórę oraz ujednolicać koloryt. Zawarty w serum thiamidol to opatentowany przez markę składnik, który działa dwutorowo – pomaga pozbyć się istniejących przebarwień, a z drugiej strony zapobiega pojawianiu się nowych. Serum idealnie sprawdzi się w pielęgnacji nastawionej na walkę z plamami starczymi. 

Niejednokrotnie podkreślałam, jak ważna jest fotoprotekcja. Emulsja Sesderma oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej posiada właściwości depigmentujące. W składzie kosmetyku znajdziemy m.in.: kwas traneksamowy, kwas azelainowy, witaminę E czy 4-butylrezorcynol. Emulsja posiada lekką konsystencję, dobrze sprawdzi się pod makijaż. 

Źródła:
 
Anna Drobnik, Aleksandra Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, str. 129-135.
Agata Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, str. 137-152.
Anna Kołodziejczak, Kosmetologia TOM 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, str. 139-145. 
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Trądzik hormonalny po 30-tce – jak sobie z nim radzić? [OKIEM PANI COSMETOLOG] Czytaj więcej