pierwsze zmarszczki

Pierwsze zmarszczki - jak pielęgnować młodą cerę, aby opóźnić starzenie? [RADY EKSPERTA]

Przyjmuje się, że pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się około 25. roku życia. Jakich kosmetyków należy używać, aby opóźnić powstawanie zmarszczek? Podstawy pielęgnacji młodej cery przybliża ekspert Super-Pharm - kosmetolog, Sylwia Anwajler.

Starzenie się skóry to nieunikniony i naturalny proces, który jest konsekwencją zarówno uwarunkowań genetycznych jak i wpływu środowiska zewnętrznego. Skóra jest największym organem naszego ciała, stanowiącym ok. 16 proc. masy ciała i to na niej obserwujemy pierwsze oznaki starzenia. Proces starzenia polega na spowolnieniu procesów regeneracyjnych komórek oraz ich aktywności biologicznej.

Starzenie się skóry - co je powoduje? 

Starzenie skóry jest złożonym procesem biologicznym powodowanym przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.

  • Do czynników wewnątrzpochodnych zaliczyć możemy predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne pojawiające się z upływem czasu, skutki złej diety, stresu, używek i spożywania za małej ilości wody.
  • Do czynników zewnątrzpochodnych zaliczamy przede wszystkim skutki wywołane promieniowaniem ultrafioletowym i skażeniem środowiska.

Na wiele czynników przyspiesazjących starzenie mamy wpływ. Warto zadbać o zdrowy sen, odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze pochodzące m.in. z warzyw i owoców, ograniczenie spożycia alkoholu i innych używek. Warto zrezygnować również z długich kąpieli słonecznych i korzystania z solarium.

Należy pamiętać, że najlepszą ochroną przeciwstarzeniową jest ochrona przeciwsłoneczna, która powinna być nieodłącznym elementem pielęgnacji każdego dnia. Ostatnie badania naukowe potwierdzają, że wzmocnieniem ochrony UV jest stosowanie w pielęgnacji antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki tlenowe, które przyspieszają starzenie skóry. Do najpopularniejszych antyoksydantów należą: witamina C i E, resweratrol, koenzym Q10, kwas ferulowy, B-karoten.

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Zmarszczki, które jako pierwsze pojawiają się na młodej skórze to zmarszczki mimiczne, czyli zmarszczki spowodowane mimiką twarzy. Możemy je zauważyć głównie w okolicach oczu, na czole i wokół ust – tzw. bruzdy nosowo-wargowe.

Wraz z wiekiem skóra produkuje coraz mniej kolagenu i elastyny, które opowiadają za jędrność i sprężystość skóry. Badania naukowe potwierdzają, że po 25. roku życia spada produkcja białek podporowych naszej skóry (kolagenu i elastyny) o 1 proc. każdego roku. Wraz z wiekiem obniża się również poziom kwasu hialuronowego odpowiadającego za nawilżenie skóry i jej promienny wygląd.

Jak opóźnić starzenie się skóry?

Na opakowaniach wielu kosmetyków znajdziemy sformułowanie "przeciwzmarszczkowy" lub "anti-aging". Jakie składniki aktywne powinny się znaleźć w takim produkcie, aby rzeczywiście zapobiegał powstawaniu kolejnych zmarszczek? W pielęgnacji cery po 25. roku życia poleca się stosowanie następnych substancji aktywnych:

  • Kwas hialuronowy
  • Koenzym Q10
  • Resweratrol
  • Witamina C i E
  • Kwas ferulowy
  • Kwas migdałowy
  • Kwas glikolowy

Warto nadmienić, że za najlepsze produkty przeciwstarzeniowe uznawane są kosmetyki z retinolem. Retinoidy najlepiej sprawdzają się w pielęgnacji cery dojrzałej, ale można je stosować także prewencyjnie na młodej skórze. Ważne jest, aby zaczynać od jak najniższych stężeń, aby uniknąć podrażnień. 

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe dla cery po 25. roku życia

Prawidłowo dobrane kosmetyki pomogą w widoczny sposób opóźnić procesy starzenia skóry. Warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji produkty z aktywnymi składnikami antyoksydacyjnymi, czyli chroniącymi skórę przed wolnymi rodnikami m.in. witamina C, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne, retinoidy oraz hydroksykwasy. Świetne rezultaty z pewnością przyniosą poniższe preparaty:

  1. La Roche Posay Redermic C

Lekki krem zawierający bogactwo składników antyoksydacyjnych – czystą witaminę C, kwas hialuronowy, mannozę i neurosensynę. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest rozświetlenie skóry, eliminacja odwodnienia, regeneracja i działanie przeciwstarzeniowe. Dzięki lekkiej konsystencji preparatu może on być stosowany zarówno na noc, jak i na dzień pod makijaż. Bardzo dobry kosmetyk przeciwzmarszczkowy dla młodej cery.

  1. Nuxe Creme Prodigieuse Boost

Aksamitny żelowy krem zawierający kompleks antyoksydacyjny z kwiatem jaśminu, nagietkiem, cukrem komórkowym, kwasem hialuronowym, olejkiem z orzechów makadamia. Bogactwo składników aktywnych zapewnia skórze świeżość, dodaje blasku, wygładza i ujędrnia. Przynosi ulgę skórze suchej i normalnej.

  1. Avene A-Oxitive serum

Serum antyoksydacyjne o leciutkiej, płynnej konsystencji zapewni młodej skórze dogłębne nawilżenie, ochronę przed uszkodzeniami i szkodliwymi efektami stresu wywołanymi przez czynniki środowiskowe. Do najważniejszych składników aktywnych należą prowitaminy C i E, aktywator komórkowy GP4A wzmacniający naturalne mechanizmy obronne skóry oraz woda termalna Avene.

  1. Vichy Mineral 89 Booster

Kombinacja bogatej w minerały wody termalnej Vichy i kwasu hialuronowego zapewnia sprężystość, nawilżenie i promienny wygląd młodej skóry. Preparat ma lekką, przyjemną konsystencję, szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu, dlatego nadaje się zarówno dla cery mieszanej i tłustej ale również normalnej i suchej.

  1. LIQ CG Serum Night 7% Glycolic Peel

Mimo, że preparat zalecany jest do skóry z przebarwienia, to ze względu na obecność kwasu glikolowego świetnie sprawdzi się przy pierwszych zmarszczkach. Kwas glikolowy ma bardzo małą cząsteczkę, dzięki czemu łatwo przenika przez naskórek, wspomaga odnowę komórkową i rozjaśnia skórę. Serum najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu, zawsze przed nałożeniem kremu nawilżającego.

Najlepsze kosmetyki na pierwsze zmarszczki:


Autor

 

Sylwia Anwajler - magister kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właścicielka gabinetu kosmetycznego ,,Pięknie dziś wyglądasz” w Sandomierzu. Współtwórca profilu @StrefaKosmetologa na Instagramie, na którym porusza zagadnienia związane z dbaniem o urodę. 

 

Źródła:

  1. Kadzik-Wasyl M., Jurzak M., Wpływ hormonów na starzenie się skór, Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2012, s. 41-52.
  2. Kozioł A., Przeciwstarzeniowe substancje czynne oraz metody aplikacji oparte na nanotechnologii. Kosmetologia estetyczna, 2/2020/vol. 9.
  3. Yah CS, Iyuke SE, Simate GS., A review of nanoparticles toxicity and their routes of exposures. Iranian Journal of Pharmaceutical Sciences 2012, vol 8(1): 299-314.
Następny wpis
Największe błędy w pielęgnacji cery [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej