pielęgnacja twarzy dla mężczyzn

Pielęgnacja twarzy dla mężczyzn - jak należy dbać o męską skórę? [RADY EKSPERTA]

Skóra mężczyzn wymaga tak samo odpowiednio dobranej pielęgnacji, jak skóra kobiet. Czym różni się męska skóra od kobiecej i jak dbać o nią w zaciszu domowym? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Emilia Błaszczyk.

Ogólna budowa i funkcje skóry u kobiet i mężczyzn są takie same. Typ skóry mężczyzn będzie zależny od genetyki, wieku, stylu życia - a w tym od charakteru pracy, żywienia, poziomu stresu czy nałogów (np. palenie papierosów).

Skóra mężczyzn często jest grubsza i zawiera dużą ilość gruczołów łojowych ze względu na wysokie stężenie hormonu - testosteronu. Co za tym idzie, skóra mężczyzn jest bardziej skłonna do przetłuszczania i pojedynczych zmian trądzikowych - zarówno stanów zapalnych jak i zaskórników (otwartych tzw. „wągrów”, lokalizujących się najczęściej w strefie T oraz zaskórników zamkniętych).

Męska skóra, jak każda inna, jest podatna na czynniki środowiskowe. Może się okresowo przesuszać - chociażby zimą, gdy jest narażona na mróz i wiatr na dworze, a na ogrzewanie w pomieszczeniach. Z wiekiem, na skórze twarzy u mężczyzn pojawiają się głębsze zmarszczki, rozłożone rzadziej niż u kobiet. Skóra mężczyzn często jest także skłonna do podrażnień, zaczerwienień czy okołomieszkowego zapalenia związanego z goleniem się.

Różnice między skórą mężczyzn i kobiet

Istnieje kilka podstawowych różnic między skórą mężczyzn i kobiet:

  • Warstwa rogowa naskórka u mężczyzn jest grubsza niż u kobiet.
  • Mężczyźni mają więcej melanocytów (komórek barwnikowych skóry) niż kobiety, dlatego starsi Panowie mają ciemniejszy kolor skóry od kobiet.
  • Nawilżenie warstwy rogowej naskórka jest wyższe u mężczyzn niż u kobiet.
  • Mężczyźni mają niższe pH skóry niż kobiety. 
  • Przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) jest niższa u mężczyzn niż u kobiet.
  • Skóra mężczyzn jest lepiej napięta niż skóra kobiet ze względu na grubszą skórę właściwą, w której włókna kolagenowe mają większą średnicę i są ułożone w gęstszą sieć.
  • Skóra mężczyzn jest natomiast mniej elastyczna niż skóra kobiet, ze względu na mniejszą ilość włókien elastynowych od kobiet.
  • Na skórze mężczyzn zmarszczki pojawiają się wolniej, natomiast są głębsze niż u kobiet.
  • Wydzielanie sebum u mężczyzn jest większe niż u kobiet ze względu na większą ilość gruczołów łojowych, co wiąże się z większą predyspozycją mężczyzn do chorób łojotokowych takich jak ŁZS czy trądzik.
  • Mężczyźni mają wyższą aktywność gruczołów potowych niż kobiety.
  • Skóra mężczyzn zawiera mniej receptorów czuciowych niż skóra kobiet, więc są mniej wrażliwi na bodźce takie jak temperatura, dotyk, ból, kłucie.
  • Mężczyźni mają mniej adipocytów (komórek tłuszczowych) niż kobiety. Podskórna tkanka tłuszczowa jest u mężczyzn cieńsza niż u kobiet.
  • Mężczyźni mają większe owłosienie na skórze niż kobiety, co wiąże się m.in. z wyższym poziomem androgenów (męskich hormonów płciowych), które stymulują mieszki włosowe.

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że mężczyźni częściej chorują na nowotwory skóry? Może to wynikać z braku stosowania przez nich kremów z filtrem przeciwsłonecznym lub ze słabszych funkcji immunologicznych skóry.

Pielęgnacja skóry mężczyzn 

W dzisiejszych czasach mężczyźni dbają o siebie i swój wygląd tak samo, jak kobiety. Wiąże się to zarówno z dbaniem o sylwetkę, skórę, włosy czy zarost. Podstawy pielęgnacji skóry mężczyzn nie różnią się znacząco od pielęgnacji skóry kobiet. Mężczyźni powinni zadbać o kilka filarów w dbaniu o skórę:

Oczyszczanie skóry u mężczyzn

Odpowiednio oczyszczona skóra będzie przygotowana na wchłonięcie substancji aktywnych z kolejnych kosmetyków. Do oczyszczania męskiej skóry świetnie sprawdzi się Tołpa Dermo Men Pure - głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy. Zwęża rozszerzone pory, przeciwdziała niedoskonałościom i błyszczeniu skóry. Przywraca świeży wygląd. Pozostawia skórę wygładzoną, dobrze oczyszczoną. Może być stosowany codziennie. W składzie znajdziemy  torf tołpa, ekstrakt z żeń-szenia, piasek korundowy, kwas salicylowy, cynk PCA, betaina.

Peeling dla mężczyzn

Mężczyźni powinni zadbać także o złuszczanie, aby pozbyć się martwego naskórka, odblokować ujścia gruczołów łojowych i pozwolić substancjom aktywnym z dalszej pielęgnacji. Świetnym wyborem będzie peeling La Roche-Posay Gommage Surfin - delikatny peeling do twarzy. Peeling przeznaczony jest do cery wrażliwej i skłonnej do wysuszania i bolesnych podrażnień. Delikatna formuła na bazie kojącej wody termalnej z La Roche-Posay, działa aktywnie podczas codziennej pielęgnacji skóry, by głęboko ją oczyszczać z wszelkich zanieczyszczeń nagromadzonych w jej strukturze oraz usuwać z niej martwy naskórek. Dla jeszcze lepszego efektu, peeling posiada również właściwości nawilżające, by zapewniać skórze ochronę przed wysuszeniem. Produkt o fizjologicznym pH, bez mydła, sztucznych barwników, parabenów i alkoholu.

Nawilżenie męskiej skóry

Tak jak każda skóra, również skóra mężczyzn wymaga codziennego nawilżenia. Pamiętaj, że nawilżona skóra zawsze wygląda lepiej, młodziej. Substancje aktywne jakich warto szukać w kosmetykach nawilżających to kwas hialuronowy, trehaloza, alantoiną, panthenol, witamina E, masło Shea, ceramidy. Jeśli masz skórę suchą, która wymaga regeneracji postaw na Vichy Homme Structure Force - przeciwzmarszczkowy krem dla mężczyzn. W składzie zawiera liczne substancje nawilżająco i regenerujące, m.in. kwas hialuronowy i liczne ekstrakty roślinne.

Jeśli masz skórę tłustą, postaw na lżejszą formułę żelową - Tołpa Men Hydro - intensywnie nawilżający wodny żel do twarzy. Zatrzymuje nawilżenie w głębokich warstwach skóry i zapobiega jego utracie przez cały dzień i noc. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, zmniejsza uczucie ściągnięcia. Wzmacnia skórę, wspomaga regenerację i poprawia jej kondycję. Ma lekką wodną formułę, nie lepi się i szybko się wchłania. 

Przeczytaj również: Krem nawilżający dla mężczyzn - TOP 5 najlepszych

Krem z filtrem dla mężczyzn

Dbaj o ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Krem z filtrem może zastąpić Twój krem na dzień. Moja propozycja to bardzo lekki Iwostin Solecrin Capillin SPF50+ - krem ochronny SPF50+. Krem przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji również dla skóry wrażliwej, nadreaktywnej. Dzięki połączeniu filtrów organicznych i mineralnych oraz witaminy E, chroni skórę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych i neutralizuje działanie wolnych rodników.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy mężczyzn polecane przez eksperta:

  1. 107,99 zł
    Cena rekomendowana: 129,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 129,99 zł
  2. 26,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,99 zł
  3. 48,99 zł
    Cena rekomendowana: 64,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 64,99 zł

Jakich substancji aktywnych powinni szukać mężczyźni w kosmetykach?

  • Nawilżające, regenerujące i kojące - kwas hialuronowy, alantoina, d-panthenol, trehaloza, ceramidy, masło Shea, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witamina A, E, skwalen, mocznik w stężeniu do 10%, gliceryna, cholesterol, ektoina, aloes.
  • Seboregulujące i przeciwzapalne - witamina C, niacynamid, cynk, krzem, jony srebra.
  • Wzmacniające naczynia krwionośne - azulen, kasztanowiec, rutyna, escyna.

Zabiegi dla mężczyzn u kosmetyczki 

Zabieg zawsze powinien dobrać specjalista do rodzaju i potrzeb skóry pacjenta. By złuszczyć martwy naskórek świetnie sprawdzi się mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie wodorowe, kwasy AHA/BHA. By ujędrnić i dogłębnie nawilżyć skórę, można wykonać mezoterapię igłową. By zadziałać przeciwstarzeniowo można wykonać mezoterapię mikroigłowąd Dermapen, radiofrekwencję mikroigłową, termolifting podczerwienią lub wykorzystać technologie laserowe.

By zredukować nadmierne owłosienie, mężczyźni mogą wykonać w gabinecie epilację laserową lub depilację woskiem.

Kosmetyki do pielęgnacji ciała dla mężczyzn:

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 248-252

Następny wpis
EKSPERT TESTUJE: koncentrat przeciw niedoskonałościom Eau Thermale Avène Cleanance Comedomed Czytaj więcej