pielęgnacja cery wokół oczu

Pielęgnacja cery wokół oczu - co zrobić, aby uniknąć zmarszczek? [RADY EKSPERTA]

Skóra wokół oczu różni się od skóry na reszcie twarzy. Jest cienka, delikatna, mniej nawilżona. Dodatkowo, charakteryzuje się zmniejszoną ilością gruczołów łojowych, dlatego musimy dbać o tę okolicę w wyjątkowy sposób. Co zrobić, aby uniknąć cieni pod oczami i opóźnić proces postawania zamrszczek. O prawidłowej pielęgnacji skóry wokół oczu opowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Skórę okolicy oczodołowej możemy podzielić na kilka obszarów: powieka górna i dolna, kąt oka boczny i przyśrodkowy oraz brew. Skóra powiek jest połączona z powiekami za pomocą mięśnia okrężnego oka. Skóra wokół oczu jest cienka - jej grubość waha się między 0,5-1 mm. Skóra właściwa tej okolicy jest niezwykle cienka, przez co występuje mniej kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów (np. kwasu hialuronowego). Przez to skóra jest tu bardziej sucha, wiotka i niestety szybciej się starzeje, dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację tego obszaru twarzy. Skóra pod oczami jest skłonna do zasinień (przez płytkie unaczynienie), do podrażnień, alergii, obrzęków i hiperpigmentacji.

Co wpływa na wygląd skóry wokół oczu?

Na kondycję skóry wokół oczu (cienie, obrzęki, starzenie, przesuszenie oraz zmarszczki) będą miały wpływ czynniki takie jak:

  • Przemęczenie, brak lub nieodpowiednia jakość snu,
  • Niewłaściwa dieta (mało odżywcza, niedoborowa, przetworzona),
  • Odwodnienie organizmu,
  • Niewydolność układu krążenia i zaburzenia pracy serca,
  • Choroby nerek,
  • Choroby tarczycy oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • Nieodpowiednia pielęgnacja,
  • Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • Praca przy komputerze,
  • Sztuczne oświetlenie,
  • Promieniowanie UV,
  • Dym tytoniowy,
  • Zanieczyszczenia powietrza i warunki atmosferyczne np. wiatr.

Jak widzisz, czynników wpływających na powstawanie zmarszczek wokół oczy jest bardzo dużo. Dlatego zrób wszystko, co w Twojej mocy, by jak najwięcej z nich wykluczyć!

CIEKAWOSTKA 

Czy wiesz, że wzrost powiek następuje przez całe życie i w konsekwencji doprowadza do fałdowania i marszczenia się? Zmarszczek wokół oczu nie da się więc całkowicie uniknąć. 

Prawidłowy demakijaż oczu 

Demakijaż oczu musi być niezwykle delikatny. Nie pocieraj agresywnie skóry, by nie doprowadzić do podrażnienia oczu i rozciągania skóry tej okolicy. Wybierz delikatny płyn micelarny lub płyn dwufazowy przeznaczony do demakijażu oczu. Świetnym wyborem będzie Nivea - dwufazowy płyn do demakijażu oczu. W wyniku stosowania płynu micelarnego Nivea, skóra jest dokładnie, ale delikatnie oczyszczona nawet z wodoodpornego makijażu. W składzie produktu znajdziemy olej słonecznikowy, który jest bogaty w witaminę E i karoten, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwrodnikowe i przeciwzapalne. Dodatkowo, w składzie znajdziemy ekstrakt z kwiatów bławatka, który łagodzi podrażnienia.

Inną, równie dobrą opcją będzie Tołpa Dermo Face Physio - dwufazowy płyn do demakijażu oczu. Bez problemu usuwa makijaż nawet wodoodporny, bez konieczności nadmiernego pocierania. Nawilża skórę wokół oczu i łagodzi podrażnienia. Chroni i pielęgnuje rzęsy. Jest delikatny i ma fizjologiczne pH, dzięki czemu mogą go używać osoby noszące soczewki kontaktowe. W składzie kosmetyku znajdziemy torf tołpa, betaina, alantoina, pantenol. Pamiętaj, by podczas demakijażu oczu nie pocierać skóry wacikami! Przyłóż do oka wacik nasączony płynem, przytrzymaj dłuższą chwilę i ściągnij nim makijaż delikatnym ruchem w dół, następnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. 

Najlepsze płyny do demakijażu oczu:

  1. 15,99 zł
    Cena promocyjna 17,99 zł Cena regularna 19,99 zł
    Najniższa cena:  9,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 7,49 zł Cena regularna 8,49 zł
    Najniższa cena:  6,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 15,49 zł
    Cena promocyjna 20,99 zł Cena regularna 30,99 zł
    Najniższa cena:  15,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak dobrać krem pod oczy?

Po demakijażu czas na krem pod oczy. Zapewni skórze odpowiednie nawilżenie i złagodzenie. Codzienna pielęgnacja tej okolicy powinna również skupiać się na działaniu anti-aging. Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej ze względu na to, że jest cienka i skłonna do przesuszenia.

Jakich substancji aktywnych szukać w kremach pod oczy? Najlepsze efekty dają:

  • Kwas hialuronowy,
  • Hydrolizowana elastyna, kolagen,
  • Aminokwasy,
  • Proteiny np. soi, jedwabiu,
  • Aloes,
  • Ceramidy,
  • Witamina A (retinol), C, E,
  • Peptydy,
  • Arginina,
  • Kofeina,
  • Zielona herbata,
  • Olej z wiesiołka, z kiełków pszenicy,
  • Alantoina, pantenol,
  • Arnika, bławatek, świetlik lekarski, rumianek, lipa, kasztanowiec, miłorząb japoński, wąkrota azjatycka.

Krem pod oczy - ranking najlepszych 

Krem pod oczy wklepujemy delikatnymi ruchami opuszków palców, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Możesz skórę również delikatnie w tym kierunku przemasować, czy pobudzić mikrokrążenie.

  • Avène Eau Thermale PhysioLift - krem spłyca zmarszczki i wygładza skórę wokół oczu, dzięki połączeniu składników Ascofilline (TM), Mono-oligomerów kwasu hialuronowego i Retinaldehydu, które uzupełniają kolagen i kwas hialuronowy w skórze. Zmniejsza widoczną opuchliznę i cienie pod oczami, dzięki zawartości siarczanu dekstranu który zmniejsza przekrwienie skóry. Bogaty w Wodę termalną Avène koi i łagodzi podrażnienia. Stosuj go na noc, a na dzień nie zapomnij o kremie z filtrem!
  • Vichy Neovadiol Complexe Substituif Lèvre Et Yeux - preparat zwiększający gęstość i wygładzający skórę wokół oczu - Krem o lekkiej konsystencji wchłania się szybko, by pozostawiać skórę optymalnie nawilżoną i gładką, a także by regenerować ją nawet w głębokich warstwach. Formuła na bazie wody termalnej z Vichy. Dodatkowo w składzie odżywcze masło shea i wosk pszczeli.
  • CeraVe odbudowujący krem pod oczy - zawiera w składzie 3 kluczowe ceramidy i kwas hialuronowy. Wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry, dzięki czemu pozostaje ona nawilżona na dłużej. Widocznie redukuje cienie i opuchnięcia pod oczami.
  • Sesderma C-Vit - jeśli zmagasz się z cieniami pod oczami, dobrze sprawdzi się krem pod oczy z witaminą C. Dodatkowo w składzie zawiera kompleks redukujący worki i cienie pod oczami (6%) zawiera krzemionkę organiczną, wyciąg z pomarańczy i wyciąg z nostrzyka. Wzmacnia mikrokapilary, redukuje przepuszczalność naczyń, zmniejsza obrzęk. Zwiększa mikrokrążenie i odpływ limfy.
  • Resibo Bright Now - jeśli stawiasz na kosmetyki naturalne, świetnie sprawdzi się u Ciebie krem pod oczy Resibo z ekstraktem z śliwki kakadu, która wykazuje największą na świecie zawartość witaminy C i polifenoli. Duża zawartość kofeiny pozyskiwanej z liści herbaty sprawia, że krem intensywnie pobudza mikrokrążenie skórne i obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęki i cienie pod oczami

Kremy pod oczy polecane przez eksperta:

  1. 47,99 zł
    Cena promocyjna 49,99 zł Cena regularna 67,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 152,99 zł Cena regularna 169,99 zł
    Najniższa cena:  152,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Najlepsze zabiegi na zmarszczki wokół oczu

Jeśli zmagasz się z przesuszoną skórą wokół oczu, świetnie sprawdzi się u Ciebie mezoterapia igłowa z użyciem preparatów na bazie kwasu hialuronowego, peptydów, witamin czy aminokwasów lub infuzja tlenowa. Jeśli chcesz usunąć cienie lub obrzęki, do mezoterapii można dołączyć serię karboksyterapii, czyli iniekcji medycznym dwutlenkiem węgla lub drenaż limfatyczny.

Zabiegami anti-aging, które sprawdzą się na okolicę oka będą RF mikroigłowa, mezoterapia mikroigłowa i igłowa, fale radiowe, zabiegi laserowe (np. Laser frakcyjny nieablacyjny), termolifting z wykorzystaniem podczerwieni (np. Zaffiro). Jeśli zmagasz się z nadmiarem skóry na górnej powiece, wybierz plazmę. Na przebarwienia w okolicy oczu sprawdzą się zabiegi z wykorzystaniem kwasów np. Retix.C Eye. Jeśli masz bogatą mimikę wokół oczu, możesz zrobić botoks u lekarza.

Substancje aktywne w pielęgnacji domowej i gabinetowej powinny być ukierunkowane na poprawę jędrności i elastyczności skóry wokół oczu, głębokie nawilżenie, poprawę mikrokrążenia krwi i limfy, wzmocnienie naczyń krwionośnych, regenerację i ochronę przeciw wolnym rodnikom i promieniowaniu UV. Pamiętaj, że takie wielokierunkowe działanie przynosi najlepsze efekty i pozwoli zachować młody wygląd skóry na dłużej!

Wypróbuj maseczki oraz płatki pod oczy:

  1. Cena promocyjna 13,49 zł Cena regularna 19,99 zł
    Najniższa cena:  10,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 14,49 zł Cena regularna 15,99 zł
    Najniższa cena:  10,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 258-264.

Następny wpis
Skwalan na twarz - jak stosować i jakie ma właściwości? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej