Latem, gdy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, jest ona bardziej narażona na zewnętrzne czynniki środowiska - promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza czy wiatr. Gruczoły łojowe pracują intensywniej, więc skóra bardziej się przetłuszcza. Z drugiej strony, słońce wysusza naszą skórę. Jak zatem znaleźć balans w pielęgnacji skóry latem? Radzi ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Z każdą porą roku nasza skóra się zmienia. Latem zazwyczaj sięgamy po kosmetyki o lekkich, nieobciążających formułach i skupiamy się na ochronie skóry przed słońcem. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery w letnich miesiącach? Latem zadbaj o filary pielęgnacji - oczyszczanie, nawilżanie, fotoprotekcję i odstaw kosmetyki, które lepiej sprawdzą się jesienią i zimą.
W lecie najlepiej zrezygnować ze stosowania kwasów w pielęgnacji, które penetrują głęboko w naszą skórę. Są to między innymi:
Oprócz kwasów latem należy uważać na retinol. Retinol jest substancją, która może podrażniać skórę i powodować złuszczanie, dlatego odradza się wprowadzanie go latem do swojej rutyny pielęgnacyjnej, by nie nabawić się podrażnień, przebarwień, a nawet poparzeń posłonecznych. Jeśli nie chcesz odstawiać retinolu w okresie letnim, wybieraj niskie stężenia i KONIECZNIE aplikuj krem z filtrem SPF50 codziennie rano.
Oczyszczanie to główny filar pielęgnacji skóry - przez cały rok! Latem jest to krok szczególnie ważny, bo na skórze pojawia się pot. Jeśli nie oczyścisz skóry poprawnie, dojdzie do zapchania porów skórnych i powstaną zaskórniki. Dokładnie, ale delikatnie oczyszczona skóra jest w stanie przyjąć substancje aktywne z dalszej pielęgnacji.
By mieć pewność, że skóra jest czysta, postaw na dwuetapowe oczyszczanie skóry wieczorem. Zaczynamy od demakijażu oczu i ust. W tym celu możesz użyć płynu dwufazowego z wacikiem. Delikatnym, ale skutecznym produktem jest Tołpa Dermo Face Physio - dwufazowy płyn do demakijażu oczu. Bez nadmiernego pocierania będziesz w stanie usunąć nawet wodoodporny makijaż. Produkt nawilża skórę wokół oczu i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo, chroni i pielęgnuje rzęsy. Ma fizjologiczne pH, dzięki czemu mogą go używać osoby noszące soczewki kontaktowe. W składzie znajdziemy: torf tołpa, betaina, alantoina, pantenol.
Po demakijażu oczu, czas na pierwszy etap oczyszczania skóry twarzy. Jeśli masz na sobie makijaż, możesz zmyć go za pomocą żelu micelarnego. To świetna alternatywa dla płynu micelarnego i wacików, które niestety mogą podrażniać skórę twarzy poprzez jej nadmierne pocieranie. Wypróbuj żel micelarny Bioderma Sensibio Gel Moussant. Produkt idealnie rozpuszcza makijaż, zmywa wszelkie zanieczyszczenia z twarzy bez najmniejszego podrażnienia skóry.
W drugim etapie wieczornego oczyszczania możesz użyć tego samego produktu lub delikatnej pianki. Na lato świetna będzie Pharmaceris T Puri-Sebostatic - pianka oczyszczająca do mycia twarzy. Naturalny kwas hydroksycytrynowy zawarty w wyciągu z tamaryndy posiada doskonałe właściwości złuszczające martwe komórki naskórka oraz nawilżające przywracające równowagę hydrolipidową skóry. Ekstrakt z łopianu oraz cynk PCA zmniejszają nadczynność gruczołów łojowych, normalizując wydzielanie sebum - z czym latem często mamy problem. Jeśli chodzi o oczyszczanie poranne, wystarczy jeden etap. Możesz użyć tej samej pianki Pharmaceris co wieczorem.
Latem, skóra ulega przesuszeniu na skutek promieniowania UV. Dlatego niezależnie od typu skóry, czy jest ona tłusta czy sucha, musimy ją nawilżać! Jeśli masz skórą mieszaną/tłustą/trądzikową - wiedz, że nawilżenie skóry może przywrócić równowagę gruczołów łojowych i pomóc w zwalczaniu trądziku. Nie pomijaj tego kroku!
Postaw na lekkie, hydro-żelowe lub emulsyjne formuły kremów nawilżających, na przykład Dermedic Hydrain3 Hialuro - krem-żel ultranawilżający. Kwas hialuronowy zawarty w składzie tworzy barierę ochronną naskórka i zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz działaniem wolnych rodników. Świetnym wyborem będzie także żelowy krem Miya mySKINbooster z peptydami, który zapewnia ekspresowe nawilżenie.
Jeśli masz skórę suchą, postaw na bardziej treściwą, kremową konsystencję. Wypróbuj SVR Hydraliane Extra Riche - krem intensywnie nawilżający. Uzupełnia lipidy, regenerując barierę naskórkową i przywraca skórze długotrwały komfort niwelując uczucie ściągnięcia. Dobrym wyborem dla suchych cer będzie także Bioderma Hydrabio Crème - to krem o konsystencji żelu, który zapewnia wyjątkowo mocne nawilżenie.
Pod wpływem promieni słonecznych w skórze powstają wolne rodniki, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe. Dochodzi do utraty jędrności skóry. Krótko mówiąc - wolne rodniki przyspieszają starzenie. Wolne rodniki można neutralizować, stosując antyoksydanty: witaminę C, A, E, floretynę czy kwas ferulowy. Szukaj ich w serum i kremach.
Czy wiesz, ze gdy witaminę C zastosujemy na dzień pod filtr, niwelujemy wolne rodniki i chronimy skórę przed promieniowaniem UV? Dlatego w okresie letnim rano postaw na serum antyoksydacyjne z witaminą C! Pamiętaj, że latem wcale nie musisz, a nawet nie powinnaś rezygnować ze stosowania witaminy C. Nie jest światłoczuła - to mit! Do tego jest cudownym wsparciem antyoksydacyjnym dla naszej skóry. Dlatego pod krem z filtrem SPF50 nałóż serum z witaminą C i wiedz, że chroni Twoją skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników.
Top 3 sera aktyoksydacyjne na lato:
Promieniowanie UV dociera do nas codziennie, przez cały rok, nawet w pochmurne dni! Promieniowanie UV bez problemu przebija przez chmury, a także przez szyby okienne. Jest emitowane od świtu do zmierzchu. Pamiętaj - nawet jeśli pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu - biurze czy na home office, nie zwalnia Cię to z obowiązku stosowania kremu z filtrem SPF. Dla większości moich klientów gabinetowych proponuję fotoprotekcję na poziomie SPF50.
Jeśli masz skórę tłustą, trądzikową postaw na lekkie formuły filtrów do twarzy. Świetnymi produktami są Avène Sun Cleanance SPF50+ lub Iwostin Solecrin Purritin SPF50+. W przypadku skóry wrażliwej, suchej postaw na filtry mineralne - nie będą podrażniać Twojej skóry, np. La Roche-Posay Anthelios Ultra SPF50+. Pamiętaj, zwłaszcza latem, o dokładaniu filtra w ciągu dnia, ponieważ ulega on destabilizacji.
Świetną opcją są mgiełki i pudry, które można stosować nawet na makijaż - np. mgiełka Vichy Capital Soleil SPF30. Stosując preparat z filtrem przez cały rok zmniejszasz ryzyko powstawania nowotworów skóry (czerniak!), przebarwień oraz przeciwdziałasz fotostarzeniu.
Pamiętaj o nakładaniu odpowiedniej ilości preparatu z filtrem - na 1 cm kwadratowy skóry należy nałożyć 2 mg kremu z filtrem. Na twarz trzymajmy się zasady długości dwóch palców - wskazującego i środkowego. Jest to odpowiednia ilość kremu z filtrem, którą należy zaaplikować na twarz. Smarując całe ciało, za jednym razem powinnaś zużyć 25 ml kosmetyku.
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
Zejfer A., Przygotowanie skóry na lato, LNE, 2017
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 140-143, 172-182.