jesienna pielęgnacja cery

Zasady pielęgnacji cery jesienią [RADY EKSPERTA]

Pielęgnacja skóry jesienią to przede wszystkim regeneracja, nawilżanie i złuszczanie. Po jakie kosmetyki warto sięgnąć w okresie jesienno-zimowym? Radzi ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Emilia Błaszczyk.

Jesień to czas, w którym znacznie więcej czasu spędzamy w domu. Możemy więc skupić się na zadbaniu o siebie i naszą skórę. A naprawdę warto, bo w okresie jesienno-zimowym możemy wybierać spośród substancji aktywnych, które są odradzane latem. Warto wprowadzić dodatkowe substancje aktywne w pielęgnacji domowej, które zadziałają na nasz problem - czy będą to kwasy, retinol czy substancje regenerujące skórę.

Regeneracja skóry po lecie

Nasza skóra latem jest narażona na intensywne działanie promieniowania UV, dużo czasu spędzamy na dworze i słońcu. Warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, więc jesienią musimy skupić się zarówno na złuszczaniu, jak i regeneracji skóry. 

Czym złuszczać skórę? Tutaj najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne stosowane raz w tygodniu. Enzymy (papaina, bromelaina czy keratolina) rozpuszczają martwe komórki naskórka i skóra jest gotowa na przyjęcie substancji aktywnych z dalszej pielęgnacji. Peelingiem, który świetnie się sprawdzi jest Miya Beauty Lab - naturalny peeling enzymatyczny. Skutecznie oczyszcza i złuszcza. Reguluje nadmiar sebum, nawilża. Co znajdziemy w składzie? M.in. Papainę, która oczyszcza pory i redukuje zaskórniki, a także drobinki ryżowe i z orzecha włoskiego, które wygładzają, usuwają martwy naskórek.

Dodatkowo, możesz wprowadzić produkt z kwasem, który będzie powodował dodatkowe mikrozłuszczanie. Bezpiecznym i skutecznym produktem jest tonik Uriage Hyséac - tonik oczyszczający do twarzy. Pozostawia skórę świeżą, oczyszczoną, bez niedoskonałości. Dzięki trzem mikro-złuszczającym kwasom (glikolowy, jabłkowy, mlekowy) wyraźnie zwęża pory i poprawia strukturę skóry. Skóra nabiera zdrowego wyglądu, jest świeża i nie błyszczy się.

Jak zregenerować skórę po lecie? Postaw na produkt z ceramidami - wchodzą w skład ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry. Uniwersalnym kremem, który sprawdzi się zarówno w przypadku skór suchych, jak i mieszanych, tłustych i odwodnionych jest CeraVe - nawilżający krem do twarzy. Zawiera 3 kluczowe ceramidy, niacynamid oraz kwas hialuronowy. Wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry, dzięki czemu pozostaje ona nawilżona na dłużej.

Te kosmetyki pomogą zregenerować cerę po lecie:

Zasady pielęgnacji skóry jesienią 

Główne zasady pielęgnacji skóry pozostają takie same niezależnie od pory roku - pamiętamy o dokładnym, delikatnym oczyszczaniu skóry rano i wieczorem. Dobrze oczyszczona skóra będzie w stanie przyjąć substancje aktywne z dalszej pielęgnacji. Na rano świetnie sprawdzi się pianka lub emulsja, która będzie delikatna dla skóry i nie uszkodzi jej bariery hydrolipidowej. Możemy również wybrać jeden produkt do oczyszczania skóry rano i wieczorem - postaw na produkt Cerave - nawilżający krem-pianka do mycia. Rano wystarczy oczyścić skórę jeden raz, natomiast wieczorem - dwa razy, by mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia czy makijaż są zmyte ze skóry. Ta kremowa pianka oczyszczająca łagodnie oczyszcza i usuwa makijaż, jednocześnie nawilżając i utrzymując barierę skórną. Skuteczna, ale łagodna baza oczyszczająca: surfaktant na bazie aminokwasów: pieniący się, łagodny surfaktant następnej generacji. Mieszanka aminokwasów + Kwas hialuronowy + 3 niezbędne ceramidy nawilża i utrzymuje barierę skórną.

Po oczyszczaniu czas na serum - rano postaw na serum antyoksydacyjne z witaminą C np. Miya Beauty.Lab Witamina C - serum do twarzy. Serum wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia. Nawilża, wygładza, zmniejsza widoczność przebarwień. W składzie oprócz witaminy C znajdziemy witaminę B5, która wygładza i koi, witaminę B3 czyli niacynamid - reguluje wydzielanie sebum, inulinę - naturalny prebiotyk, kwas mlekowy - nawilża i wygładza, hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy, ekstrakt z mandarynki japońskiej, które rozświetlają i zmniejszają przebarwienia.

Rano po serum zawsze stosujemy krem z filtrem - pamiętaj, że jesienią również dociera do naszej skóry promieniowanie UVA, które uszkadza skórę i powoduje fotostarzenie. Jeśli masz skórę tłustą i problematyczną postaw na lekką konsystencję - polecam Holika Holika Aloe Waterproof Sun Gel SPF50+ - krem do twarzy i ciała SPF 50+. Jeśli masz skórę suchą czy naczynkową, postaw na Iwostin Solecrin Capillin SPF50+ - krem ochronny SPF50+.

Wieczorem zawsze skupiamy się na regeneracji i nawilżeniu skóry - tutaj polecam wcześniej wspomniany krem nawilżający z ceramidami od CeraVe.

Jakie składniki aktywne warto wprowadzić na jesień?

Dzięki temu, że jesienią skóra już nie jest tak mocno narażona na słońce, warto wprowadzić mocniejsze substancje aktywne - przede wszystkim kwasy oraz retinoidy. 

Kosmetyki z kwasami na jesień

Świetnym wyborem na jesień będą kwasy, czyli peelingi chemiczne. Jako jedne z substancji aktywnych w kosmetyku przywrócą odpowiednią keratynizację naskórka (bardzo ważne przy trądziku!), rozjaśnią delikatnie przebarwienia i wygładzą skórę.

Zasady używania kwasów w domu:

  1. Pamiętaj o ochronie przed słońcem - stosuj na dzień krem z wysokim filtrem SPF50+ i nie opalaj się.
  2. Regeneruj skórę - jeśli stosujesz serum z kwasami, nałóż na nie krem regenerujący, odbudowujący.
  3. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry - kwasy mogą ją lekko przesuszyć cerę, dlatego zachowaj balans i zadbaj o odpowiednie nawilżenie.
  4. Nie używaj kilku kosmetyków z kwasami jednocześnie - niech będzie to jeden konkretny produkt z kwasami. Reszta produktów niech będzie delikatna i niedrażniąca.
  5. Daj czas na zadziałanie kosmetyku z kwasami - pamiętaj, że cykl odnowy naskórka do ok. 28 dni. Na efekty należy poczekać.

Jeśli zależy Ci na efekcie anti-aging postaw na kwas glikolowy - ma bardzo małą cząsteczkę, dzięki czemu bez problemu penetruje wgłąb skóry. Bardzo dobrym produktem jest LIQ CG Serum Night 7% Glycolic Peel - serum do twarzy na noc z kwasem glikolowym. Serum nocne LIQ CG stawia sobie za cel wielopoziomową odnowę skóry dzięki odpowiednio dobranym stężeniom kwasów. Podwyższona skuteczność złuszczania kwasem glikolowym przy zachowaniu optymalnego nawilżenia kwasem hialuronowym zapewnia skórze komfort oraz redukcję zmarszczek, przebarwień, a dodatek składników odżywczych oraz drenujących potęguje nocną odnowę.

Jeśli chcesz rozjaśnić przebarwienia postaw na witaminę C, kwasy AHA i BHA. Serum, które świetnie sprawdzi się w tym celu to Bioderma Pigmentbio C-Concentrate rozjaśniające serum korygujące przeciw przebarwieniom. Co znajdziemy w jego składzie? Przede wszystkim kompleks antyoksydantów - witamina C i E, niacynamid, kwasy (azelainowy, glikolowy, salicylowy).

Kosmetyki z retinolem na jesień

Inną grupą substancji aktywnych, którą warto wprowadzić jesienią są retinoidy - zwłaszcza retinol i retinal. Retinol należy do retinoidów I generacji. Jego właściwości to:

  • działanie rozjaśniające przebarwienia,
  • synteza nowego kolagenu i elastyny,
  • zagęszczenie skóry,
  • wyrównanie kolorytu,
  • antyoksydacja - ochrona skóry przed wolnymi rodnikami,
  • regulacja wydzielania sebum i działanie antytrądzikowe.

Natomiast retinal to kolejna substancja na szlaku przemiany retinol - retinal - kwas retinowy. Co za tym idzie, retinal jest bardziej skuteczny, ale i droższy. Właściwości retinalu są takie same jak i retinolu, natomiast efekty na skórze zobaczymy szybciej.

Zasady stosowania retinolu w domu są podobne jak przy kwasach - stawiamy na ochronę przeciwsłoneczną kremem z SPF50+, nie opalamy się, nawilżamy regenerujemy skórę produktem na bazie ceramidów, stosujemy łagodne preparaty myjące. Budując tolerancję na retinol, zaczynamy od jego stosowania 1-2 razy w tygodniu, w kolejnym tygodniu 2-3 razy, w następnym 3-4 razy w tygodniu. Przy 4-5 razach w tygodniu nakładania retinolu pozostajemy.

TOP 3 produkty z retinolem lub retinalem:

  1. Avène A-Oxitive - krem peelingujący do twarzy. Bezzapachowy krem na noc pomaga zredukować i zapobiec pierwszym widocznym oznakom starzenia się skóry oraz zwalczać szkodliwe skutki codziennego stresu oksydacyjnego wywołanego czynnikami środowiskowymi. Kompleks regeneracyjny [Retinaldehyd i prowitamina E] zwiększa aktywność komórkową, poprawia strukturę i wyrównuje koloryt skóry oraz pomaga w jej detoksykacji od ataku wolnych rodników. Olej z wiesiołka bogaty w kwasy tłuszczowe i witaminy, pomaga odżywić skórę i przywrócić jej równowagę, dla efektu świeżej i wypoczętej cery.
  2. Pharmaceris T Pure Retinol 0.3 - krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc. Krem oparty na wysokim stężeniu czystego 0,3% retinolu w kremie wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, stanowiąc skuteczną kurację przywracającą prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zamknięcie retinolu w mikrosferycznych, ceramidowych nośnikach zapewnia jego stabilność i zabezpiecza go przed utlenieniem, skutecznie likwidując nasilone trądzikowe zmiany hormonalne (grudki, krostki, wykwity) oraz hamując ponowne ich nawracanie. Dla zbilansowania komfortu skóry, w recepturze zastosowano nawilżające i odżywcze składniki emolientowe (wyciąg z lilii, masło Shea, wosk z oliwek, olej bawełniany) oraz 4% biomimetycznego skwalanu, wzmacniającego barierę lipidową naskórka.
  3. Institut Esthederm Intensive Retinol Cream - zaawansowany krem z retinolem, intensywnie przeciwzmarszczkowy. Jest to zaawansowany produkt z retinolem (0,2%), który uważany jest za cząsteczkę przeciwzmarszczkową. Wyrównuje strukturę skóry, wygładza zmarszczki i wzmacnia napięcie skóry. Wygładza nierówności: przyspiesza odnowę komórkową i wzmacnia strukturę naskórka, wygładzając powierzchnię skóry. Wygładza zmarszczki: stymuluje syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów. Produkt dostarcza skórze energię do życia oraz stymuluje optymalne funkcjonowanie komórek skóry, dzięki wodzie komórkowej Cellular Water Patent.

Kosmetyki z kwasami i retinolem na jesień:

Zabiegi, jakie warto wykonać w gabinecie kosmetologicznym jesienią

Jesień to idealny czas na zabiegi z zakresu kosmetologii. Możemy skupić się na bardziej intensywnym złuszczaniu skóry retinolem czy kwasem trójchlorooctowym TCA, po których skóra będzie wyraźnie gładka, napięta i rozświetlona. To również idealny czas na zabiegi iniekcyjne - mezoterapię igłową czy stymulatory tkankowe, które pozwolą intensywnie nawilżyć skórę od środka i wpłynąć na syntezę nowego kolagenu i elastyny.

Jesień to również idealny czas na intensywną przebudowę skóry - tutaj postawiłabym na Dermapen (mezoterapia mikroigłowa), radiofrekwencję mikroigłową lub zabiegi z zakresu laseroterapii (laser frakcyjny ablacyjny lub nieablacyjny). Ze względu na mniejszą ekspozycję na promieniowanie UV, jesień to również idealny czas na laserowe zamykanie naczynek i rumienia.

Podsumowując, jesienią skupiamy się zarówno na regeneracji skóry po lecie, jak i jej odnowie - wprowadzając substancje takie jak retinol czy kwasy. Nie zapominaj, że jesień nie zwalnia Cię z obowiązku stosowania kremu z filtrem! Zwłaszcza, gdy stosujesz wyżej wspomniane substancje aktywne w pielęgnacji domowej czy gabinetowej.

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

A. Kaźmierska, I. Bolesławska, J. Przysławski, Wpływ retinoidów na skórę i zapobieganie ich skutkom ubocznym, Katedra i Zakład Bromatologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 2019.

M. Jurzak, M. Ząbczyńska, Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, 2012.

Następny wpis
Retinol na trądzik – czy pomaga? Jaki produkt wybrać i jak go stosować? Czytaj więcej