Piękny uśmiech to zdrowy uśmiech

Piękny uśmiech to zdrowy uśmiech. Co warto wiedzieć o codziennej higienie jamy ustnej?

Wielokrotnie słyszysz, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. To prawda! Podczas pierwszego spotkania zwracamy uwagę przede wszystkim na ogólną aparycję. Dla przyszłego pracodawcy ważna jest nasza postawa. Badania pokazują, że najczęściej zwracamy uwagę na tembr głosu, zadbane paznokcie, pierwszy kontakt wzrokowy i uśmiech. Według ekspertów kluczowe są pierwsze 3 sekundy spotkania. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Powitaj swojego rozmówce uśmiechem i pewnym uściskiem dłoni. 

Piękny i zdrowy uśmiech to klucz do nawiązywania nowych znajomości. Jest Twoją wizytówką na rozmowie kwalifikacyjnej, pierwszej randce czy spotkaniu marketingowym. W połączeniu z dobrym humorem i profesjonalizmem zapewni Ci sukces. 

Założę się, że dbasz o swoje paznokcie i włosy. Regularnie zapewniasz też świetne nawilżenie swojej skórze. A jak często czyścisz zęby? Gdybym rozłożyła powierzchnię jamy ustnej na kartce to zajęłaby obszar porównywalny do otwartej dłoni. Jak często myjesz dłonie?

Kiedy myć zęby? 

Zasada mycia zębów rano i wieczorem jest jak najbardziej zasadna. Wieczorem pozbywasz się płytki bakteryjnej, która zgromadziła się na Twoich zębach w ciągu całego dnia. Natomiast rano myjesz zęby, aby pozbyć się bakterii, których aktywność rozwinęła się w nocy, ponieważ nie była niczym zakłócona. 

Co w przypadku, jeśli zapomnisz o szczotkowaniu? Jakie są tego konsekwencje? Płytka bakteryjna, czyli szorstki nalot wyczuwalny na zębach po całym dniu, stwardnieje i stworzy kamień. Tym samym obalamy mit, że kamień na zębach bierze się z twardej wody. Jeżeli nie usuniesz płytki przy pomocy szczoteczki, to już w przeciągu 24 godzin może zmineralizować. Pierwsze wapnienie rozpoczyna się po zaledwie 6 godzinach! 

Wybielanie zębów czy szczotkowanie?

Zdecydowana większość osadów spowodowana jest tym co jesz i pijesz. Czy można rozjaśnić uśmiech używając jedynie szczoteczki? Tak! Liczy się twoja regularność i dokładność. Większy osad na zębach pozostawia herbata niż kawa. Wyobraź sobie, że masz do wyczyszczenia filiżankę po kawie i filiżankę po herbacie. Z czym pójdzie ci łatwiej? Jeśli raz nie doczyścisz herbacianych osadów z kubka to z każdym kolejnym użyciem będzie trudniej z ich usunięciem. Dokładnie tak samo jest z osadami na zębach. 

Technika czyszczenia zębów ma ogromne znaczenie. Mocne, niekontrolowane szorowanie może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni szkliwa w okolicach szyjek zębowych. To właśnie tam jest ono najcieńsze. Używaj szczoteczek z miękkimi włóknami i stosuj ruchy wymiatające. Dzięki temu unikniesz podrażnionych dziąseł oraz nadwrażliwości. Pamiętaj także o właściwej ilości pasty na szczoteczce.

Szczotkowanie to tylko 25% sukcesu 

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda (…)”. Początek tej znanej i lubianej przez najmłodszych piosenki zna chyba każdy z nas. Ale czy szczoteczka i pasta są kluczem do zdrowia jamy ustnej? Samo szczotkowanie czyści około 25% jamy ustnej, a bakterie lubią nie tylko nasze zęby. Osiadają również na dziąsłach, policzkach, języku czy w przestrzeniach międzyzębowych. Aby zapewnić sobie piękny, jasny i przede wszystkim zdrowy uśmiech musisz pamiętać o oczyszczaniu całej jamy ustnej.

Dzięki użyciu nitki dentystycznej nie tylko usuniesz resztki pokarmów, które tam zalegają, ale przede wszystkim oczyścisz powierzchnie zębów, do których nie dotarła szczoteczka. Alternatywą do nitki są szczoteczki międzyzębowe w odpowiednim rozmiarze. 

Najczęściej pomijanym obszarem podczas czyszczenia jest język. Liczne, obecne na powierzchni języka, brodawki tworzą bruzdy i zagłębienia. Te wąskie przestrzenie są idealne do bytowania dużej ilości drobnoustrojów. Według różnych badań, od 40 do nawet 90% przypadków nieświeżego oddechu jest efektem działania bakterii znajdujących się na języku. Właśnie dlatego jego czyszczenie jest uzasadnionym i bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. To prosta czynność. Wystarczy kilka ruchów szczoteczką od tyłu do przodu języka. Warto dodać, że w każdej drogerii znajdziesz specjalne szczoteczki i  skrobaczki do języka. 

Płyny do płukania jamy ustnej służą ci do szybkiego odświeżenia oddechu. To nie jest ich jedyna funkcja. Ich zadaniem jest wpłynąć na strukturę płytki bakteryjnej. Po co? Dzięki zaburzeniom w płytce jakie powoduje płyn jest nam zdecydowanie łatwiej ją usunąć. Główną zaletą uszkodzonej struktury płytki bakteryjnej jest zahamowanie jej wzrostu. Bakterie nie są w stanie się namnażać. Wyróżniamy płukanki o działaniu leczniczym i profilaktycznym. Płyny, które w swoim składzie zawierają olejki eteryczne, chlorheksydynę czy chlorek cetylopirydyny posiadają silne właściwości antyseptyczne. 

  1. Cena promocyjna 20,99 zł Cena regularna 22,99 zł
    Najniższa cena:  14,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 22,99 zł Cena regularna 26,99 zł
    Najniższa cena:  17,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Próchnica to choroba zakaźna! 

Jeśli twoje zęby dotknięte są próchnicą to nie jest to równoznaczne z pojawieniem się bólu. Pierwsze kilka stadiów nie daje żadnych objawów. Dlatego tak samo ważne jak regularne wizyty u ginekologa są odwiedziny u dentysty. Obalmy też mit, że próchnica to „czarna dziura w zębie”. Najczęściej ma postać przebarwionej zmiany – lekko szarej bądź miodowej. Jeżeli rozwija się bardzo długo to owszem – zauważysz ją już gołym okiem. 

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną. Warto o tym pamiętać troszcząc się o jamę ustną swojego dziecka. Jest to szczególnie istotne w pierwszym roku życia. Przez nieuwagę (oblizując smoczek, łyżeczkę itp.) możesz doprowadzić do kolonizacji jego jamy ustnej swoimi bakteriami próchnicotwórczymi. Z związku z tym będzie zdecydowanie bardziej narażony na wystąpienie próchnicy w przyszłości. 

Wpływ jamy ustnej na cały organizm – dziąsła ważniejsze niż zęby

Bardzo wiele dolegliwości czy ogólnych stanów chorobowych manifestuje się w jamie ustnej. Lekarz dentysta lub higienistka przyglądając się najczęściej twojej błonie śluzowej i tkankom miękkim jest w stanie zauważać np. niedobory żywieniowe, wiele chorób ogólnoustrojowych, ciążę,  a także permanentny stres. 

Bakterie, które powodują rozwój próchnicy są także odpowiedzialne za zapalenie dziąseł. Ich obecność w twojej jamie ustnej może mieć negatywny wpływ na cały organizm. W związku z przedostawaniem się bakterii z płytki nazębnej do krwioobiegu niebezpieczeństwo wystąpienia chorób serca u osób z zapaleniem dziąseł jest nawet o 30-70% większe niż u osób ze zdrową jamą ustną. Tą samą drogą bakterie dostają się do płuc i znacząco (zazwyczaj przy spadku ogólnej odporności organizmu) zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia. 

Negatywne skutki chorób dziąseł mają wpływ także na życie seksualne. U mężczyzn z zapaleniem przyzębie pojawia się aż 7-krotnie większe prawdopodobieństwo zaburzeń erekcji. 

Grupa, która nawet przy zachowaniu prawidłowej higieny, jest narażona na zapalenie dziąseł to kobiety w ciąży. Krwawiące, rozpulchnione dziąsła to efekt zmian hormonalnych. Zwykle ciążowe zapalenie przyzębia nie powoduje nieodwracalnych zmian, ale może być przyczyną wystąpienia powikłań takich jak: przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa dziecka czy wystąpienie cukrzycy ciążowej. 

Higienistka stomatologiczna – specjalista profilaktyki

Kardiolog wyleczy twoje serce, ortopeda poskłada złamaną nogę, a higienistka zadba o profilaktykę jamy ustnej. Higienistka stomatologiczna to ważny członek współczesnego zespołu stomatologicznego. Na wizytę możesz umówić się sam – nie potrzebujesz żadnego skierowania. Podczas spotkania twój uśmiech nabierze blasku – usuniesz kamień i wszystkie osady, a może zdecydujesz się na wybielanie. To właśnie zadania higienistki!  Dodatkowo dowiesz się jak czyścić swoją jamę ustną i czego w tym celu używać. Wykształcone i specjalizujące się w higienie jamy ustnej higienistki zrobią przegląd i jeżeli jest taka konieczność doradzą jak zaplanować dalsze etapy leczenia. 

Wizyty w gabinecie higieny powinny odbywać się co 6 miesięcy. Czas jej trwania to zazwyczaj 60 min, a koszt waha się w granicach od 200 do 400 zł. Zadbaj o swój uśmiech tak jak dbasz o skórę, włosy i paznokcie. Obok fryzjera i kosmetyczki zapisz również termin do swojej higienistki stomatologicznej. 

Artykuł powstał we współpracy z marką Listerine. 

Źródła:

Kopeć A., Brukwicka I., Błaszczak B., Kopański Z., Rowiński J., Strychar J., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare, 1/2017.

Krajewski W., Podstawy profilaktyki stomatologicznej. Metody i środki, Wydawnictwo Med. Tour Press International, Otwock 2019.

Tanasiewicz M. (red.), Terapia wielospecjalistyczna. Pacjent stomatologiczny w ujęciu interdyscyplinarnym, Wydawnictwo Elamed  Media Group, Katowice 2019.


Autor Anna Makówka Zobacz profil
Higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny, specjalistka promocji zdrowia, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, autorka kursów i szkoleń z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej, autorka bloga i wideobloga dla higienistek i asystentek stomatologicznych.
Następny wpis
Najlepsze wydłużające tusze do rzęs - ranking TOP 5 Czytaj więcej