Gdy mówimy o skórze, pierwsze co przychodzi nam na myśl to kosmetyki. Czy wiesz, że tak naprawdę są one na szczycie piramidy zdrowej i pięknej skóry? A to oznacza, że istnieje dużo więcej ważnych aspektów w drodze ku pięknej, zdrowej cerze. O jakich mowa? O piramidzie zdrowej skóry pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog Emilia Błaszczyk.
Na wygląd naszej skóry wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest oczywiście prawidłowa pielęgnacja cery, ale bardzo ważny jest także szeroko pojęty zdrowy tryb życia. Na piękną skórę składa się m.in. unikanie stresu oraz używek, odpowiednia ilość snu czy aktywność fizyczna. Co należy wiedzieć o piramidzie pięknej skóry?
XXI wiek to ciągły pęd i mnóstwo stresu, który oddziałuje na cały nasz organizm - w tym również na skórę. Odbierając stres za pomocą swoistych receptorów, skóra wysyła sygnały zewnętrzne do rdzenia kręgowego a stamtąd do mózgu. Mózg reagując na nie, powoduje dane reakcje na skórze. Objawami mogą być świąd, pieczenie, nadwrażliwość i przesuszenie skóry, które prowadzi do nadprodukcji sebum.
Kortyzol (hormon stresu) powoduje rozpad i hamuje syntezę kolagenu - budulca skóry, a także działa przeciwzapalnie więc osłabia układ odpornościowy. Efektem jest zwiększona podatność skóry na zakażenia. Pod wpływem stresu, funkcja ochronna płaszcza hydrolipidowego osłabia się. To wszystko powoduje spadek jędrności, ścieńczenie skóry, podatność na stany zapalne i urazy mechaniczne. Staje się ona ziemista, przesuszona, rozszerzają się naczynia krwionośne, pojawiają się liczne zmarszczki. Gruczoły łojowe chcąc uregulować poziom lipidów, nadmiernie produkują sebum co przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych.
Dbajmy o redukcję stresu na co dzień, a skóra nam za to podziękuje. Jak sobie z nim radzić? Możesz ćwiczyć jogę, medytować, wykonywać ćwiczenia oddechowe, spacerować na łonie natury. Pamiętaj, że jeśli sama nie jesteś w stanie sobie poradzić ze stresem, warto skorzystać z terapii u psychoterapeuty. Więcej o wpływie stresu na skórę przeczytasz w tym artykule.
Podczas snu nasza skóra się regeneruje, a organizm odpoczywa. Uwalniana przez szyszynkę melatonina to najsilniejszy antyoksydant o działaniu regenerującym. Warto odstawić urządzenia emitujące światło niebieskie (telefon, tablet, laptop czy TV) na 1 - 2h przed snem. Światło niebieskie niestety zaburza nasz rytm okołodobowy. Lepiej sięgnąć po dobrą książkę przed snem i się wyciszyć. Brak lub zbyt mała ilość snu źle wpływa na cały organizm, więc i na skórę! Co się może wtedy dziać?
Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym co jesz. Pamiętaj, że odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z fundamentów stanu Twojej skóry. Wraz z pożywieniem dostarczamy naszej skórze niezbędnych składników odżywczych, które zapewniają jej zdrowy wygląd. Warto wspomóc się również celowaną suplementacją - by uzupełniać niedobory, które mogą mieć ogromny wpływ na wygląd cery. Natomiast suplementację zawsze ustalamy po wykonaniu badań laboratoryjnych. Kiedy jeszcze warto wprowadzić suplementację?
Aktywność fizyczna nie tylko pozwoli zredukować stres, ale również wpłynie na dotlenienie skóry! Jedna uwaga - nigdy nie ćwicz w makijażu. Znajdź taki rodzaj aktywności fizycznej, który będzie sprawiał Ci przyjemność. Mogą to być nawet zwyczajne spacery! Pamiętaj, by zachować balans - przetrenowanie, zbyt duża ilość czy intensywność ćwiczeń zwiększa produkcję wolnych rodników, które odpowiadają za powstawanie większej liczby oznak starzenia. Przetrenowanie jest silnym stresorem dla naszego organizmu, w tym dla skóry.
I dopiero tutaj są kosmetyki. Na samym szczycie piramidy pięknej cery. Są ważne, nawet bardzo! Pielęgnują, kondycjonują naszą skórę. Ale kosmetyki nie są najważniejsze. Jeśli nie zadbamy o wcześniej wymienione aspekty, nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki nie utrzymają naszej skóry w należytej kondycji.
Pielęgnacja domowa to nieodłączny element zdrowej skóry oraz udanej terapii gabinetowej. Składa się z kilku filarów. Do tych najważniejszych należą:
Kluczem skutecznej pielęgnacji domowej jest systematyczność. Dlatego nawet jeśli jesteś zmęczona, nie zapominaj o dokładnym demakijażu, kremie nawilżającym i kosmetyku z filtrem - przez cały rok, nawet w pochmurne dni! Nasza skóra lubi minimalizm - pamiętaj o tym. Im mniej, tym lepiej! Skóra jest największym narządem naszego organizmu i jest inteligentna - wyciągnie z pielęgnacji to, czego akurat potrzebuje. Dlatego stawiaj na jakość, a nie na ilość produktów.
Jak ułożyć podstawową pielęgnację skóry?
Zadbaj o wyżej wymienione podstawy, zaczynając od produktu do oczyszczania skóry. Świetnym, uniwersalnym produktem myjącym jest CeraVe Nawilżający krem-pianka do mycia twarzy. Łagodnie, ale skutecznie oczyszcza i usuwa makijaż, jednocześnie nawilżając i utrzymując szczelną barierę hydrolipidową. Skuteczna, ale łagodna baza oczyszczająca: surfaktant na bazie aminokwasów: pieniący się, łagodny surfaktant następnej generacji. Mieszanka aminokwasów + Kwas hialuronowy + 3 niezbędne ceramidy nawilża i utrzymuje barierę skórną. Rano wystarczy umyć skórę raz, a wieczorem dwukrotnie.
Po umyciu i osuszeniu skóry zawsze musimy ją nawilżyć. Na wieczór warto postawić na krem, który wspomoże regenerację naskórka. Szukaj w składzie ceramidów, cholesterolu, skwalanu, NNKT, trehalozy, kwasu hialuronowego. Uniwersalnym kremem jest Physiogel - krem intensywnie nawilżający. Zaawansowana formuła BioMimic™ przyspiesza naprawę przesuszonej skóry, chroni przed czynnikami drażniącymi. Wysoka ilość 40% lipidów zmiękcza skórę, naturalnie odbudowuje jej warstwę ochronną, nawilża i niweluje uczucie dyskomfortu.
Na dzień proponuję krem z filtrem SPF50 - przez cały rok, również w pochmurne dni! SPF’em, który sprawdzi się w przypadku większości typów cery jest Iwostin Solecrin Capillin krem ochronny SPF50+. Krem oprócz swoich właściwości fotoochronnych, zmniejsza nadwrażliwość skóry i redukuje widoczność rumienia. Krem przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji skóry nadreaktywnej. Dzięki połączeniu filtrów organicznych i mineralnych oraz witaminy E, chroni skórę przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych i neutralizuje działanie wolnych rodników.
Pozostałe kosmetyki typu serum, peeling, maska powinny być dobierane do aktualnych potrzeb i stanu skóry. Warto wtedy skorzystać z pomocy kosmetologa. Uniwersalnym wyborem będzie serum z witaminą C, które sprawdza się w pielęgnacji większości typów skóry, bo działa przeciwstarzeniowo i rozśiwetlająco. Jakie warto wybrać? Np. serum LIQ CC Light, które zawiera czystą witaminę C.
Autor
Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.
Źródła:
Kot M., Kobieta & Hormony. Naturalne sposoby regulacji gospodarki hormonalnej kobiet, Lublin 2020.
Pawlicka M., Wpływ stresu na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8, s. 473-475.
Pawłowska A., Plewa-Tutaj K., Ocena wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna 6 / 2016 / vol. 5, s. 567-572.