Świecące w pełni słońce to powód do radości, jednak łatwo wtedy o poparzenie słoneczne i podrażnienie skóry. Ratunek? Kosmetyki o właściwościach kojących i łagodzących. Jakie są najskuteczniejsze? Podpowiada ekspert Super-Pharm - kosmetolog Natalia Stafiej.
W naszej skórze znajduje się mnóstwo receptorów, a sam naskórek jest bardzo podatny na poparzenia związane z silnym promieniowaniem UVB, z którym latem mamy styczność na co dzień. Poparzenie słoneczne łatwo jest rozpoznać po swędzeniu, zaczerwienieniu i pieczeniu skóry. Skóra jest zaogniona i potrzebuje wyjątkowej troski. Jakie substancje przyniosą jej ulgę?
Zanim przejdziemy to tego, jakie kosmetyki najlepiej ukoją podrażnioną skórę poświęcimy kilka słów na sposoby doraźne. Jeśli nie masz pod ręką żadnych kosmetyków możesz postawić na okłady z aloesu, ogórka lub jogurtu naturalnego. Ulgę powinna też przynieść kąpiel w chłodnej (ale nie lodowatej!) wodzie.
W sezonie letnim warto mieć w zapasie kilka masek w płacie. Szczególną ulgę przynoszą, gdy są przechowywane w lodówce. Warto nakładać takie maski 1-2 razy w tygodniu (nawet jeśli poparzenie czy podrażnienie nas nie dotyczy). Latem tracimy dużo wody w ciągu dnia, co przyczynia się do utraty nawilżenia skóry. Odwodniona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia, ale też na wypryski i utratę zdrowego wyglądu i promienności.
Jedną z marek produkujących bardzo dobre maski jest Mediheal. Na szczególną uwagę zasługuje maska Mediheal NMF zapewniająca maksimum nawilżenia ale także wsparcie dla bariery hydrolipidowej. Jest bogata w ceramidy, alantoinę, hialuronian sodu i wiele innych regenerujących i nawilżających substancji aktywnych. Godne polecenia są także koreańskie maski Skin Treats. Po opalaniu doskonale sprawdzi się orzeźwiająca maseczka na tkaninie do twarzy Skin Treats Superfood Cucumber.
Jeśli wakacje zamierzasz spędzić na plaży, pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą nie tylko kosmetyki do opalania, ale także te, które zaopiekują się skórą po opalaniu. Warto wybierać produkty, których skład bazuje na dobrze znanych składnikach o właściwościach kojących. Zacznijmy od klasyków.
Panthenol przyśpiesza podziały komórkowe, dzięki temu poparzone i uszkodzone komórki są sprawnie i szybko wymieniane na zdrowe i nowe. Dodatkowo wykazuje właściwości kojące i niekomedogenne (nie przyczynia się do „zapychania skóry”). Zmniejsza utratę wody przez skórę, co zapewnia jej odpowiednie środowisko do zachodzenia naturalnych procesów regeneracyjnych przy uszkodzonej skórze.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów z panthenolem. Najczęściej występują w formie pianki. Godna polecenia jest pianka Ziaja Sopot Sun 10% D-Panthenol. Pianka sprawdzi się na skórze poparzonej oraz podrażnionej. Nasza polska marka Ziaja stworzyła bardzo dobry i ekonomiczny produkt, który zyskuje coraz większe uznanie wśród kosmetologów. Łagodnie myje, i przynosi ulgę. Można nią myć całe ciało - szczególnie obszary uwrażliwione lub poparzone.
Warto zwrócić uwagę także na piankę Life Panthenol 10% ten produkt nie służy do mycia skóry, nakładamy go niczym kojący balsam. Został stworzony z myślą o zaczerwienionej i swędzącej skórze po zbyt intensywnym opalaniu.
Na wstępie warto zaznaczyć, że ten składnik potrafi uczulać. Jeśli nie miałaś wcześniej styczności z aloesem, nałóż go najpierw na niewielki obszar skóry. Natomiast jeśli aloes nie jest Ci obcy i nie powoduje u Ciebie alergii, śmiało nakładaj go po opalaniu. Doskonale nawilża, ale i łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia. Wyróżnia go także wysoka zawartość substancji mineralnych, naturalnie występujących w naszej skórze. Zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które nie drażnią skóry. Zmniejsza także odczucia bólowe i przyczynia się do szybszej regeneracji skóry. Aloes jest składnikiem wielu produktów łagodzących poparzenia słoneczne. Przede wszystkim Kremy lub okłady aloesowe warto stosować zarówno przy poparzeniach, jak i podrażnieniach.
Podrażniona skóra po ekspozycji na słońce pokocha żel aloesowy Holika Holika. To bestsellerowy produkt, który gwarantuje przyjemne uczucie odświeżenia i ochłodzenia skóry. Poza tym skutecznie nawilża i koi skórę. Spośród kremów polecamy Equilibra Aloe Naturale Angi-aging 50% aloesu. Co wyróżnia ten konkretny produkt to zawartość aż 50% aloesu. Marka Equilibra w swoich produktach stawia na obecność aloesu, bardzo ceniąc jego właściwości. Krem bardzo dobrze się wchłania i nie zostawia śladów, dzięki czemu nadaje się do stosowania na twarz ale także na ciało nie powodując przyklejania się skóry do ubrań.
A dokładniej wyciąg z wąkroty azjatyckiej w kosmetologii znany jest od wielu lat. To substancja o szerokim spektrum właściwości. Zaczynając od łagodzenia stanów zapalnych i zmian trądzikowych, kończąc na podrażnieniu skóry czy oparzeniu. Stymuluje do pracy fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Działa ochronnie na komórki skóry i ściany naczyń krwionośnych. Działa także przeciwzapalnie i wykazuje działanie antydrobnoustrojowe, zapobiegając nadkażeniom.
Składnik znajdziemy w A-Derma Dermalibour+ CICA. To krem do twarzy i ciała, który cechuje wysokie bezpieczeństwo stosowania nawet u małych dzieci. Można aplikować go kilka razy dziennie na każdy podrażniony lub poparzony obszar ciała. Dodatkowo skład produktu został wzbogacony o odbudowujące skórę oleje roślinne.
Alantoina to klasyk znany w kosmetologii i dermatologii od wielu lat. Często łączona jest w produktach z panthenolem. Podobnie do innych wymienionych wyżej substancji bardzo dobrze wpływa na przyśpieszenie podziałów komórkowych skóry, co z kolei przekłada się na szybszą regenerację skóry. Co ciekawe, alantoina potrafi tworzyć z niektórymi związkami silnie kojące kompleksy, które przynoszą natychmiastową ulgę.
Alantoinę znajdziemy w naprawdzym kremie Pharmaceris A Corneum Sensilium. To produkt do stosowania na całe ciało, najczęściej punktowo na podrażnione partie. Można go także stosować jako krem na całą twarz. Szczególnie skorzystają z niego alergicy i osoby z zaburzoną barierą hydrolipidową. Pozytywnie wpływa na naskórek, przywraca równowagę fizjologiczną co przekłada się na szybszą regenerację uszkodzonej skóry.
Źródła:
https://kosmetologa.pl/kosmetologia/panthenol-wlasciwosci-i-zastosowanie.html
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-4.pdf
Ratz-Łyko, Anna & Arct, Jacek. (2015). Kosmetyczne i dermatologiczne właściwości Centella asiatica (Cosmetic and dermatological properties of Centella asiatica). Polish Journal of Cosmetology. 18. 25-30.