pianka do mycia twarzy

Pianka do twarzy - czym różni się od żelu i jaką warto kupić? [RADY EKSPERTA]

Pianki do mycia twarzy to coraz popularniejszy typ kosmetyku oczyszczającego cerę. Czy ulubiony żel warto zamienić na piankę? Jaki typ cery pokocha kosmetyki o pieniącej konsystencji? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Oczyszczanie twarzy to najważniejszy krok pielęgnacyjny. Mycie skóry powinno być jednocześnie dokładne i delikatne. Dzięki oczyszczaniu pozbywamy się wszelkich zabrudzeń, które zgromadziły się na skórze w ciągu dnia: kurzu, zanieczyszczeń środowiska, nadmiaru sebum oraz makijażu. Niedokładne mycie skóry lub pomijanie tego kroku może przyczynić się do zwiększenia niedoskonałości (zmian zapalnych i zaskórników), zmniejszenia zdolności regeneracyjnych oraz szybszego starzenia się skóry. Cera, która nie jest regularnie oczyszczana traci blask, staje się szorstka, szara i ziemista. Brak mycia utrudnia również przenikanie składników aktywnych w głąb skóry, które zostaną użyte w dalszych krokach pielęgnacyjnych.

Czym oczyszczać cerę?

Wybór produktów przeznaczonych do oczyszczania skóry jest bardzo duży – wybierać możemy m.in. spośród olejków, żeli, emulsji oraz pianek. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się te ostatnie. Jakie są zalety stosowania pianek oczyszczających?

Pianka do mycia twarzy - dlaczego warto jej używać?

Pianki do mycia twarzy bazują na substancjach powierzchniowo czynnych, które dokładnie usuwają zanieczyszczenia i zabrudzenia ze skóry. Pianki mają przyjemną i lekką konsystencję, bardzo często są delikatne dla cery i dobrze tolerowane, nawet przez skóry wrażliwe i skłonne do podrażnień. W zależności od użytych składników, produkt może być stosowany podczas pielęgnacji różnych rodzajów cery. 

Najlepsze pianki do oczyszczania cery - ranking 

Planujesz zakup pianki do mycia twarzy, ale nie wiesz, na który produkt się zdecydować? Poniżej przedstawiamy 5 kosmetyków, które mają bardzo dobre składy, pozostawiają cerę oczyszczoną i są bardzo delikatne. Wybierz coś dla siebie!

1. Avène - oczyszczająca pianka do twarzy

Pianka przeznaczona jest dla każdego typu skóry, również bardzo wrażliwej i trądzikowej. W składzie znajdziemy m.in. kwas glutaminowy, który reguluje wydzielanie sebum, ściąga pory, matuje oraz wodę termalną, która koi i łagodzi. Pianka posiada delikatną i lekką konsystencję, przywraca skórze miękkość i elastyczność oraz przygotowuje na dalsze kroki pielęgnacyjne. Do produktu nie dodano mydła oraz parabenów.

2. Cerave - nawilżający krem-pianka do mycia

Produkt przeznaczony do skóry normalnej i suchej, ma przyjemną, kremową konsytencję, która w połączeniu z wodą tworzy delikatną piankę. Kosmetyk jest łagodny dla skóry, nie powoduje podrażnień, nie wysusza, bardzo dobrze radzi sobie z usunięciem makijażu. W składzie znajdziemy m. in. aminokwasy, ceramidy oraz kwas hialuronowy, które dbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, nie dodano substancji zapachowych.

3. Pharmaceris T Puri-Sebostatic - pianka głęboko oczyszczająca do mycia twarzy

Produkt sprawdzi się do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej i mieszanej ze skłonnością do powstawania zaskórników oraz nadmiernego wydzielania sebum. Kosmetyk rekomendowany jest również do mycia cery podczas kuracji przeciwtrądzikowych. Pianka delikatnie oczyszcza skórę, usuwa nadmiar zabrudzeń oraz sebum. W składzie znajdziemy wyciąg z tamaryndy (złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka, działa nawilżająco, przywraca równowagę skóry), łopianu (skutecznie reguluje florę bakteryjną oraz nadmierne przetłuszczanie się skóry, działa antybakteryjnie) oraz cynk (normalizuje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza ilość sebum).

4. Jowaé Mousse Micellaire Nettoyante - oczyszczająca pianka micelarna

Delikatna pianka przeznaczona dla wszystkich rodzajów skóry, również suchej i wrażliwej. W składzie znajdziemy 98% składników pochodzenia naturalnego: peonię królewską, która posiada silne właściwości łagodzące i antybakteryjne, opatentowane antyoksydacyjne Lumifenole oraz roślinne saponiny, które dokładnie oczyszczają skórę bez powodowania podrażnień. Pianka delikatnie, ale skutecznie oczyszcza skórę. Produkt został przebadany pod kątem okulistycznym, może być bezpiecznie stosowany na okolicę wokół oczu. Pianka nie zawiera mydła oraz posiada fizjologiczne pH zbliżone do skóry.

5. Pharmaceris N Puri-Capiliqmusse - delikatna pianka wzmacniająca naczynka do mycia twarzy i oczu

Pianka odpowiednia dla cery z rozszerzonymi i pękającymi naczynkami, zaczerwienieniem oraz nasilającym się rumieniem. Skutecznie usuwa zabrudzenia oraz makijaż. Kompleks składników (witamina B3, wyciąg z ostropestu i aceroli) wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza uczucie pieczenia, zaczerwienienie oraz ściągnięcie skóry. Dodatek naturalnej betainy oraz opatentowanego składnika Glucam® silnie nawilża, a D-pantenol oraz alantoina koją i łagodzą skórę. Pianka skutecznie zmniejsza nadreaktywność cery na działanie czynników środowiska zewnętrznego.

  1. Cena promocyjna 60,99 zł Cena regularna 75,99 zł
    Najniższa cena:  56,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 75,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 32,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  31,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 33,99 zł Cena regularna 49,99 zł
    Najniższa cena:  32,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA 

Jak rozpoznać, że kosmetyk do oczyszczania jest za mocny? Jeśli po umyciu czujesz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry i na dodatek nie możesz się doczekać, aż nałożysz krem na twarz, produkt najprawomocniej jest dla Ciebie za silny. W takim przypadku warto zamienić kosmetyk na coś delikatniejszego, ponieważ zbyt długie stosowanie żelu czy pianki o działaniu ściągającym może doprowadzić do przesuszenia skóry, uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, a co za tym idzie pogorszenia jej stanu.

Jak myć twarz pianką?

Pianki łączymy z wodą: najlepiej kosmetyk nałożyć na wilgotną skórę, wykonać lekki masaż przez ok. 1-2 minuty (w zależności od zabrudzeń), a następnie obficie spłukać. Pianka sprawdzi się zarówno w porannym, jak i wieczornym oczyszczaniu cery. Jeśli stosujesz dwuetapowe oczyszczanie cery, pianka powinna być używana w drugim kroku. 

Czy pianka do mycia twarzy jest lepsza od żelu?

Żele oraz pianki opierają swoje działanie na różnego rodzaju środkach powierzchniowo czynnych, oba produkty łączy się z wodą. Zarówno pianki i żele są łatwe i szybkie w użyciu. Istotną różnicą między kosmetykami jest konsystencja. Pianki posiadają lekką, przyjemną oraz delikatną konsystencję, która łatwo rozprowadza się na skórze. Żele do mycia twarzy są nieco gęstsze. Jednak wypór pomiędzy produktami zależy od naszych indywidualnych preferencji. Decydując się na żel lub piankę powinniśmy zwrócić uwagę na skład, najlepiej unikać alkoholu zbyt wysoko w INCI, który mógłby podrażnić skórę. 

Pianka do oczyszczania a typ cery

Pianki do mycia twarzy mogą być stosowane przez różne rodzaje cery. W zależności od użytych składników, każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Osoby posiadające skórę tłustą lub mieszaną, z nadmierną ilością wydzielanego sebum oraz zmianami zapalnymi mogą wybrać pianki o mocniejszym działaniu. W tym wypadku sprawdzi się dodatek substancji sebostatycznych, antybakteryjnych oraz keratolitycznych, m.in. kwas azelainowy oraz salicylowy, ekstrakt z zielonej herbaty, łopianu, rozmarynu, cynk.
  • Do cery wrażliwej, alergicznej lub suchej najlepiej szukać składników o działaniu łagodzącym, zmniejszającym podrażnienia, np. D-pantenol, alantoina, woda różana, glukonolakton, ekstrakt z rumianku.
  1. Cena promocyjna 95,99 zł Cena regularna 149,99 zł
    Najniższa cena:  91,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 23,99 zł Cena regularna 38,99 zł
    Najniższa cena:  19,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Glinki do twarzy - jaką wybrać i jak stosować? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej