Jakie zapachy czuć z daleka? Które kompozycje nie tylko pozostają długo na skórze, włosach i na ubraniach, ale także zapisują się w pamięci? Wreszcie, jakie perfumy mają nie tyko intensywny początek, ale ich aromat pozostaje długo w naszym otoczeniu? Sprawdzamy.
Szukając perfum „z ogonem” należy zwrócić uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze: moc samego zapachu i jego stężenie. Po drugie: składniki zapachowe, zwane też nutami. A po trzecie - intensywność i połączenie samych kompozycji. Dziś większość zapachów nie jest projektowana jak np. w latach 90., kiedy wszystkie bestsellerowe perfumy miały ciągnąć się długim ogonem i unosić w powietrzu długo po wyjściu osoby, która je nosi. Współcześnie to nie jest dla projektantów zapachów tak oczywiste, bo niektóre kompozycje celowo są bliskie ciału, lekkie lub ulotne – przypominają się tylko raz na jakiś czas. Jeśli natomiast lubi się perfumy wyraziste i trwałe, poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, czego szukać.
Jeśli zależy nam na kompozycji, która ma długo pozostawać na skórze, ubraniach i w otoczeniu, powinno się wybrać perfumy, albo wodę perfumowaną. Perfumy, pomady, wody perfumowane, wody toaletowe, wody kolońskie, mgiełki do ciała – jaka jest różnica w ich mocy? Największe „uderzenie” i wyrazistość, co ma także przełożenie na trwałość zapachu – mają perfumy. Potocznie wszystkie zapachy nazywa się perfumami, ale w praktyce to oznacza, że 20-40% olejków zapachowych rozpuszczonych jest w 90-96% alkoholu. Na Bliskim Wschodzie ze względu na wierzenia religijne i zakaz spożywania alkoholu, perfumy miały (i do tej pory mają) postać olejków (płynnych) lub pomad (stałych). Ich stężenie też jest wysokie, a tłuszcz pozwala na dłuższą ekspozycję zapachu – także w bardzo wysokich temperaturach i na rozgrzanej skórze. Woda perfumowana – też ma moc, ale nieco mniejszą, bo zawiera 10-20% stężenia olejków zapachowych w alkoholu.
Znacznie lżejsze i mniej intensywne są wody toaletowe, które zawierają 5-10% olejków zapachowych w 60-85% alkoholu. Natomiast wody kolońskie są najdelikatniejsze, bo mają 3-5% stężenie olejków zapachowych w 70-80% alkoholu. To przekłada się na intensywność ich zapachu i na fakt jak długo utrzymują się na skórze. Jeszcze mniej intensywne są mgiełki zapachowe do ciała lub do włosów, które oprócz olejków eterycznych i alkoholu zawierają także, m.in. substancje nawilżające czy rozświetlające (w zależności od produktu).
Czego szukać w perfumach z ogonem? Najmocniejsze ze wszystkich aromatów są te orientalne, jak żywice, oud, drewna, kadzidła. To właśnie stara, bliskowschodnia sztuka projektowania perfum wykorzystuje do tej pory te nuty.
W przepięknym zapachu Tom Ford Velvet Orchid użyto balsamu, drzewa sandałowego, labdanum, mirtu, wanilii i zamszu. Trwałość i wyrazistość takich kompozycji jest nieprzeceniona. Jeśli kocha się bardzo mocne, intensywne zapachy, jednym z silniej wyczuwalnych akordów – dla niektórych trudnym do zaakceptowania – jest paczula. Ten ziołowo-orientalny i wyjątkowo hipnotyzujący aromat nie ma sobie równych. W kultowym Angel Thierry Mugler paczuli towarzyszy wanilia, czerwone owoce, pralinki, czekolada i bergamotka. A w młodszym, ale również uwielbianym przez amatorki słodszych kompozycji Scandal Jean Paul Gaultier paczulę połączono z woskiem pszczelim, karmelem, lukrecją i miodem.
Perfumy z ogonem nie są dla osób, które lubią stać w cieniu, niezauważone i dyskretne. Przeciwnie! To kompozycje, które wyskakują przed szereg i nie mają konkurencji. Dlatego do ich powstania kreatorzy często sięgają po tak zwane absoluty. Absolut to najwyższe stężenie olejku eterycznego. Do produkcji perfum używa się absolutu z róży, jaśminu lub korzenia irysa.
W Lady Million Paco Rabanne jest absolut kwiatu pomarańczy, absolut jaśminu Sambac, a także intensywna paczula, miód, esencja neroli, malina i gorzka pomarańcza. To gwarancja, że zapach dłużej pozostanie na skórze, we włosach lub ubraniach. Trwałość olejków eterycznych z absolutu jest największa. Mocą wykazać się też mogą niektóre egzotyczne kwiaty, jak ylang-ylang, tuberoza czy osmantus. Pachną tak intensywnie, że zapachy z nimi w roli głównej mają automatycznie wbudowany ogon i bardzo długo unoszą się w otoczeniu osoby, która je nosi.
Donna Karan DKNY to woda perfumowana z drzewem sandałowym, paczulą, zamszem, a także intensywnie pachnącymi kwiatami: orchideą, jaśminem, heliotropem i ylang-ylang. Genialne, legendarne perfumy, które długo pozostają w otoczeniu.
Czy są tanie perfumy damskie, których zapach długo pozostaje obecny? To między innymi piżmowo-paczulowe perfumy Morgan Light My Heart. Pachną także orientalnym białym drzewem sandałowym, białą ambrą, lilią wodną i soczystymi owocami: marakują oraz różowym grejpfrutem. Jest więc to doskonały wybór na lato.
Owoce i wiosenne kwiaty w orientalnej otoczce to przepiękny zapach Lanvin Jeanne. Dzięki piwonii, różom i frezjom, ma moc i „ogon”, który długo utrzymuje się na skórze. A dzięki nutom drzewa sandałowego, bursztynu i piżma jego aromat nabiera głębi. Za to akordy owocowe: cytryna, leśne jeżyny, gruszka i malina sprawiają, że ma w sobie młodzieńczą radość i optymizm.
Bardziej kwiatow-drzewny jest natomiast Versace Red Jeans. Sandałowiec łączy się z piżmem, wanilią i drzewem kaszmirowym. Soczysta czarna porzeczka i ozonowa nuta lilii wodnej dodają mu świeżości. Natomiast bukiet kwiatów: frezji, ylang-ylang, czerwonej piwonii, gardenii, jaśminu i fiołka sprawiają, że to zapach niezwykle intensywny i z mocą.
Jaśmin jest jednym z najsilniejszych kwiatowych tonów w perfumach. Dlatego poszukując odpowiedniej kompozycji dla siebie, warto sprawdzić, aby znalazł się na liście nut zapachowych. Chopard Brilliant Wish zawiera akord jaśminu gwieździstego, a także bursztynu, nuty drzewne, piżmo, różowy pieprz. Oprócz nich– nuty owocowe i liść fiołka.
Natomiast Calvin Klein Contradiction to podwójne uderzenie jaśminu. Oprócz tego, że jaśmin goryczkowiec pojawia się w nucie głowy w towarzystwie piwonii, lilii, orchidei, konwalii i róży – genialny, mocny i wyrazisty kwiatowy początek, to jest też wyczuwalny później. Nuty jaśminu znajdują się także w sercu zapachu w otoczeniu eukaliptusa i jeżyny. Na „deser” perfumy te pachną drzewem sandałowym, fasolką Tonka i piżmem.