Kawa ma zbawienne działanie na skórę - ujędrnia, wygładza, działa detoksykująco. Peeling z kawy możemy zrobić samodzielnie lub postawić na gotowy kosmetyk. Jak stosować kawę w pielęgnaci twarzy i ciała? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Sylwia Anwajler.
Kawa zawiera bardzo wiele związków chemicznych, z których najbardziej znana jest oczywiście kofeina. Zapewnia ona charakterystyczny aromat i pobudza organizm do działania poprzez rozszerzenie naczyń mózgowych i zwiększenie dopływu krwi do mózgu oraz pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego. Kawa polepsza naszą koncentrację, sprawność myślenia i usuwa zmęczenie. Oprócz cennego działania na nasz organizm, kawa wykorzystywana jest obecnie w kosmetologii, a dokładnie w pielęgnacji twarzy i ciała.
Kawa znalazła zastosowanie w kosmetologii głównie dzięki wysokiej zawartości kofeiny. Najczęściej preparaty zawierające wyciąg z kawy dedykowane są pielęgnacji ciała. Kawę zazwyczaj znajdziemy na liście składników balsamów do ciała lub peelingów?
Jakie działanie w pielęgnacji wykazuje zatem kawa?
W Internecie bardzo często możemy natrafić na porady dotyczące stosowania domowego peelingu z kawy na twarz. Niestety zmielone ziarna kawy to spore drobinki peelingujące - mogą więc doprowadzić do podrażnienia, uszkodzeń delikatnej skóry twarzy i pogłębienia trądziku ze względu na rozniesienie zmian zapalnych. Dlatego nie polecamy stosowania tego typu peelingów na skórę twarzy. Jeśli chcesz uniknąć podrażnień, stosuj peelingi enzymatyczne.
Wyciąg z kawy stosowany jest nie tylko w peelingach, ale również w formie serum, które z kolei z powodzeniem może być stosowane w pielęgnacji twarzy np. na okolicę oczu, kiedy mamy problem z zasinieniem czy obrzękiem. Kofeina stymuluje mikrokrążenie, poprawia koloryt skóry i redukuje oznaki zmęczenia. Świetnie sprawdzi się również w przypadku ciężko gojących zmian po trądziku, czyli świeżych, różowych przebarwieniach pozapalnych. Wystarczy nałożyć niewielką ilość preparatu z kofeiną na zmienioną skórę, a następnie zastosować preparat regenerujący np. Bioderma Cicabio crème czy Avene Cicalfate.
Jednym z najpopularniejszych składników stosowanych w produktach antycellulitowych jest kofeina. Wykazuje ona właściwości lipolityczne w stosunku do komórek tłuszczowych, czyli stymuluje spalanie tłuszczu i poprawia mikrokrążenie skórne. Dodatkowo kofeina usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, których kumulacja również przyczynia się do powstania cellulitu – pomarańczowej skórki, a ziarna kawy działają silnie złuszczająco, co poprawia wygląd i koloryt skóry.
Podsumowując, kofeina w preparatach antycellulitowych wykazuje działanie:
Po zaparzeniu porannej kawy, warto wykorzystać kawowe fusy, które w połączeniu z domowymi składnikami staną się doskonałymi kosmetykami do pielęgnacji ciała. Kawa, dzięki cudownym właściwościom ujędrniającym i antycellulitowym świetnie sprawdzi się w domowych peelingach do ciała. Jak je zrobić? Podamy Wam kilka bardzo prostych przepisów:
W przypadku każdego z wyżej wymieniowych peelingów pamiętaj, żeby intensywność masażu dostosować do wrażliwości skóry. Jeśli masz tendencję do pękających naczyń, a Twoja skóra łatwo ulega uszkodzeniom wykonaj go delikatnie. Po peelingu wystarczy umyć skórę wodą i żelem, następnie osuszyć i nałożyć nawilżający preparat np. balsam lub emulsję do ciała.
WSKAZÓWKA
Potrzebujesz ekspresowego peelingu z kawy? Wystarczy, że do żelu pod prysznic dodasz fusy z wcześniej przygotowanej kawy. Peeling wykonaj pod prysznicem, a nie w wannie - dodatkowo zaoszczędzisz czas na sprzątanie łazienki po domowym zabiegu na ciało.
Jeśli nie chcesz bawić się w samodzielnie przygotowane peelingi z kawy w domu, mamy dla Ciebie kilka gotowych propozycji. Do najpopularniejszych peelingów z kawą należą produkty marki Love Your Body, a konkretnie peeling do ciała Aromatyczna Kawa – bogaty w ziarna kawy, sól morską, olejek macadamia i arganowy oraz kakao. Taki skład zapewnia oczyszczenie z martwych komórek naskórka, działanie antycellulitowe, nawilżające i odżywcze.
Kolejną ciekawą propozycją jest NaturalME Kawa – kawowy peeling cukrowy, który oprócz kawy zawiera cukier, olej macadamia i masło Shea, zapewniający efekt wygładzenia, odżywienia i ujędrnienia.
Godne polecenia są również peelingi kawowe marki Fluff, które występują w trzech wariantach: Fluff Kawa i Brzoskwinia, Fluff Kawa i Karmel, Fluff Kawa i Mandarynka. Peelingi kawowe Fluff cechuje wykorzystanie 100% składników naturalnych, m. in. soli z Morza Martwego, masła kakaowego, oleju avocado i oczywiście kawy Robusta.
Stosując regularnie peelingi do ciała z kawy możesz cieszyć się gładką, jędrną i promienną skórą, a także zapewnić sobie chwile odprężenia i relaksu przy aromacie świeżo zmielonej kawy.
Autor
Sylwia Anwajler - magister kosmetologii, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właścicielka gabinetu kosmetycznego ,,Pięknie dziś wyglądasz” w Sandomierzu. Współtwórca profilu @StrefaKosmetologa na Instagramie, na którym porusza zagadnienia związane z dbaniem o urodę.
Źródła:
Matysek-Nawrocka M., Cyrankiewicz P., Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach, Post Fototer 2016; 17(2): 139-144.