Parówka na twarz zwana inaczej kąpielą parową to popularny zabieg, który wykorzystuje działanie ciepłej pary wodnej. Dzięki rozgrzaniu skóry, pory ulegają rozszerzeniu i ułatwia to usunięcie zalęgającego w nich łoju oraz zanieczyszczeń. Dodatkowo rozgrzanie skóry poprawia krążenie. Jak zrobić parówkę na twarz? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.
Dla jakiej skóry polecana jest parówka? Ze względu na właściwości oczyszczające najbardziej z tym zabiegiem polubią się skóry:
Zabieg ten jest odpowiedni również dla skór normalnych i dojrzałych.
Na początku wykonaj dokładny demakijaż. Następnie przygotuj miskę oraz zagotuj 1 litr wody. Warto chwilkę odczekać, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka. Możesz dodać wybrane zioła i zaparzyć przez około 2-3 minutki pod przykryciem. Należy nachylić się nad miską z przygotowaną wodą w swobodnej pozycji. Pamiętaj, aby zachować bezpieczną odległość od przygotowanej wody – minimalnie 40 cm.
Następnie przykryj głowę np. ręcznikiem bawełnianym. W takiej pozycji pozostajemy przez maksymalnie 10 minut, chyba że wcześniej odczujesz podrażnienie skóry lub zbyt mocne ciepło. W trakcie usta oraz oczy powinny być zamknięte. Podczas parówki możesz odczuwać delikatne ciepło oraz wilgotność. Zabieg ten najlepiej wykonywać podczas pielęgnacji wieczornej.
W kąpieli parowej dla wzmocnienia efektów możemy zastosować zioła. Na 1 litr wody dodajemy około 4 łyżek wybranych ziół lub suszu ziołowego. Jakie zioła można dodać i jakie mają najważniejsze właściwości? Świetnie sprawdzą się między innymi:
Dodatkowo zastosowane zioła dzięki licznym aromatom działają odprężająco i relaksująco.
Parówka stanowi zazwyczaj pierwszy etap w zabiegu pielęgnacyjnym, warto po wykonaniu przejść do dalszych etapów, które dodatkowo nawilżą lub oczyszczą naszą skórę. Rozpulchniona skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na oczyszczanie, dlatego wskazane jest zastosowanie bezpośrednio po zabiegu peelingu enzymatycznego i maski, która zadziała ściągająco i antyseptycznie. Jakie kosmetyki wybrać? Najlepsze rezultaty osiągniemy po zastosowaniu produktów zawierających:
Częstotliwość wykonywania parówki jest zależna od rodzaju skóry. Przy skórach normalnych i dojrzałych zaleca się powtarzać zabieg raz na 14 dni, przy skórach tłustych częstotliwość może być większa, lecz nie powinno się decydować na kąpiel parową częściej niż raz na 10 dni. Pamiętaj, że zbyt częste wykonywanie parówki może przynieść negatywne efekty. Częściej wcale nie znaczy lepiej. Możemy w ten sposób doprowadzić do mocnego podrażnienia, zaburzenia bariery hydrolipidowej a w konsekwencji do wysuszenia skóry.
Jakich efektów możemy się spodziewać po kąpieli parowej? Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, jest to związane z pobudzeniem krążenia. Pamiętaj jednak, aby nie doprowadzić do zbyt mocnego przegrzania skóry, zastosowana ciepła para wodna powinna stopniowo i delikatnie rozgrzewać skórę. Regularnie wykonywana parówka przynosi wiele pozytywnych rezultatów – skóra zyskuje świeży i zdrowy koloryt.
Kiedy kąpiel parowa nie jest wskazana? Zachowaj ostrożność przy skórach wrażliwych, atopowych i alergicznych. Nie wykonuj parówki jeśli masz skórę trądzikową z aktywnymi stanami zapalnymi oraz gdy skóra jest mocno podrażniona. Ciepła para wodna może zaostrzyć stan zapalny i przynieść odwrotny efekt. Do pozostałych przeciwskazań należą:
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.