Opuchnięte oczy rano

Opuchnięte oczy rano – co pomaga, a co nasila ten problem?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, a przez to przysparza nam wielu problemów. Oprócz zmarszczek i cieni te okolice często bywają opuchnięte, zwłaszcza rano. Jak szybko usunąć obrzęk i wyglądać na bardziej wypoczętą?

Opuchnięte oczy rano – przyczyny

Opuchnięte oczy nie tylko dodają lat, ale także sprawiają, że wyglądamy na wiecznie zmęczone. Ich powstawanie jest uzależnione od wielu czynników, ale najczęściej winny jest nasz nieregularny tryb życia. Opuchnięcia powstają, gdy zbyt dużo się stresujemy, sięgamy po używki, niewiele śpimy, pijemy za mało wody, a w naszej diecie dominują wysokoprzetworzone produkty.

Jak się jednak okazuje, także nadmiar snu może powodować obrzęki, zwłaszcza jeśli lubimy spać na brzuchu. Wtedy dochodzi do zaburzeń mikrocyrukacji krwi i limfy, a nadmiar płynów kumuluje się właśnie w okolicach oczu.

Winne są także procesy starzenia się i spadek kolagenu w skórze, odpowiedzialnego za jej jędrność. Gdy napięcie maleje zwiotczała skóra rozluźnia się i tworzy woreczek.

Za pojawienie się obrzęków mogą odpowiadać także różne choroby, m.in. związane z funkcjonowaniem układu limfatycznego, wątroby, tarczycy, czy nerek. W takim przypadku może być potrzebna fachowa pomoc lekarza, bo konieczne jest odpowiednie dopasowanie leków.

Gdy jednak opuchnięcia wokół oczu pojawiają się tylko rano i zwykle po jakimś czasie znikają, tu można poradzić sobie domowymi sposobami. 

Opuchnięte oczy rano – co zrobić?

Na początek warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Jeśli oprócz opuchnięć pod oczami mamy tendencję do obrzęków całego ciała, winne może być zatrzymywanie wody w organizmie i niewłaściwa dieta. Z jadłospisu warto wykreślić przede wszystkim fast-foody, a także inne wysoko przetworzone produkty, bo zawierają sporo soli, której nadmiar sprzyja powstawaniu opuchnięć. Dobrze jest z kolei częściej sięgać po warzywa usprawniające metabolizm komórkowy, takie jak szpinak, seler, ogórki, pomidory, natka pietruszki.

Nie zapominajmy też o wypijaniu wystarczającej ilości wody, nawet 2,5 litra dziennie. Dodatkowo można sięgać po herbatę z pokrzywy, która ma działanie moczopędne, a tym samym zapobiega zatrzymywaniu się wody.

Za tendencję do obrzęków odpowiada także siedzący tryb życia. Jeśli więcej się ruszamy, spacerujemy, poprawia się krążenie limfy, a wtedy rzadziej dochodzi do zastojów, co od razu korzystnie odbija się na naszym wyglądzie. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej ilości snu i jeśli to możliwe, unikaniu spania wyłącznie na brzuchu. 

Masaż na opuchnięte oczy

To najprostszy sposób, by w kilka chwil pozbyć się obrzęków. Masaże rollerem, specjalnymi masażerami pod oczy i kamieniami naprawdę przynoszą świetne efekty. Najlepiej trzymać je w lodówce, bo okolicom oczu służą niskie temperatury. Masaż schłodzonym kamieniem, lub rollerem poprawia krążenie krwi i limfy, dzięki czemu do komórek skóry dociera więcej substancji odżywczych.

Najczęściej spotykane masażery to te wykonane z jadeitu i kwarcu. Zabieg zawsze należy wykonywać po dokładnym oczyszczeniu cery, np. pijąc kawę przed makijażem. Przed masażem zawsze nałoż dobry krem pod oczy. Jeśli używasz kamienia gua sha, koniecznie zastosuj też olejek dla większego poślizgu. Skóry wokół oczy lepiej nie naciągać. 

Masuj wykonując delikatne ruchy od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Powtarzaj pod okiem i nad okiem przynajmniej 10 razy. Niezależnie od pory rytuał zawsze powinien wyglądać tak samo.

Taki rytuał będzie nie tylko usuwał obrzęki, ale także działał przeciwstarzeniowo. anti-aging. Dodatkowo podczas masażu skóra lepiej wchłania składniki aktywne kremu czy serum. 

Roller do twarzy wykonany z kwarcu. Jego szersza końcówka nadaje się do masowania całej twarzy, z kolei węższa jest idealna do delikatnych okolic oczu. Urządzenie jest proste i wygodne w użyciu. Podczas rolowania skóry skutecznie odprowadzamy nadmiar limfy, dzięki czemu już po kilku minutach wyglądamy dużo lepiej. Masaż poprawia także mikrokrążenie, więc nałożony potem krem wnika głębiej i działa skuteczniej. Przy regularnym użyciu usuwa nie tylko opuchnięcia, ale także zmniejsza głębokość zmarszczek. Roller jest elegancki, ładnie opakowany, dlatego jest także dobrym pomysłem na prezent.

Opakowanie zawiera dwa masażery w postaci szklanych kul. Przed użyciem należy je włożyć do lodówki na ok. 2-3 godziny. Potem schłodzonymi można wykonać masaż skóry wokół oczu. Taki zabieg błyskawicznie zmniejsza opuchnięcia i wspomaga skrążenie krwi, a na dodatek jest niezwykle przyjemny i odprężający. Regularnie wykonywany przyspiesza też regenerację skóry, dzięki czemu zmniejsza widoczność zmarszczek. Można go też używać jako kompresu na obolałe miejsca na ciele. Absolutny hit!

WSKAZÓWKA

Ponieważ obrzęki nie lubią niskiej temperatury, w lodówce warto trzymać wspomniane masażery, żelowe płatki czy kremy. Dodatkowo świetnym patentem jest schłodzenie w niej metalowych łyżeczek. Wystarczy włożyć je do zamrażalnika na kilka minut, a potem przyłożyć do zamkniętych powiek i obszaru pod oczami. 

Krem pod oczy z chłodzącą końcówką

Krem pod oczy z chłodzącą końcówką jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą używać rollera. Chłodząca końcówka zmniejsza opuchliznę, poprawia krążenie i umożliwia szybki masaż – przy minimalnym wysiłku. Taki produkt jest idealny dla osób ceniących prostotę i wygodę.

Dzięki siarczanowi dekstranu i chłodzącej metalowej końcówce skutecznie redukuje opuchliznę i cienie. Polifenole z wanilii, Sytenol™ i glikoleol wspomagają regenerację ORAZ odżywienie skóry. Jest bezzapachowy i oparty na kojącej wodzie termalnej Avene.

Redukuje opuchliznę i oznaki zmęczenia dzięki chłodzącym kuleczkom aplikatora i kofeinie, która pobudza mikrokrążenie. Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy i ekstrakt z kiełków pszenicy nawilżają, ujędrniają i wygładzają skórę. Serum rozjaśnia cienie, zapewniając odświeżony wygląd.

Domowe okłady na opuchnięte oczy

Świetnie na opuchnięte oczy działa okład z plasterków zielonego ogórka. Ponieważ składa się on głównie z wody, a oprócz tego zawiera witaminę K skutecznie i szybko odświeża skórę wokół oczu.

Prostym  sposobem jest też wykorzystanie kostki lodu zawiniętej w bawełnianą ściereczkę. Wystarczy delikatnie przesuwać ją po opuchniętej skórze, by po chwili zminimalizować obrzęk.

Na bardziej oporne „worki” możemy zastosować napar z czarnej lub zielonej herbaty. Zawierają one sporo przeciwutleniaczy oraz kofeinę, która działa przeciwobrzękowo. Po zaparzeniu wystarczy położyć wystudzone torebki na oczy lub zanurzyć waciki w naparze.

Z obrzękami świetnie radzą sobie także zioła, m.in. nagietek, chaber czy arnika górska, która dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza widoczność cieni. 

Płatki na opuchnięte oczy

Jeśli rano brakuje ci czasu na krojenie ogórka czy parzenie herbaty, polecam gotowe płatki pod oczy. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto przechowywać je w lodówce. To zapewni dodatkowy efekt chłodzenia podczas aplikacji. Gdy masz chwilę, możesz też wykonać masaż rolerem już na powierzchni płatka. 

Są łatwe w użyciu i świetnie przylegają do skóry, co zapewnia jeszcze lepsze wchłanianie składników aktywnych. Wśród nich znajduje się m.in. działający antyoksydacyjnie ekstrakt z chrząstnicy kędzierzawej, wygładzająca trehaloza i nawilżający kwas hialuronowy. Dodatkowo zawiera także glikozoaminoglikany, które zapewniają skórze lepszą jędrność a także kojący wyciąg z portulaki. W efekcie płatki w zaledwie kwadrans poprawiają napięcie okolic oczu, zmniejszają opuchliznę i cienie. Spojrzenie wygląda więc na młodsze a oznaki zmęczenia znikają. 

Dobry krem pod oczy z kofeiną

Kofeina zwęża naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie, a co za tym idzie redukuje opuchliznę. Ponadto działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Podobnie jak masażer – krem pod oczy z kofeiną warto włożyć do lodówki. 

Krem o konsystencji lekkiej emulsji, który błyskawicznie się wchłania. W składzie ma m.in. biomimetyczny peptyd, czyli karnozynę, która opóźnia oznaki starzenia. Zawiera też kofeinę, która pobudza mikrocyrkulację i zmniejsza oznaki zmęczenia, a także kwas poliglutaminowy (PGA) o silnym działaniu nawilżającym. To wszystko dopełnia wyjątkowy Torf tołpa bogaty w cenne mikroelementy i wspomagający proces regeneracji naskórka. Po użyciu kremu skóra staje się gładsza i nawilżona a spojrzenie odzyskuje wypoczęty wygląd. Delikatny, ale skuteczny kosmetyk.

Ma delikatną żelową konsystencję, dzięki czemu działa szybko i daje przyjemne uczucie chłodzenia. W jego składzie znajduje się ekstrakt z jaśminu oraz kofeina, która jest znana ze swoich właściwości usprawniających krążenie. Po użyciu kremu skóra wokół oczu natychmiast staje się gładsza, a opuchlizna mniej widoczna. Kosmetyk zawiera 91 proc. składników pochodzenia naturalnego.

Łagodniejszy demakijaż oczu

Pamiętaj o regularnym, dokładnym, ale delikatnym demakijażu oczu. Tu z kolei przydadzą się specjalne produkty przeznaczone do oczyszczania okolic oczu. Rozpuszczają nawet wodoodporne kosmetyki, dzięki czemu nie trzeba mocno pocierać skóry. To ważne, bo skóra wokół oczu łatwo ulega podrażnieniom, a te mogą powodować obrzęk.

Dwufazowy płyn do demakijażu, stworzony z myślą o delikatnej i cienkiej skórze wokół oczu. Po wstrząśnięciu ma lekką, oleistą formułę, która łatwo rozprawia się nawet z wodoodpornym tuszem. Nie trzeba pocierać powiek, tylko przyłożyć nasączony płynem wacik, by skutecznie usunąć makijaż.  Kosmetyk został przebadany okulistycznie i jest polecany również dla osób stosujących soczewki kontaktowe. 

Udostępnij:

Autor Magdalena Mikołajczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka z 17-letnim doświadczeniem. Pisze o urodzie i zdrowym stylu życia. Przez wiele lat zajmowała się także produkcją sesji mody i beauty. Była redaktor prowadzącą magazynu „Samo Zdrowie”. Pracowała w „Dobrych Radach”, a ostatnio w „Claudii”, gdzie tworzyła dział urody. Prywatnie zapalona testerka kosmetyków
Następny wpis
Najlepsze balsamy do ciała na lato: TOP 5. Mają lekkie formuły, idealne na upalne dni Czytaj więcej