Stosowanie olejków do twarzy nierzadko wzbudza kontrowersje – dla jednych jest to doskonała metoda usunięcia wszelkich zanieczyszczeń ze skóry, podczas gdy dla innych to jedynie prosty krok do pogorszenia stanu cery. Jak jest naprawdę? Na czym polega fenomen olejków do twarzy? I czy rzeczywiście warto je stosować? Sprawdźmy.
Oleje mają wiele zastosowań – nie tylko w kuchni, lecz także w codziennej pielęgnacji ciała, włosów i… twarzy. Olejki mogą być stosowane na twarz na dwa sposoby - w celu usunęcia makijażu (oleje doskonale rozpuszczają make-up) oraz jako olejkowe serum. Jaki produkt warto do tego wybrać? Co to znaczy, że olejek powinien być dopasowany do cery?
O olejowaniu twarzy słyszymy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście koreańskiej pielęgnacji opartej na zasadzie 10 kroków. Jednym z nich jest właśnie precyzyjny demakijaż oraz oczyszczenie skóry przy pomocy wybranego olejku. Zmywanie twarzy olejem to pierwszy krok w zyskującym popularność dwuetapowym oczyszczaniu cery.
Oleje stosowane na twarz w celu oczyszczania skóry działają zgodnie z prostą zasadą oddziaływania tłuszczów na siebie nawzajem: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Naturalny olejek to zatem doskonały sposób na pozbycie się resztek makijażu i wszelkich zanieczyszczeń cery. Zdaniem miłośniczek tego rozwiązania, kondycja skóry może ulec znacznej poprawie, jeśli włączymy stosowanie naturalnych olejków do swojej pielęgnacyjnej rutyny.
RADA EKSPERTA
Jedną z metod zmywania makijażu są olejki do demakijażu. Metoda opiera się na rozpuszczeniu wszystkich zanieczyszczeń w fazie olejowej. Mamy dwa rodzaje olejków do demakijażu: olejek z emulgatorem (substancją pieniącą) i mieszkanka olejów bez emulgatora. Aby skutecznie oczyścić skórę twarzy należy pamiętać o zastosowaniu w kolejnym kroku kosmetyku myjącego (np. żelu), który ułatwi dokładne zmycie oleju, szczególnie tego bez emulgatora. Metoda demakijażu z użyciem olejków szczególnie polecana jest cerom suchym i wrażliwym
- radzi kosmetolog, Sylwia Anwajler.
Wybrany olejek lub mieszankę olejków nakładamy na suchą lub co najwyżej delikatnie zwilżoną skórę, wmasowując tłuszcze kolistymi ruchami. Następnie ścieramy je z powierzchni twarzy delikatną ściereczką lub specjalnym bawełnianym ręcznikiem, namoczonym w letniej wodzie. Po wszystkim ponownie przemywany skórę pianką łagodzącą lub żelem. Inną opcją jest nałożenie na oczyszczoną olejem skórę serum lub kremu. Kolejny krok zależy od naszego przestrzegania kolejności pielęgnacji koreańskiej oraz indywidualnych potrzeb cery.
W kontekście olejowania twarzy nadal możemy natrafić na wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że olejki do twarzy mogą być stosowane tylko przez osoby o suchej skórze. Rzeczywiście to dla tego typu cery są najbardziej polecane, ale po olejki mogą sięgać także posiadaczki innych rodzajów skóry. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie rodzaju oleju do potrzeb swojej cery.
Cera tłusta i mieszana również mogą być z powodzeniem poddawane olejowaniu, ale w tym przypadku warto zachować ostrożność. W przypadku poważnych chorób skóry np. różnych odmian trądziku, najlepiej zrezygnować z używania olejków.
Posiadaczki cery tłustej często są zaskoczone tym, jak duże efekty może przynieść włączenie olejowania twarzy do rytuału swojej codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że rezultaty zależą w dużej mierze od rodzaju użytego produktu. Choć do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zazwyczaj polecany jest olej z czarnuszki, olej konopny, olej z dzikiej róży lub olej jojoba, to jednak świetne efekty można osiągnąć również przy użyciu odpowiednich mieszanek tych tłuszczów. Jeśli nie mamy doświadczenia w mieszaniu olejów i samodzielnym tworzeniu kosmetyków, możemy skorzystać z gotowych połączeń, które oferuje wielu producentów kosmetyków do twarzy. Sprawdzajmy jednak, czy wybrane przez nas preparaty są niekomedogenne.
W codziennej pielęgnacji cery tłustej i mieszanej sprawdzą się następujące olejki do twarzy oraz olejki do demakijażu:
Delikatna skóra wymaga odpowiedniego traktowania – również na etapie olejowania twarzy. Do cery wrażliwej i suchej warto wybierać wzmacniające i uelastyczniające oleje oraz ich mieszanki. Może to być na przykład olej z rokitnika, olej ze słodkich migdałów, olej z awokado lub olej z czarnej porzeczki. Pamiętajmy, aby bardzo delikatnie oczyszczać te typy cery. Nie pocierajmy skóry zbyt mocno, usuwając z niej olej delikatną ściereczką.
W codziennej pielęgnacji cery suchej i wrażliwej sprawdzą się następujące olejki do twarzy oraz olejki do demakijażu:
Stosując olejki do twarzy, pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzać składy i obserwować, jak dany olejek działa na naszą skórę. Testujmy różne sposoby olejowania twarzy, czyli np. włączając późniejsze przemycie skóry delikatnym żelem lub rezygnując z tego kroku na rzecz nałożenia drogocennej esencji. Starajmy się znaleźć najlepszą metodę dla siebie. Dobrze dobrany produkt i sposób olejowania twarzy sprawi, że cera będzie w niezwykle dobrej kondycji. Jeśli po użyciu olejku na naszej cerze pojawiają się zaskórniki i pryszcze to znak, że olejek nie jest dobrany odpowiednio.
Pamiętajmy, że stosowanie olejów zamiast kremów nawilżających nie jest najlepszym pomysłem. Olej może stworzyć warstwę ochronną na powierzchni skóry, ale nie zapewni jej potrzebnego nawilżenia. Po zakończonym procesie olejowania twarzy zawsze sięgajmy po kosmetyki, których zadaniem jest dostarczenie skórze cennych substancji nawilżających.