Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy na porost włosów – czy naprawdę działa? Trycholog wyjaśnia

W ostatnim czasie internet huczał od filmików z rozmarynem w głównej roli. Wiele osób pokazywało piękne efekty gęstych, lśniących włosów po zastosowaniu olejku lub wcierki z rozmarynu. W jaki sposób działa rozmaryn i czy faktycznie może przynieść tak spektakularne efekty w pielęgnacji skóry głowy? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog - Paulina Hanusz-Prętczyńska. 

Rozmaryn był znany już w czasach starożytności. Jest to roślina dziko rosnąca w dużej mierze na wybrzeżach Morza Śródziemnego, zaś w Polsce prowadzi się uprawę głównie w szklarniach. Rozmaryn zawiera wiele substancji czynnych takich jak olejek eteryczny, flawonoidy (luteloina, genkawnina, glikozydy), garbniki, kwasy fenolowe oraz kwas rozmarynowy.

Olejek rozmarynowy - jakie ma właściwości?

Olejek rozmarynowy znajduje się głównie na dolnej stronie liści oraz kwiatach we włoskach gruczołowych. Substancja ta jest zwykle bezbarwna o silnym zapachu ziołowo-drzewnym (lekko przypominający kamforę).

Właściwości tego olejku w dużej mierze uzależnione są od miejsca, gdzie rośnie roślina oraz od części rozmarynu z jakiej się go otrzymuje – stare liście, młode liście czy też kwiaty. Kolejną ważną kwestią są warunki zbioru, klimat oraz sposób pozyskiwania surowca.

CZY WIESZ ŻE…

W olejku rozmarynowym naukowcy zidentyfikowali aż 200 składników!

Flawonoidy to największa grupa związków fenolowych szeroko znana w świecie roślinnym. W rozmarynie występują pod postacią wolną i glikozydową m.in.: luteolina czy genkwanina. Odgrywają istotną rolę ze względu na właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, dzięki temu dostały miano witamin przepuszczalności. 

Kwas fenolowe w przypadku rozmarynu jest to kwas kawowy i kwas rozmarynowy odpowiedzialne za ochronę komórek przed tak zwanym stresem oksydacyjnym. Kwas rozmarynowy został wyodrębniony z rozmarynu po raz pierwszy w połowie XX wieku, gdzie również przebadano jego potencjał terapeutyczny. Okazało się, że kwas rozmarynowy:

  • chroni przed promieniowaniem UV,
  • stabilizuje błony biologiczne,
  • pełni funkcję ochronną przed wolnymi rodnikami,
  • działa jako antyoksydant,
  • działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. 

Działanie rozmarynu w lecznictwie i kosmetyce 

Swoje zastosowanie lecznicze rozmaryn znalazł zarówno jako olejek, jak i ziele rozmarynu. W formie olejku najczęściej stosuje się go zewnętrznie w schorzeniach reumatycznych działając przy tym przeciwbólowo. Szerokie zastosowanie odnalazł również w aromaterapii do masażu, inhalacji czy kąpieli leczniczych.

W przemyśle kosmetycznym, rozmaryn swoje zastosowanie znalazł głównie w produktach o działaniu bakteriostatycznym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym, stymulującym, a nawet anti-ageing (ze względu na obecność flawonoidów i działanie antyoksydacyjne). 

Rozmaryn a skóra głowy

W ostatnim czasie dało się zaobserwować ogólny trend z wykorzystaniem rozmarynu jako preparatu stymulującego i odżywczego. Czy to faktycznie działa? Odpowiedź brzmi TAK!

Naukowcy zbadali skuteczność kliniczną olejku rozmarynowego w leczeniu łysienia androgenowego (AGA) w porównaniu z minoksidilem w stężeniu 2%. Grupa pacjentów dostała losowe przydzielenie olejku rozmarynowego lub minoksidilu 2% przez okres 6 miesięcy, w tym czasie po 3 miesiącach odbywały się wizyty kontrolne w celu oceny skuteczności oraz bezpieczeństwa. Na końcu terapii zaobserwowano znaczny wzrost liczby włosów w porównaniu z punktem wyjściowym oraz 3 miesięcznym zarówno w przypadku rozmarynu jak i minoksidiliu. Badacze nie odnotowali istotnej różnicy między badanymi grupami pod względem liczby włosów, natomiast w przypadku grupy stosującej minoksidil 2% częściej pojawiał się świąd skóry głowy.

Rozmaryn w dużej mierze odpowiedzialny jest za pobudzenie mikrokrążenia, a co za tym idzie – lepsze odżywienie włosów.

RADA TRYCHOLOGA

Nakładając bezpośrednio oleje czy olejki eteryczne z rozmarynu na skórę głowy możemy zadziałać na nią drażniąco. Przed różnego rodzaju zabiegami należy wykonywać próbę uczuleniową i wykluczyć ewentualne zagrożenie. Mimo wszystko w wielu przypadkach polecam wodną formę wcierek zawierające rozmaryn lub dodanie kilku kropli olejku do swojej ulubionej wcierki.

Pamiętaj, że liczba mieszków włosowych oraz gęstość i grubość włosów jest uwarunkowana genetycznie. Jest to równoznaczne z tym, że jeśli włosy od zawsze były cieńsze i delikatniejsze to olejek, płukanka rozmarynowa czy inne preparaty stymulujące nie przyniosą spektakularnych efektów...

Domowa wcierka z rozmarynu

Napar najlepiej sporządzić ze świeżych gałązek rozmarynu. 3-4 gałązki należy zalać 2-3 szklankami wody i gotować przez 15 minut do puszczenia koloru. Po tym czasie należy ostudzić płukankę, przelać do butelki najlepiej z aplikatorem i przechowywać w lodówce maksymalnie 7 dni.

Polecane kosmetyki z rozmarynem 

Olej-wcierka do włosów o wyjątkowych właściwościach wzmacniających i regenerujących. Odżywia cebulki, odbudowuje i chroni powierzchnię włosów jednocześnie stymulując ich wzrost.

Naturalny, bezolejowy tonik do wzmocnienia włosów stworzony według zasad ajurwedy. Tonik ma działanie odświeżające skórę głowy, zmniejszające przetłuszczanie, antybakteryjne przez co stwarza doskonałe warunki do wzrostu nowych włosów. Zawartość kozieradki, tymianku, lotosu tygrysiego, rozmarynu oraz gotu kola wykazuje właściwości silnie stymulujące i przyspieszające wzrost nowych włosów.

Hydrolat rozmarynowy Bosqie to wszechstronny produkt do pielęgnacji twarzy, ciała i oczywiście włosów. Rozmaryn wzmacnia cebulki włosowe i sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów. Można stosować go jako odżywkę bez spłukiwania. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom regulacji pracy gruczołów łojowych, zapewnia dłuższe uczucie świeżości i czystości. Może być również dobrym produktem dla osób borykających się z łupieżem.

Rozmaryn i Mandarynka normalizująca kostka, która zachwyca zmysłowym aromatem słodkiej mandarynki połączonej z drzewno-ziołowymi nutami rozmarynu. Stworzona specjalnie dla osób walczących z przetłuszczającymi się włosami. Szampon nadaje włosom objętość i połysk. W składzie ma naturalne detergenty SCI i SCS, pozyskiwane z oleju kokosowego, które delikatnie oczyszczają. Do tego w INCI znajdziesz masło shea, olej kakaowy i jojoba, które działają odżywczo, łagodząco i regenerująco. Olej rycynowy w formule zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost, a glinka zielona reguluje pracę gruczołów łojowych. Olejki eteryczne z mandarynki i rozmarynu mają działanie antyseptyczne, tonizujące i normalizujące. Produkt jest wegański i zostawia po sobie minimalną ilość odpadów. 

Preparat zawierający hydrolat rozmarynowy i ekstrakt z palmy sabałowej, który skutecznie pobudza krążenie tym samym odżywiając włosy. Formuła preparatu ma zadanie stymulować włosy do wzrostu, odżywiać oraz hamować nadmierne wypadanie.

Produkt ze względu na obecność ekstraktu z kory wierzbowej, brzozy, drzewa herbacianego oraz rozmarynu jest przeznaczony głównie dla osób borykających się z łupieżem. Kuracja przywraca odpowiednią równowagę skóry głowy.

Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
"Dlaczego perfumy na mnie nie pachną"? Poznaj najczęstsze przyczyny Czytaj więcej