olejek różany

Olejek różany w pielęgnacji - właściwości i działanie [RADY EKSPERTA]

Pielęgnacyjne właściwości olejku różanego są znane już od starożytności i do dziś powszechnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Jakie ma działanie i kto powinien sięgać po produkty z olejkiem różanym w składzie? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

 Tysiące lat temu surowiec znalazł zastosowanie m.in. w przypadku problemów żołądkowych i sercowych. Natomiast w starożytnym Egipcie wykorzystywany był przede wszystkim do produkcji perfum. Mimo upływu tysięcy lat, olejek różany nadal chętnie stosowany jest w przemyśle kosmetycznym. Płatki królowej kwiatów - róży, wykorzystywane są do produkcji półproduktów: olejku eterycznego oraz oleju różanego, które możemy znaleźć w kosmetykach oraz perfumach

Jak pozyskiwany jest olejek różany?

Różany olejek eteryczny jest jednym z najdroższych na świecie. Najcenniejszy otrzymywany jest poprzez destylację parą wodną płatków kwiatów róży damasceńskiej (Rosa damascena) pochodzącej z Bułgarii. Aby otrzymać litr olejku różanego potrzeba aż trzech tysięcy kilogramów płatków. Kilogram olejku eterycznego wytłoczonego z róży damasceńskiej to równowartość dwóch kilogramów złota. Posiada on właściwości łagodzące oraz regenerujące.

Natomiast, z nasion róży można wytłoczyć olej różany. W kosmetykach można spotkać olej z dzikiej róży (Rosa Canina) oraz z róży muszkatołowej (Rosa Mosqueta) pochodzącej z Chile.

Olej różany wytłoczony z nasion posiada kwiatowo-owocowy zapach oraz żółtą lub różowo-pomarańczowy kolor. Zawiera wiele cennych składników, które odżywiają, regenerują, nawilżają skórę. Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym olej różany nazywany jest „olejem młodości”. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji cer dojrzałych, z widocznymi zmarszczkami. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem.

Olejek różany - właściwości 

Aktualnie olejek różany głownie używany jest zewnętrznie, miejscowo lub podczas aromaterapii. Dzięki cennym składnikom wykorzystywany jest przy produkcji kosmetyków, gdzie często dodawany jest do kremów, balsamów oraz mydeł.

Olejek różany jest źródłem:

  • Nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3-6-9) o działaniu nawilżającym i łagodzącym, które pomagają zmniejszyć widoczność blizn oraz koją skórę,
  • Witaminy C, która działa przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza widoczność przebarwień oraz aktywność wolnych rodników, wspomaga ochronę przeciwsłoneczną,
  • Flawonoidów wykazujących właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne; flawonoidy również pomagają uszczelnić oraz wzmocnić naczynia krwionośne,
  • Tanin o działaniu antyoksydacyjnym oraz antybakteryjnym,
  • Glikozydów działających przeciwzapalnie, a także antyoksydacyjnie,
  • Linalolu, który wpływa na kompozycję zapachową,
  • Geraniolu o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym,
  • Eugenolu, składnika kompozycji zapachowej oraz substancji o działaniu antyseptycznym.

Zastosowanie olejku różanego w pielęgnacji 

Dzięki zawartości witaminy C oraz NNKT olejek różany sprawdzi się w pielęgnacji cer dojrzałych, z widocznymi oznakami starzenia się skóry. Jego właściwości docenią także osoby z suchą oraz naczynkową skórą. Olejek różany:

  • Hamuje proces starzenia się skóry,
  • Chroni przed działaniem wolnych rodników
  • Działa przeciwzmarszkowo, 
  • Nawilża, odżywia i wygładza skórę, Zmniejsza widoczność przebarwień
  • Wzmacnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza rumień,
  • Pomaga w leczeniu oparzeń, blizn oraz rozstępów, przyspiesza gojenie skóry.

WSKAZÓWKA

Mimo swoich cennych właściwości, olejek różany może uczulać. Podczas jego stosowania szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnością do alergii oraz posiadacze skóry wrażliwej i nadreaktywnej. Dotyczy to również kobiet w ciąży, których cera często staje się o wiele bardziej wrażliwa w tym okresie.

Jak stosować czysty olejek różany?

Podczas codziennej pielęgnacji można również wykorzystywać czysty olejek różany. Odradza się jednak bezpośrednią aplikację na skórę. Natomiast, świetnie sprawdzi się do aromaterapii czy kąpieli. Kilka kropel olejku dodane do ulubionego balsamu nada mu piękny zapach, który będzie utrzymywał się na skórze. Dobrze sprawdzi się również jako dodatek do oleju do masażu.

Poza tym, zapach czystego olejku różanego pomaga poprawić humor, działa kojąco, zmniejsza odczucia stresu. Dodatkowo pobudza, relaksuje oraz wpływa przeciwdepresyjnie.

Kosmetyki z olejekiem różanym 

Olejek różany jest bardzo popularnym składnikiem kosmetyków. Zarówno tych do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała. Które polecamy najbardziej? Poniżej kilka faworytów. 

Wzmacniający krem, który służy do pielęgnacji skóry dojrzałej. Z wiekiem skóra staje się cieńsza, mniej sprężysta, traci witalność i naturalny blask.Krem ma za zadanie poprawić koloryt, odżywia oraz nawilża skórę, pozostawiając ją miękką i komfortową. Kosmetyk łączy w sobie działanie wapnia oraz wosku pszczelego. Dodatkowym atutem jest piękny, różany zapach.

  1. Cena promocyjna 133,99 zł Cena regularna 184,99 zł
    Najniższa cena:  110,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Olejek sprawdzi się w codziennej pielęgnacji ciała. Ujędrnia oraz przywraca skórze elastyczność. W składzie znajdują się oleje z pestek moreli oraz śliwek, które wzmacniają i odbudowują barierę hydrolipidową skóry. Dodano również zmiękczające emolienty oraz działającą antyoasydayjnie witaminę E. Olejek łatwo się wchłania, pozostawiając skórę gładką i nawilżoną.

Kosmetyk wykorzystuje technikę estetycznej infuzji tlenowej, łączy w sobie stymulujący dotlenienie skóry biomimiczny tlen, a także nawilżający kwas hialuronowy i rewitalizujący kompleks witamin. Produkt pomaga wygładzić zmarszczki, zmniejsza widoczność drobnych lini, niweluje obrzęki i cienie pod oczami. W składzie zastosowano witaminy C, E, B5 oraz B6. Opakowanie żelu zostało zakończone kriotermiczną końcówką, która pozwala na wykonanie masażu podczas aplikacji kosmetyku.

Krem polskiej marki Mokosh to połączenie drogocennych ekstraktów i olei z wyjątkowymi składnikami aktywnymi, które dogłębnie nawilżają, ujędrniają, chronią i wygładzają. Dodatek ekstraktu z róży damasceńskiej, owoców borówki amerykańskiej, wanilii, malin i winogron wykazuje silne działanie antyoksydacyjne neutralizując wolne rodniki. Dodatkowo w składzie zastosowano olej z dzikiej róży, macadamia, jojoba oraz rozjaśniającą witaminę C. Krem sprawdzi się podczas porannej pielęgnacji oraz pod makijaż.

  1. Cena promocyjna 135,99 zł Cena regularna 154,99 zł
    Najniższa cena:  108,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Mgiełka łagodzi podrażnienia, tonizuje oraz odświeża skórę. Formuła oparta na alantoinie oraz wodzie różanej zapewnia uczucie ukojenia. Produkt może być stosowany podczas codziennej pielęgnacji po etapie oczyszczenia cery. Również świetnie sprawdzi się w ciągu dnia, zwłaszcza podczas wysokich temperatur w celu odświeżenia skóry.

 Źródła:

  • Kosmetologia Tom II, pod redakcją naukową dr n. farm. A. Kołodziejczak, wydawnictwo PZWL, strony 264-274.
  • https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/rosa-damascena-flower-oil/
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Gliceryna w kosmetykach - właściwości i działanie [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej