Olejek do masażu twarzy sprawia, że samodzielne wykonywanie masażu jest przyjemne, łatwe i relaksujące. Jaki sprawdzi się najlepiej? O najlepszych olejekach do domowego masażu twarzy pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Martyna Radziejewska.
Masaż twarzy to zabieg znany od setek lat. Metoda była stosowana już w starożytności, gdzie wpływała na poprawę wyglądu i zdrowia, harmonię energetyczną organizmu oraz ogólne odprężenie. Wraz z rozwojem medycyny estetycznej i kosmetologii pojawiło się wiele nowatorskich metod dbania o skórę, jednak masaż nadal, mimo upływ lat, nie traci na popularności.
Masaż twarzy jest ważnym elementem wielu zabiegów w kosmetologii, medycynie estetycznej czy zabiegach SPA. Ma za zadanie poprawić kondycję skóry, wpłynąć na zmniejszenie widoczność zmarszczek i drobnych lini, dostarczyć relaksu i odprężenia. Techniki i metody masażu są nadal rozwijane i powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz efektów które chcemy osiągnąć. Do najważniejszych zalet masażu relaksacyjnego twarzy należą:
Masaż wykonywany w gabinecie przez profesjonalistę to świetnie doświadczenie. W takim wypadku warto zdecydować się na nieco intensywniejsze metody o działaniu liftingującym, np. masaż Kobido. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyczny masaż relaksacyjny twarzy wykonać samodzielnie w domu. Do zabiegu możemy użyć własnych dłoni lub sięgnąć po różne akcesoria, jak rollery czy kamień Gua Sha.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na własne dłonie czy przyrząd do masażu, istotnym elementem zabiegu będzie również olej. Jeśli stoimy przed jego wyborem warto wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje, rodzaj skóry oraz jej potrzeby.
Masaż powinniśmy rozpocząć od przygotowania skóry. Pierwszym elementem jest jej dokładne oczyszczenie. Następnie należy zaaplikować olejek. Warto zwrócić uwagę na jego ilość, nie powinno go być za dużo. Zbyt duża ilość oleju może spowodować, że ręce lub np. kamień Gua Sha będzie za bardzo ślizgał się po powierzchni skóry. Olej można wcześniej podgrzać np. w kąpieli wodnej lub naszych dłoniach.
Wykonując masaż warto zwrócić uwagę, aby ruchy były skierowane „w górę”. Dzięki temu zadziałamy liftingująco. Większą uwagę można poświęcić na miejsca, gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki (okolica oczu, między brwiami czy kąciki ust). Po zakończonym masażu olej warto zmyć, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do zanieczyszczania się skóry. Następnie można zaaplikować serum i krem.
Najczęściej wykorzystywanym olejem do masażu twarzy jest olej migdałowy. Doceniany jest ze względu na brak właściwości drażniących. Łatwo wchłania się przez skórę, sprawdzi się w przypadku większości rodzajów cery, również tłustej. Olej migdałowy to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin: A, B1, B2, B6, D i E, które pielęgnują skórę. Dobrze sprawdzi się Optima Naturalny Olej Ze Słodkich Migdałów, który można stosować do masażu, ale również codziennej pielęgnacji ciała.
W przypadku cery suchej i dojrzałej dobrze sprawdzi się olej z pestek awokado Bosqie Naturalny Olej z pestek Awokado - Bogactwo witamin dla Twojej skóry i włosów. Produkt to źródło witamin, w tym witaminy A, B1, B2, D, E, H, K, PP oraz substancji odżywczych, takich jak proteiny, aminokwasy, lecytyna i nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym oleinowy, linolowy i palmitynowy.
Dla osób, które mają cerę przetłuszczającą się, z tendencją do pojawiania się zmian zapalnych sprawdzi się olej konopny np. Mohani Bio Konopia. Olej z nasion konopii wpływa na regulację produkcji sebum, działa przeciwzapalnie i wspomaga regenerację.
Pamiętajmy jednak, że trądzik zapalny jest przeciwwskazaniem do masażu, mam na myśli zmiany, które pojawiają się raz na jakiś czas, np. pod wpływem niewłaściwie dobranego kosmetyku.
Ciekawym wyborem jest również olej z rokitnika Republika Mydła Rokitnik. Olej świetnie nawilża i odżywia skórę, spowalnia proces starzenia, uważa się, że może również wpłynąć na poprawę kolorytu skóry. Dzięki dużej zawartości karotenoidów działa antyoksydacyjnie. Zaletą oleju z Republiki Mydła jest świeżość. Olej wytwarzany jest w małych partiach w niewielkiej tłoczni, tak aby zachować najwyższą jakość.
Jeśli dodatkowo podczas masażu chcemy zadziałać antyoksydacyjnie i zmniejszyć aktywność wolnych rodników warto wybrać olej z pestek sezamu - Bosqie Naturalny Olej z Pestek Sezamu dla piękniejszego wyglądu. Olej działa nawilżająco, przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie, a także łagodzi podrażnienia.
Jeśli nie jesteśmy posiadaczami bardzo wrażliwej skóry do oleju bazowego możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Do moich ulubionych należą cytrusowe zapachy, np. pomarańczowy lub grejpfrutowy. Świetnie pobudzają i dodają energii.