Oleje roślinne, magiczne w działaniu

Oleje roślinne, magiczne w działaniu

Współczesny przemysł kosmetyczny nadal sięga po naturalne oleje, które już w starożytnym Egipcie były wykorzystywane do nawilżania skóry. Dowiedz się więcej o ich właściwościach, aby świadomie wybierać kosmetyki lub zacząć używać olejów w czystej postaci.

Olej arganowy

Olej arganowy często nazywany jest "płynnym złotem". Ma działanie przeciwzapalne i łagodzące, dlatego znalazł swoje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji cery problematycznej i trądzikowej. Doskonale sprawdza się również w codziennej pielęgnacji cery suchej, odwodnionej lub dojrzałej, ponieważ bardzo silnie nawilża i ujędrnia skórę, chroniąc ją przed wysuszaniem. Można go także stosować miejscowo i wcierać w przesuszone partie skóry (np. łokcie, kolana, dłonie, okolice paznokci). Kilka kropel olejku możemy także dodać do ulubionego balsamu, aby nawilżyć suchą skórę ciała. 

Olej doskonale sprawdza się także do nawilżania włosów suchych i zniszczonych. Ma działanie nawilżające i wygładzające, poprawia stan skóry głowy, zapobiega rozdwajaniu końcówek, chroni przed uszkodzeniami, nadaje połysk, a nawet wpływa na porost włosów. Olej arganowy śmiało możemy nakładać na pasma od połowy długości (z naciskiem na końcówki) lub niewielką ilość wetrzeć w skórę głowy. Wcierając olejek w skórę głowy poprawimy żywotność i stan włosów. 

Olej z pestek winogron

Olej ten ma właściwości łagodzące, nawilżające oraz przeciwrodnikowe, dobrze się wchłania i nie jest nadmiernie tłusty. Usuwa objawy zmęczenia, rozświetla cerę i zapobiega powstawaniu zaskórników. Bardzo często można go znaleźć na liście składników kosmetyków zapobiegających starzeniu się skóry. Można go stosować bezpośrednio na skórę, a także jako dodatek do kremów, balsamów, olejków do masażu lub płynów do kąpieli.

Olej z oliwek

Jeden z najpopularniejszych i najstarszych olejów stosowanych w kosmetyce. Witaminy zawarte w oleju z oliwek z łatwością przenikają w głąb skóry, nadając jej zdrowy i promienny wygląd. Polecany do skóry suchej i źle ukrwionej. Już kilka kropel oleju dodanych do kąpieli, szybko nawilży skórę naszego ciała. Sprawdzi się również jako maseczka do włosów. Bardzo łatwo możemy przygotować maseczkę odżywczą mieszając żółtko jajka z dwiema łyżkami oliwy lub podgrzewając oliwę z dodatkiem cytryny. Taka naturalna odżywka nabłyszczy i wzmocni nasze włosy.

Olej laurowy

Olej laurowy znany jest głównie ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych. Pomocny w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry, działa oczyszczająco, ściągająco, bakteriobójczo. Łagodzi dolegliwości dermatologiczne, pomaga w walce z chorobami grzybiczymi, łuszczycą czy łupieżem. Można stosować go punktowo na wypryski lub wcierać w skórę głowy w przypadku łupieżu, a po godzinie umyć włosy szamponem.

Olej migdałowy

Olej bardzo często stosowany przez przyszłe mamy, ponieważ zabezpiecza skórę cienką warstwą ochronną, zapobiegając w ten sposób utracie wody. Dzięki temu skóra jest elastyczna i mniej skłonna do rozstępów. Olej migdałowy przydaje się również po urodzeniu dziecka, do ochrony delikatnej skóry malucha przed otarciami pieluszek. Najlepiej dodać kilka kropel do wody podczas kąpieli dziecka, aby odpowiednio natłuścić skórę.

Olej kokosowy

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym odżywiają skórę. Znajdziemy go w kremach do cery suchej i odwodnionej. Posiada naturalny filtr UV, który może skutecznie chronić naszą skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo nie zatyka porów jak większość preparatów ochronnych. Podobnie do oleju z oliwek i arganonowego może być stosowany do nawilżania suchych włosów. Olej kokosowy możemy wcierać bezpośrednio w pasma i końcówki włosów lub dodać niewielką ilość do ulubionej maseczki lub odżywki.

Olej rycynowy

Popularny olej stosowany w pielęgnacji rzęs, brwi i końcówek włosów. Aby wzmocnić i przyciemnić rzęsy i brwi, niewielką ilość oleju nakładamy czystą szczoteczką po tuszu. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ gdy produkt dostanie się do oczu może powodować ich łzawienie. Na zniszczone końcówki włosów nakładamy olejek w czystej postaci, rozcierając go uprzednio w dłoniach.

Olejki do twarzy, które warto przetestować:

Następny wpis
A BB CC DD - Pielęgnacyjne abecadło Czytaj więcej