Mycie twarzy przy pomocy olejków zyskuje na popularności. Olejki doskonale rozpuszczają nawet wodoodporny makijaż, nie wysuszają cery i są delikatne. O tym, jak oczyszczać twarz przy pomocy olejów, pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.
Olejki do demakijażu cieszą się coraz większa popularnością, a na rynku kosmetycznym możemy znaleźć wiele ciekawych produktów. Moda na stosowanie olejków do oczyszczania przyszła do nas z Azji. Dla Koreanek, które słyną z gładkiej i rozświetlonej cery, jest to obowiązkowy krok w rutynie pielęgnacyjnej. Jak dobrze wiemy, podstawą naszej pielęgnacji jest oczyszczanie. Jedynie dokładnie oczyszczona skóra, jest przygotowana na kolejne kroki pielęgnacji.
OCM (z ang. Oil Cleansing Method) to metoda oczyszczania cery za pomocą olejku lub mieszanki olejków. Mycie twarzy olejkiem opiera się na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Co to oznacza? Warto wspomnieć czym jest nasze sebum. Jest lipidową mieszanką, w jej skład wchodzą tłuszcze woski i sterole. Olej doskonale usuwa ze skóry tłuste substancje do których bez wątpienia należy nasza naturalna wydzielina – sebum oraz rozpuszczone w nim wszelkie zanieczyszczenia, brud, kurz, resztki pielęgnacji, makijaż. Olej skutecznie łączy się z sebum, co umożliwia jego wniknięcie w głąb i dokładne oczyszczenie porów skóry ze wszelkich zanieczyszczeń. Wnikając odpowiednio głęboko działa na zabrudzenia jak magnes.
Bardzo istotne jest to, że olejki nie naruszają naszej bariery hydrolipidowej. Co to oznacza? Bariera hydrolipidowa jest warstwą ochronną skóry, która składa się z wody oraz lipidów. Do jej funkcji należy ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed nadmierną utratą wody. Nienaruszona warstwa zapewnia odpowiedni stopień nawilżenia oraz spełnia swoje funkcje ochronne, dlatego tak ważne jest aby była w odpowiedniej kondycji. Oleje skutecznie oczyszczają lecz nieinwazyjnie. Dzięki czemu po umyciu nie powodują dyskomfortu ściągnięcia ani wysuszenia. Warto również wspomnieć, że olejki nie zaburzają pH naszej skóry.
Jaki olej do mycia twarzy wybrać? Oto 5 produktów, które mają bardzo dobre składy i cieszą się dużą popularnością.
WSKAZÓWKA
Lubisz mocny makijaż, kolorowe kosmetyki i kryjące podkłady, a zmagasz się z zanieczyszczoną skórą twarzy? Bardzo często przyczyną zanieczyszczania nie jest dany kolorowy kosmetyk, a niedokładne oczyszczanie skóry i demakijaż. Wypróbuj metodę z dwuetapowym oczyszczaniem skóry, a na pewno zauważysz pozytywna różnicę.
Za pomocą olejków w wieczornej pielęgnacji możemy dostarczyć sobie trochę relaksu, poprzez delikatny masaż oraz przyjemny zapach. Olejki są szczególnie pomocne w demakijażu mocnych, wodoodpornych kosmetyków kolorowych oraz filtrów przeciwsłonecznych. Jakie są inne zalety stosowania olejków do mycia twarzy?
Z olejkami do mycia polubią się przede wszystkim skóry suche i odwodnione. Dla których tradycyjne metody do demakijażu są zbyt mocne, czyli powodują przesuszenie i ściągnięcie. Olejki nie tylko oczyszczają, ale dodatkowo pielęgnują i odżywiają skórę dostarczając jej wielu cennych składników pielęgnacyjnych. Pozostawiając ją miękką i wygładzoną bez uczucia ściągnięcia.
Olejki są również odpowiednie dla skór tłustych i mieszanych. Zapewniają dokładne i skuteczne oczyszczenie. Jeśli jednak ta forma jest dla Ciebie zbyt ciężka lub obawiasz się ryzyka zapchania skóry polecamy oczyszczanie dwuetapowe. Na czym polega? W pierwszym kroku rutyny wieczornej postaw na olejek, który rozpuści wszelkie zanieczyszczenia. W drugim kroku użyj kosmetyku bazującego na wodzie oraz delikatnych substancjach myjących. Świetnie sprawdzi się do tego Twój ulubiony żel lub pianka. Do mycia wybieraj lekkie formuły i pamiętaj, że masaż z olejkiem nie powinien trwać zbyt długo. Po takim demakijażu skóra będzie idealnie oczyszczona i przygotowana na kolejne kroki pielęgnacji. Nie zaleca się oczyszczania olejkami w przypadku mocnego trądziku, w pielęgnacji takich cer należy być wyjątkowo ostrożnym. Nieodpowiednio wykonany demakijaże lub nieprawidłowo dobrany produkt, może zaostrzyć zmiany zapalne, w takim przypadku warto zasięgnąć rady swojego dermatologa lub kosmetologa.
Oczyszczanie olejkami sprawdzi się również w przypadku skór wrażliwych i naczyniowych. Wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie witaminy oraz substancje, które przyspieszają odnowę komórkową i mają działanie łagodzące. Po zastosowaniu obserwuj swoja skórę, czy produkt który wybrałeś jest dla niej odpowiedni. Jeśli Twoja skóra jest zbyt delikatna i chciałabyś uniknąć mechanicznego wycierania ręczniczkiem, sprawdzi się u Ciebie podobnie jak w przypadku skór tłustych i mieszanych oczyszczanie dwuetapowe.
Na początku wybierz odpowiedni produkt dla potrzeb swojej skóry. Na dokładnie umyte wcześniej dłonie nałóż porcję produktu w ich zagłębienie, aby delikatnie go ogrzać. W zależności od zaleceń producenta, produkt stosujemy na suchą lub zwilżoną skórę twarzy. Następnie za pomocą delikatnych, okrężnych ruchów wykonuj masaż całej twarzy, tak aby dokładnie rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia. Olejek poradzi sobie również z makijażem oczu i ust.
Kolejnym krokiem jest użycie bawełnianego ręcznika, który bardzo często jest w zestawie z olejkiem. Jak go użyć? Delikatnie zwilżony przyłóż do twarzy i odczekaj chwilkę, aby pochłonął olejek z zanieczyszczeniami. Taką czynność możesz powtórzyć, aby mieć pewność, że Twoja skóra jest prawidłowo oczyszczona bez uczucia tłustego filmu. Nie ma tutaj potrzeby mocnego pocierania, może to jedynie podrażnić skórę. Pamiętaj o higienie ręczniczka, warto mieć inną sztukę na zmianę i prać każdorazowo po użyciu. Niektóre olejki można również usunąć za pomocą ciepłej wody.
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
Sarbak Z. Chemia w kosmetyce i kosmetologii, Wydawnictwo Medpharm Polska, Wrocław 2013.
Glinka R., Glinka M.,Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii, Łódź 2008.
Dylewska- Grzelakowska J.,Kosmetyka stosowana, WSiP, Warszawa 2009.