Olej z wiesiołka (INCI: Oenothera Biennis (Evening Primrose) Seed Oil) to popularny składnik kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Jakie ma właściwości i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.
Roślina, z której uzyskuje się surowiec jest dość niepozorna. Rośnie dziko na łąkach, polach czy w lasach. Dość powszechnie występuje w naszym kraju. Najcenniejszą częścią wiesiołka są nasiona, z których od setek lat, wytwarzany jest olej. Roślina jest znana i wykorzystywana od wieków w medycynie ludowej.
Najczęściej olej z wiesiołka polecany jest do picia jako uzupełnienie codziennej diety. Substancja jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego i białka.
Olej z wiesiołka samodzielnie może być stosowany w przypadku bardzo suchej skóry ze skłonnością do atopii (choć i tym przypadku lepiej dodać kilka kropli oleju do ulubionego kremu czy balsamu). Nierozcieńczony olej z wiesiołka może działać komedogennie, najlepiej sprawdzi się w formie rozcieńczonej w kosmetyku w stężeniu 20-30%.
Olej z wiesiołka można zastosować do olejowania włosów oraz odżywienia paznokci. Dzięki zawartości cennych składników mineralnych i witamin (m.in. witaminy E, magnezu, cynku, selenu, wapnia) składnik wzmacnia cebulki włosów oraz paznokcie, a także uelastycznia skórę.
RADA EKSPERTA
Olej z wiesiołka dobrze sprawdzi się w przypadku słabych włosów, ze skłonnością do wypadania. Specyfik można stosować na kilka sposobów: do olejowania suchych, łamiących łodyg włosa, podczas masażu skóry głowy oraz na rozdwojone końcówki. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropli oleju do maski lub odżywki do włosów. Wzmocni to jej działanie. Dodatkowo można pomyśleć nad suplementacją oleju z wiesiołka. Dzięki temu wzmocnimy nasz organizm od wewnątrz, co również zapobiegnie wypadaniu włosów oraz pobudzi je do wzrostu.
Olej z wiesiołka to cenne źródło wielu składników, które pomagają zadbać o kondycję skóry:
Olej z wiesiołka znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych zarówno do oczyszczania, jak i odżywiania i regeneracji skóry. Jakie są najlepsze? Znajdziesz je poniżej!
Ten rewitalizujący płyn micelarny do twarzy usuwa makijaż twarzy i okolic oczu. Produkt zawiera ekstrakty z liści miłorzębu japońskiego i owoców tarniny, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, a w połączeniu z olejem z wiesiołka i witaminą E skutecznie usuwają makijaż bez podrażniania wrażliwej skóry oraz naruszenia płaszcza hydrolipidowego. Płyn micelarny Vianek świetnie sprawdzi się jako pierwszy krok oczyszczania skóry podczas wieczornej pielęgnacji.
W przypadku skóry suchej, starzejącej się oraz wrażliwej w kolejnym kroku można zastosować Dermedic Oilage - olejowy syndet do mycia twarzy. Produkt marki Dermedic zawiera połączenie składników, które niwelują ryzyko podrażnienia skóry podczas oczyszczania. Połączenie izoflawonów sojowych z olejami z wiesiołka, awokado i soi w kompleksie TriOleum zapewnia efektywną pielęgnację przeciwstarzeniową oraz odżywia i nawilża skórę. Formuła kosmetyku została tak dobrana, aby oprócz efektu czystej skóry, zadbać o jej odporność i wzmocnić na działanie drażniących czynników środowiska zewnętrznego.
Składnik często wykorzystywany jest w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Olej z wiesiołka możemy znaleźć w serum SVR Densitium - serum antygrawitacyjne do twarzy, którego zadaniem jest zapobieganie wiotczeniu skóry, pojawianiu się zmarszczek oraz suchości. Serum łączy w sobie działanie kwasu hialuronowego, naturalnych ekstraktów roślinnych oraz olejów (Roucou, z ogórecznika, wiesiołka dwuletniego i arganowego). Dla wzmocnienia efektu polecana jest aplikacja połączona z kilkuminutowym masażem przeciwstarzeniowym.
Cenny olej z wiesiołka znajdziemy również w kremie peelingującym Avène A-Oxitive. Zadaniem produktu jest zapobieganie pierwszym oznakom starzenia się skóry oraz zwalczanie skutków stresu oksydacyjnego. Krem stosowany na noc działa jak peeling, złuszcza zrogowaciały naskórek, poprawia jędrność skóry, przywracając jej blask i zdrowy wygląd. W składzie znajdziemy retinaldehyd, witaminę E oraz olej z wiesiołka.
Olej z wiesiołka często można znaleźć jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry borykającej się z atopowym zapaleniem. Balsam Avène Xera Calm A.D działa odżywczo, nawilżająco i przeciwświądowo. Stosowany podczas codziennej pielęgnacji pomaga odbudować funkcje ochronne bariery naskórkowej, zmniejsza uczucie suchości oraz przywraca skórze komfort. Balsam może być stosowany dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych.
Źródła:
Agnieszka Kaźmierska, Ewa Gawor, Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), 4 / 2015 / vol. 4 Kosmetologia Estetyczna, 335-338.
https://www.aafp.org/afp/2009/1215/p1405.html