Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki na włosy – jak działa i jak go stosować?

Polecany do pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej i mieszanej, olej z czarnuszki okazuje się być też doskonałym wyborem w pielęgnacji włosów. Wykazuje nie tylko działanie odżywcze kosmyków i skóry głowy, ale poprawia kondycję włosów, zapobiega ich wypadaniu i jest inwestycją w ich większą gęstość i witalność.

O olejach, olejowaniu i aplikacji emolientów na włosy już na samym blogu Super-Pharm, napisałyśmy epopeję. Nie bez powodu! To genialni „wspomagacze” dobrej kondycji włosów, na których naprawdę można polegać. Oczywiście pod dwoma warunkami: że stosuje się odpowiedni do typu porowatości włosów i ich potrzeb olejek oraz, że używa się go według pewnych określonych zasad.

Olej z czarnuszki znany jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, antyzapalnych, przeciwgrzybiczych, niwelujących stany zapalne i alergie. Jak połączyć te cechy z pielęgnacją włosów? Sprawdzamy!

Olej z czarnuszki, czyli "złoto faraonów"

Tłoczony z małych czarnych i niezwykle aromatycznych nasionek olej z czarnuszki, nazywany jest złotem faraonów. Można go spotkać w krajach nad Morzem Śródziemnym, zachodniej Azji, ale również w Polsce. Od lat stosuje się go w kuchni ze względu na charakterystyczny nieco pikantny smak i aromat – to zasługa tymolu, tymochinonu i tymohydrokinonu, czyli olejków eterycznych, które w czarnuszce występują. Olej z czarnuszki ma także wyjątkowe wartości odżywcze.

W oleju z czarnuszki można spotkać:

  • oleje bogate w omega- 3 i omega -6 (palmitynowy, stearynowy, linolowy, alfa-linolenowy, mistrynowy),
  • kwas foliowy,
  • witaminy (A, E, B1 i B3),
  • mikroelementy (wapń, potas, sód, cynk, magnez, sól, selen, miedź, żelazo, fosfor),
  • a także białka i aminokwasy. 

W starożytności był sprawdzonym sposobem na zdrowie, ale również znanym i polecanym do pielęgnacji twarzy, ciała, skóry głowy oraz włosów.

Olejek z czarnuszki na włosy

„Złoto faraonów” można wprowadzić do diety, na czym z pewnością skorzystają nie tylko skóra i włosy (poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, oddechowego czy nerwowego). Olej z czarnuszki jest bogactwem aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Dlatego jego obecność w menu przywraca skórze i włosom blask oraz witalność.

Warto go także stosować aplikując na całą długość włosów lub na same końcówki. Dzięki temu zyska się nie tylko blask, ale także ochronę termiczną przed działaniem urządzeń do stylizacji włosów lub słońca. 

Clue jest ilość nakładanego oleju z czarnuszki – wystarczy kilka kropli rozgrzanych we wnętrzach dłoni i dopiero aplikowanych na włosy (natomiast nie wszyscy go pokochają ze względu na naturalny, charakterystyczny zapach). Składnik ten polecany także do stylizacji włosów kręconych. Należy wmasować w pasma 2-3 krople roztartego w dłoniach olejku z czarnuszki, aby podkreślić skręt fal. Warto też dodać, że mogą po niego sięgać blondynki, ponieważ nie przyciemnia i nie wywołuje żółknięcia koloru włosów (jak to ma miejsce w przypadku innych olejów). Przy regularnej aplikacji staną się gładsze i bardziej lśniące.

Właściwości oleju z czarnuszki - jak działa na włosy?

Olej z czarnuszki to przede wszystkim źródło odżywienia i witalności, jest więc rekomendowany jako zastrzyk na porost i zagęszczenie włosów. Powód? Stymuluje mieszki włosowe i skórę głowy, pobudzając wzrost nowych włosów. A także zabiega nadmiernemu wypadaniu kosmyków, z uwagi na pozytywne działanie na skalp. 

Pozostałe zalety stosowania oleju z czarnuszki na włosy to:

  • Odżywienie, wygładzanie i wzmacnienie włosów. 
  • Zapewnia ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami włosów, m.in. podczas ich czesania (to codzienny gest, który ma ogromny wpływ na stopień gęstości włosów).
  • Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, olej z czarnuszki sprawdza się także w leczeniu łupieżu i innych chorób skóry głowy.
  • Sprawdza się w pielęgnacji zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mogą go używać nawet dzieci od pierwszego roku życia. 
  • Opóźnia proces siwienia włosów, na który ogromny wpływ mają niedobory witamin i minerałów i promieniowanie słoneczne. 

Olej z czarnuszki a olejowanie włosów

Olej z czarnuszki można wykorzystać w zabiegu olejowania włosów, na czym skorzystają wszystkie typy porowatości włosów – sprawdza się zarówno w pielęgnacji niskoporów, średnioporów i wysokoporów.

Jak olejować włosy na olej z czarnuszki? Położyć na suche lub wilgotne włosy 1-2 łyżki olejku od nasady po same końce. Ponieważ to składnik, który działa genialnie także na skalp, nie należy się obawiać nadmiernego obciążenia włosów przy nasadzie. Po wmasowaniu go we włosy, można więc dodatkowo wykonać masaż skalpu.

Warto pozostawić go na godzinę, a następnie umyć włosy stosując metodę OMO: odżywka–mycie–odżywka. Mycie należy powtórzyć, a zabieg zakończyć aplikacją i spłukaniem odżywki. Włosy będą lśniące, gładkie i jak po zabiegu z ampułką u fryzjera. Taką kurację z oleju z czarnuszki można też pozostawić na głowie na całą noc. Zabieg powtarzać co dwa tygodnie. Sprawdzi się zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy włosy ulegają mechanicznemu zniszczeniu w wyniku noszenia czapek i kapturów.

RADA EKSPERTA

Olejowanie włosów jest dobre, jeśli prawidłowo je przeprowadzamy i wykonujemy regularnie. Równie ważne jak samo dobranie odpowiedniego do typu włosów i ich kondycji oleju, jest jego prawidłowe oczyszczenie z powierzchni włosów i skalpu. Oleje naturalne, które nie będą odpowiednio usunięte ze skóry głowy, mogą zaczopować ujścia mieszków włosowych, obciążyć fryzurę i zadziałać odwrotnie od założenia. Zawsze, niezależnie od tego po jaki olej sięgamy, na włosy należy najpierw położyć odżywkę lub maskę. To produkt, który działa jak emulgator na olej (ma niższe niż szampon pH) i pomaga go zmyć. Dopiero drugim krokiem jest użycie szamponu. Zabieg zawsze kończymy aplikacją odżywki. 

- tłumaczy stylista fryzur, Irek Kłembowski.

Jak nakładać olej z czarnuszki na włosy?

Olej z czarnuszki jest stosowany w terapii łysienia telogenowego, które wynika głównie z niedoborów żywieniowych i stresu. Składnik ten pobudza krążenie krwi i odżywia mieszki włosowe, dzięki czemu wydłuża fazę aktywnego wzrostu włosa zwaną anagenem. Efekt? Regularne stosowanie oleju z czarnuszki powoduje zagęszczenie tzw. baby hair.

Jak prawidłowo używać oleju z czarnuszki, żeby poprawić objętość na głowie? Podejść do tego zabiegu jak do kuracji odżywczej. Przed każdym kolejnym myciem włosów, zaaplikować na skalp kilka kropli oleju z czarnuszki i wmasować go w całą powierzchnię skóry głowy. Pozostawić jak maseczkę, na ok. 30 minut. A następnie sięgnąć po szampon i odżywkę. Zabieg dotlenia skórę głowy, przywraca jej odpowiednie pH, a także co jest niezwykle istotne dla osób zmagających się z nadmiernym łojotokiem – zmniejsza wydzielanie sebum. Ten ostatni efekt docenią także osoby walczące z nawracającym łupieżem i wypadaniem włosów. Olej z czarnuszki niweluje świąd i nieprzyjemne uczucie szczypania skóry głowy. 

Jaki olejek z czarnuszki warto stosować na włosy?

W ofercie Super-Pharm największą popularnością cieszy się olejek z czarnuszki Bioelixire, który ma atrakcyjną cenę i mnóstwo pozytywnych opinii. Klienci cenią także jego zapach oraz właściwości wygładzające włosy. 

Polecamy zwrócić uwagę także na olejek z czarnuszki NaturalMe, który wzmacnia włosy i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Można stosować go również na skórę. 

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
To czarne mydło zagęszcza brwi i stymuluje ich wzrost. Efekt jak po laminacji! Czytaj więcej