Odwrócone mycie włosów to trend z TikToka, który pokochało wiele włosomaniaczek. Reverse Hair Washing przypomina nieco znane już wcześniej OMO, ale nie jest tym samym sposobem na mycie i pielęgnację włosów. Na czym polega i co zmienia w wyglądzie włosów?
Świadoma pielęgnacja włosów rządzi się własnymi zasadami, które wręcz wyznaczają trendy. Te są bacznie obserwowane przez marki kosmetyczne i na ich kanwie produkują one dopasowane do potrzeb wyjątkowych konsumentek preparaty. Przykładem mogą być szampony, maski i odżywki stworzone zgodnie z równowagą PEH i dostosowane do stopnia porowatości czy oleje przeznaczone do zabiegu olejowania włosów. Ogromną popularnością cieszy się także OMO, czyli metoda mycia włosów (odżywka - szampon - odżywka).
Po PEH i OMO mamy kolejny nowy termin na liście do poznania: Reverse Hair Washing, czyli odwrócone mycie włosów. Na czym dokładnie polega RHW?
Na czym polega technika odwróconego mycia włosów? Zaczynasz od nałożenia na całe włosy odżywki (lub maski). I trzymasz produkt w zależności od instrukcji od 5 do 10 minut. Następnie spłukujesz odżywkę, ale niezbyt dokładnie i aplikujesz wyłącznie na skórę głowy i nasady włosów szampon. Oczyszcza on wówczas skalp z zanieczyszczeń i resztek kosmetyków, ale nie przesusza włosów na końcach i długościach.
Odwrócone mycie włosów to w skrócie:
Co daje metoda RHW, czyli odwrócnego mycia włosów? Włosy dzięki Reverse Hair Washing są lśniące, ale puszyste. Nie wyglądają na ciężkie czy oklapnięte. Zachowują objętość i jak zapewniają TikTokerki, są sypkie.
Metoda odwróconego mycia włosów sprawdzi się przy skórze tłustej lub mieszanej oraz przy częstym przetłuszczaniu się skóry głowy. Usuwa bowiem sebum, ale nie wysusza włosów, pomimo, że częściowo podczas zmywania szamponu ze skalpu usuwa on także warstwę odżywki z powierzchni włosów.
Jak często można stosować Reverse Hair Washing? Tak często, jak pozwalają na to same włosy. Raz w tygodniu warto wrócić do zwykłego mycia i odżywiania. Albo w przypadku suchych i bardzo zniszczonych włosów pozostać przy metodzie OMO: odżywka – mycie – odżywka.
Które odżywki spełnią swoją rolę w metodzie odwróconego mycia włosów? Zawierające emolienty i lipidy. Bardzo odżywcze, których formuły są bogate w oleje i masła roślinne, jak: masło cupuacu, masło kakaowe, masło shea, masło murumuru, olej makadamia, olej jojoba, olej tsubaki, olej awokado, olej arganowy, itp.
Sprawdzi się więc OGX Brazilian Keratin Therapy - wygładzająca odżywka do włosów z masłem kakaowym, olejem kokosowym i olejem z awokado, która dodatkowo zawiera także roślinną keratynę.
Świetne rezultaty w odwróconym myciu włosów przynosi Biovax 7 w 1 Argan Makadamia Kokos odżywka do włosów z olejem arganowym, makadamia i kokosowym. Genialnie odżywia, pozostawia na włosach ochronny film i wygładza je na całej długości.
Egzamin na 5 a nawet 6 zdaje w RHW Anwen Emolientowy Irys - odżywka do włosów średnioporowatych. W jej formule znajduje się aż 5 olejów: brokułowy, macadamia, moringa, tsubaki i z pestek śliwki. Zawierają odżywcze kwasy tłuszczowe, które wpływają na większą elastyczność i blask włosów. Dzięki temu nie elektryzują się.
Jako drugi produkt w metodzie odwróconego mycia włosów należy sięgnąć po szampon. Powinien on być delikatny dla skóry głowy i pozbawiony siarczanów (SLS i SLES), które jako substancje powierzchniowo czynne co prawda dokładnie oczyszczają, ale mogą również wykazać działanie wysuszające włosy. Który szampon będzie odpowiedni do mycia samego skalpu?
Genialny jest roślinny Vis Plantis Kozieradka, czyli szampon do włosów osłabionych z tendencją do wypadania. Ekstrakt z kozieradki to bogactwo selenu, krzemu, potasu, które działają wzmacniająco wespół ze skrzypem polnym, dzięki któremu szampon ogranicza wypadanie włosów.
Natomiast do bardzo przetłuszczającej się skóry głowy, godny polecenia jest Yope Świeża Trawa o lekkiej formule. Odświeża, reguluje pracę gruczołów łojowych, ogranicza wydzielanie sebum. Pachnie jak świeżo skoszona trawa i pozostawia włosy lekkimi i lśniącymi.