NNKT w kosmetyce

NNKT w kosmetyce - jaką rolę i zastosowanie mają kwasy tłuszczowe w kosmetykach?

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) pełną ważną rolę w organizme, często wykorzystywane są także w kosmtytyce. Dlaczego warto szukać kosmetyków z NNTK w składzie? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Skóra to jeden z największych organów, pełniący szereg funkcji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W jej strukturze wyróżnia się dwa elementy odpowiedzialne za powstrzymywanie transepidermalnej utraty wody (TEWL) - łój (sebum) oraz cement międzykomórkowy. W budowie obu struktur znajdują się Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT).

Mimo dość cienkich rozmiarów, zdrowa skóra świetnie pełni rolę elementu utrzymującego równowagę między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym organizmu. Nie bez znaczenia są tutaj lipidy, które stanowią dużą i zróżnicowaną pod względem chemicznym grupę naturalnych związków organicznych. Lipidy są ważnym elementem budulcowym wszystkich organizmów żywych, stanowią zapasowy materiał energetyczny, wyściełają błony komórkowe, pełnią funkcje ochronne oraz izolujące. W skład lipidów wchodzą kwasy tłuszczowe, które dzieli się ze względu na różną długość łańcucha węglowego.

Zewnętrzną strukturę ochronną skóry pełni warstwa rogowa, której budowę przyrównuje do do ceglanego muru oraz zaprawy murarskiej. Cegły to nic innego jak keratynocyty, natomiast zaprawę stanowi kompleks lipidowy, składający się głównie z ceramidów, NNKT, steroli, fofolipidów i skwalanu.

Rola NNKT

NNKT pełnią również ważną rolę w ludzkim łoju - odpowiedzialne są za regulację składu sebum. Niewłaściwe proporcje łoju mogą negatywnie wpłynąć na kondycję skóry i przyczynić się do:

  • Zatkania gruczołów oraz mieszków włosowych,
  • Rozrostu bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku,
  • Zwiększenia TEWL,
  • Podrażniania naskórka: zaczerwienienia, uczucia ściągnięcia i pieczenia skóry,
  • Zgrubienia naskórka.

Zaburzenia w prawidłowej budowie warstwy rogowej skóry często przyczyniają się do rozwoju dermatoz. Brak działania ukierunkowanego na regenerację tej struktury może wpłynąć na  wydłużone leczenie, a także niepowodzenie terapii. Sucha skóra wolniej się goi, jest bardziej podatna na wpływ środowiska zewnętrznego (smog, promieniowanie UV, zanieczyszczenia, dym papierosowy). 

NNKT w diecie          

NNKT pełnią ważną rolę nie tylko w prawidłowym funkcjonowaniu skóry, są również istotnym elementem biorącym udział w metabolizmie. Z NNKT ludzki organizm syntetyzuje szereg związków. Kwasy są prekursorami m.in. eikozanoidów (odpowiedzialnych za przebieg procesów zapalnych w skórze) oraz prostaglandyny E1 (PGE1), hormon odpowiedzialny za wzrost oraz metabolizm komórek.

NNKT powinny stanowić istotny element codziennej diety. Niedobór może doprowadzić do zaburzenia procesów keratynizacji naskórka, spowodować przesuszenie oraz szorstkość skóry, a także wpłynąć na łamliwość włosów i paznokci. Niedobory NNKT w diecie młodzieży powodują, że sebum staje się mniej płynne, co bezpośrednio prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych. 

Źródła NNKT w diecie: 

  • Oleje pochodzenia roślinnego (z pestek winogron, słonecznikowy, sojowy, rzepakowy),
  • Nasiona dyni, słonecznika, sezamu, pistacje, migdały oraz większość orzechów,
  • Siemię lniane,
  • Awokado,
  • Tłuste ryby morskie, np. łosoś, tuńczyk, sardynki, śledzie. 

Obecnie zaleca się suplementację NNKT, zwłaszcza kwasów omega-3, które wpływają na poprawę kondycji skóry. Doustne stosowanie preparatów zawierających NNKT wpływa na poprawę skóry w przypadku dermatoz, m.in. różnych postaci trądziku oraz AZS, a także opóźnia procesy starzenia (dochodzi do poprawy nawilżenia, elastyczności oraz gęstości skóry). 

WSKAZÓWKA

Dieta bogata w NNKT oraz antyoksydanty to najlepsze, co możemy zrobić dla zdrowia oraz urody. Bardzo często przyspieszonym procesom starzenia towarzyszy suchość skóry, dlatego systematyczne odżywianie oraz nawilżanie od wewnątrz i zewnątrz powinno stanowić podstawę w nurcie zdrowego starzenia się. Szczególną uwagę należy zwrócić na codzienną pielęgnację. Kosmetyki zawierające NNKT (np. oleje roślinne) świetnie sprawdzą się podczas wieczornej pielęgnacji, antyoksydanty natomiast warto stosować rano, pod krem przeciwsłoneczny.

NNKT w kosmetykach

NNKT możemy również znaleźć w składach kosmetyków:

  •  Kwas linolowy,
  • Kwas kwas α-linolenowy oraz γ-linolenowy,
  • Kwas arachidowy,
  • Kwas palmitooleinowy, erukowy, nerwonowy, oleinowy. 

Polecane kosmetyki zawierające NNKT

NNKT często znajdziemy w składzie kosmetyków – zarówno tych do twarzy, jak i do ciała. Jakie warto kupić? Oto 5 polecanych produktów.

Krem przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej oraz bardzo suchej. Kosmetyk ma za zadanie łagodzić podrażnienia, wzmacniać naskórek, nawilżać oraz przyspieszać regenerację. Produkt ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania. W składzie znajduje się m.in. olej lniany (źródło NNKT: omega- 3, -6 i -9), alantoina, lanolina, gliceryna i witamina E.

Krem sprawdzi się w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, ze skłonnością do zaczerwienień, trwałego oraz napadowego rumienia i zmian grudkowo - krostkowych. Krem wzmacnia oraz uszczelnia naczynia krwionośne. W składzie znajduje się kompleks substancji o działaniu antybakteryjnym, łagodzącym oraz wzmacniającym barierę hydrolipidową naskórka (wosk z oliwek).

Produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do alergii. Może być stosowany już od 1. dnia życia. Ma działanie silnie nawilżające, odżywcze oraz ochronne przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Działa kojąco, pozostawia skórę gładką i miękką. 98% składników pochodzenia naturalnego: olej makadamia, masło Shea, oliwa z oliwek, skwalan, magnolia i inulina.

Produkt zapobiega oraz redukuje oznaki starzenia. Sprawia, że rano skóra jest rozświetlona i promienna. Wpływa na poprawę elastyczności i jędrności, poprawia dotlenienie komórek, chroni przed wpływem czynników zewnętrznych, w tym działaniem wolnych rodników. W składzie znajdziemy: wodę termalną Uriage, BLB, gumy roślinne, retinol, niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, witaminy C i E, glicerynę, smoczą krew, masło Shea, skwalany z oliwek, woski roślinne oraz rzeżuchę ogrodową.

Krem stanowi źródło NNKT (w składzie znajdziemy: masło Shea, olej jojoba, słonecznikowy), a także kwasu hialuronowego (nawilża i wypełnia skórę, przywracając jej gęstość). Kosmetyk pomaga walczyć z oznakami starzenia, działa przeciwstarzeniowo, odżywia i regeneruje skórę.

Polecane kosmetyki z NNTK:

  1. Cena promocyjna 45,99 zł Cena regularna 69,99 zł
    Najniższa cena:  45,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 131,99 zł Cena regularna 149,99 zł
    Najniższa cena:  75,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 110,99 zł
    Cena promocyjna 122,99 zł Cena regularna 184,99 zł
    Najniższa cena:  110,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, Probl Hig Emidemiol, 2008, 89(4): 471-475.
Chrząstek L., Dondela B., Deska M., Bezpieczne składniki kosmetyków – lipidy i ich pochodne, Prace naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa, 2015, t. III s. 9-15.

Następny wpis
Krem barierowy na jesień i zimę - jaki kupić? [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej