Twoja skóra jest często „ściągnięta”, towarzyszy jej uczucie świądu, szorstkości lub pieczenia? Może to wskazywać na zaburzenie w składzie NMF. Ale czym w ogóle jest NMF i jak o niego zadbać? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.
Podstawą pielęgnacji każdej cery jest dbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Obecność NMF w skórze, czyli naturalnego czynnika nawilżającego (ang. Natural Moisturizing Factor), pomaga zadbać o nawilżenie, ale również gwarantuje elastyczność naskórka.
NMF to mieszanina substancji (niskocząsteczkowych, rozpuszczalnych w wodzie związków) niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania cery, w skład której wchodzą:
Substancje, które naturalnie znajdują się w NMF powstają podczas procesów rogowacenia skóry, pocenia, a także wydzielania sebum. Wraz z ceramidami, węglowodanami, sterolami oraz wolnymi kwasami tłuszczowymi, NMF stanowi skład bariery hydrolipidowej i jest ważnym elementem cementu międzykomórkowego.
NMF posiada zdolność wiązania oraz zatrzymywania wody w naskórku, dzięki czemu pomaga zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia. Skład naturalnego czynnika nawilżającego bardzo często odtwarzany jest przez producentów kosmetyków przeznaczonych dla pielęgnacji cer suchych, atopowych. Składniki NMF pomocne są również podczas niskiej wilgotności powietrza, m.in. zimą, w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Aminokwasy wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym od dawna, jednak dopiero połączenie najistotniejszych aminokwasów w profesjonalny kompleks doskonale odwzorowujący ich skład w NMF daję gwarancję skutecznego działania. Ze względu na słabą zdolność wnikania w warstwę rogową naskórka, aminokwasy wykorzystywane są tylko po zamknięciu w liposomach lub w innych rodzajach nośników. Substancje te zazwyczaj nie są wykorzystywane pojedynczo, tylko w formie mieszanin z innymi czynnikami nawilżającymi (głównie z solami kwasu mlekowego i piroglutaminowego). Aminokwasy stanowią składnik budulcowy białek, zapobiegają nadmiernej ucieczce wody z naskórka, wzmacniają barierę hydrolipidową oraz działają regenerująco. Ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe (neutralizują wolne rodniki oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny przez fibroblasty) używane są do produkcji kosmetyków o działaniu anti-aging.
Wśród kosmetyków równie często możemy spotkać sole kwasu mlekowego (INCI: Sodium Lactate, Ammonium Lactate), które oprócz właściwości wiążących wodę w naskórku, działają antybakteryjnie, nie powodując zanieczyszczania ujść gruczołów łojowych.
Kolejnym popularnym składnikiem kosmetyków jest mocznik. Substancja dzięki swoim właściwościom, w zależności od zastosowanego stężenia może mieć różne działanie. W niższych stężeniach oddziaływuje na nawilżanie, natomiast powyżej 10% działa keratolitycznie, złuszczając martwy naskórek.
Kwas piroglutaminowy, a także jego sole to ważny składnik NMF, który wpływa na tworzenie filmu na powierzchni skóry. Taka warstwa ochronna zapobiega nadmiernej ucieczce wody z głębszych warstw naskórka.
Równie często w przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są cukry (INCI: Glucose, Lactose), które podobnie jak pozostałe składniki, działają nawilżająco, wiążąc wodę w naskórku zapobiegają nadmiernej transepidermalnej ucieczce wody, czyli TEWL.
Jeśli doszło do zaburzenia w składzie NMF, a skóra jest sucha, ściągnięta i wygląda na zmęczona, warto włączyć do pielęgnacji poniższe produkty.
Serum marki Lierac łączy w sobie działanie wielu składników kompleksu NMF. W składzie znajdziemy m.in. mocznik, sole kwasu piroglutaminowego, sole kwasu mlekowego. Produkt wykazuje silne działanie nawilżające i wypełniające skórę. Podczas regularnego stosowania drobne zmarszczki i linie są wygładzone, a skóra odzyskuje młodzieńczy blask i świeżość. Dodatkowo kwasy owocowe zawarte w produkcie działają wygładzająco.
Składniki NMF wykorzystywane są również w produktach do mycia. Kremowa pianka CeraVe służy do codziennego oczyszczania skóry przesuszonej i normalnej. Produkt usuwa zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz makijaż, nie naruszając naturalnej bariery naskórka. Wśród składników aktywnych oprócz kwasu hialuronowego, substancji myjących i ceramidów, znajdziemy aminokwasy, mocznik, kwas piroglutaminowy.
Krem o lekkiej konsystencji, świetnie sprawdzi się pod makijaż, działa nawilżająco na wielu poziomach skóry. Wśród składników aktywnych zastosowano wysoko- i niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, mocznik, sole kwasu mlekowego. Kosmetyk intensywnie pielęgnuje suchą skórę, łagodząc takie objawy jak: podrażnienia, zaczerwienienia, nadwrażliwość, reakcje alergiczne.
Maseczka stanowi świetne uzupełnienie pielęgnacji. Sprawdzi się w przypadku większości rodzajów cer. Produkt intensywnie wygładza i chroni skórę. Już po jednym zastosowaniu widoczny jest efekt nawilżenia. W składzie zastosowano mocznik, aminokwasy (argininę, alaninę, prolinę) oraz kwas piroglutaminowy.
Krem zawiera kompleks składników o działaniu przeciwzmarszczkowym, rozświetlającym, ujędrniającym oraz regenerującym. Pomaga wygładzić drobne linie wokół oczu, nawilża delikatną skórę tej okolicy. W składzie produktu zastosowano nisko- i wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, pantenol, masło Karite oraz aminokwasy (arginina i seryna), które naturalnie występują w skórze, wychwytują i wiążą wodę na jej powierzchni. Krem świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji, może być stosowano zarówno rano, jak i wieczorem.
Źródła:
M. Szmigiel-Pieczewska, A. Momot, Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, Kosmetologia Estetyczna, 2 / 2016 / vol. 5, str. 129-132.
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/skora-sucha,10479