składniki aktywne nawilzajace cere

Nie tylko kwas hialuronowy! Te składniki aktywne równie mocno nawilżają cerę

Kwas hialuronowy to jeden z najskuteczniejszych składników nawilżających cerę, ale... nie jest jedyny! Poznaj substancje, które działają podobnie i warto ich szukać na liście składników. O najlepszych pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.

Kwas hialuronowy to jeden z najbardziej popularnych składników kosmetycznych. Możemy znaleźć go w wielu produktach głównie o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym. Kwas hialuronowy poprawia ogólną kondycję cery, przywraca blask, wpływa na polepszenie jędrności i elastyczności oraz zwiększa właściwości ochronne skóry. Jednak okazuje się, że nie jest jedynym składnikiem o takim działaniu. Istnieją substancje, które potrafią nawet lepiej nawilżyć i odżywić skórę. Oto kilka z nich, które warto bliżej poznać.

Kwas hialuronowy a nawilżanie cery

Kwas hialuronowy bardzo często kojarzony jest z zabiegami medycyny estetycznej. Jednak ten stosowany podczas wypełniania zmarszczek czy powiększania ust różni się od tego, który znajdziemy w produktach kosmetycznych. W medycynie estetycznej najczęściej wykorzystuje się usieciowaną formę kwasu hialuronowego, która dłużej utrzymuje się w miejscu podania.

Kwas hialuronowy w swojej pierwotnej postaci (nieusieciowanej) posiada okres półtrwania ok. 12h, co jest zdecydowanie za krótkim czasem, aby trwale wypełnić zmarszczki. Czy zatem należy rezygnować z kwasu hialuronowego w kosmetykach? Oczywiście, że nie, bo świetnie nawilża cerę, ale warto sprawdzić i przetestować zamienniki, które mogą okazać się nawet lepsze.

Trehaloza (INCI: Trehalose)

Trehaloza to hydrofilowa substancja nawilżająca, wiąże wodę w naskórku, przez co nawilża skórę. Substancja wykazuje również właściwości antyoksydacyjnie, chroni komórki skóry przed uszkodzeniem oraz wolnymi rodnikami, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowe. Dodatkowo chroni fibroblasty - komórki skóry produkujące kolagen i elastynę - przed odwodnieniem. Składnik sprawdzi się w kosmetykach dla cery suchej, starzejącej się oraz wrażliwej.

Serum do twarzy Basiclab Esteticus Trehaloza 10%, Peptyd Snap-8, Kwas Hialuronowy 5% to produkt, który świetnie uzupełni pielęgnację osób z cerą suchą, podrażnioną i odwodnioną. Składniki aktywne (peptydy, trehaloza, koenzym Q10, skwalan i niacynamid) zapewniają synergiczne działanie ukierunkowane na nawilżenie cery, odbudowę bariery naskórkowej oraz wypełnienie zmarszczek. Kosmetyk widocznie poprawia strukturę i sprężystość skóry, a także przywraca elastyczność. Serum można stosować podczas porannej oraz wieczornej pielęgnacji.

  1. Cena promocyjna 118,99 zł Cena regularna 169,99 zł
    Najniższa cena:  126,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Arginina (INCI: Arginine)

Arginina to organiczny związek z grupy aminokwasów o silnych właściwościach nawilżających i uelastyczniających skórę. Wzmacnia warstwę ochronną skóry, a także działa przeciwstarzeniowo wpływając na zwiększenie produkcji kolagenu.

Argininę znajdziemy m.in. w intensywnie nawilżającym serum La Roche-Posay Hydraphase Intense Serum. Serum idealnie sprawdzi się dla skóry wrażliwej i odwodnionej. Połączenie naturalnych aminokwasów, argininy i seryny wychwytuje i wiąże wodę na powierzchni skóry zapewniając uczucie długotrwałego nawilżenia.

  1. Cena promocyjna 83,99 zł Cena regularna 139,99 zł
    Najniższa cena:  83,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Izomerat sacharydowy (INCI: Saccharide Isomerate)

Polisacharyd pochodzenia roślinnego o dużych zdolnościach do wiązania wody. Wykazuje silne działanie nawilżające i łagodzące, pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia skóry. Zmniejsza uczucie świądu i podrażnienia, wzmacnia barierę naskórkową. Dodatkowo, podobnie jak kwas hialuronowy, poprawia gęstość i jędrność skóry. Polecany szczególnie dla cery suchej i odwodnionej. Składnik ten sprawdzi się również w pielęgnacji skóry z tendencją do stanów zapalnych, która potrzebuje nawilżenia i odbudowy np. po zabiegach lub leczeniu dermatologicznym. Izomerat sacharydowy wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe.

Izomerat sacharydowy znajdziemy w serii kosmetyków Sebiaclear marki SVR przeznaczonej do pielęgnacji cery trądzikowej. Intensywny krem nawilżający dla skóry trądzikowej SVR Sebiaclear Hydra mocno nawilża i regeneruje skórę, zapewniając jej odpowiedni poziom nawodnienia. Krem łagodzi oraz zapobiega pojawianiu się przebarwień pozapalnych. Krem szybko się wchłania, nie pozostawiając uczucia lepkiej skóry, dzięki czemu świetnie sprawdzi się również podczas porannej pielęgnacji. Ogromną zaletą kosmetyku jest brak działania komedogennego.

Kwas poliglutaminowy PGA (INCI: Polyglutamic acid)

Kwas poliglutaminowy pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, szacuje się, że działa od 4 do nawet 10 razy mocniej i intensywniej niż kwas hialuronowy. Składnik pomaga zwiększyć nawilżenie skóry i ograniczyć utratę wody przez naskórek. Kwas poliglutaminowy radzi sobie świetnie również z wypełnieniem drobnych zmarszczek.

Składnik znajdziemy w maseczce do twarzy Bielenda Professional Supremelab Microbiome Pro Care, której głównym zadaniem jest zadbanie o utrzymanie odpowiedniego mikrobiomu na powierzchni skóry. Jest to o tyle ważne, że zdrowy mikrobiom wspiera procesy regeneracji, gojenia, a spowalnia proces starzenia. W składzie kosmetyków z lini Microbiome Pro Care znajdziemy probiotyki i prebiotyki, które wzmacniają naturalne funkcje obronne skóry oraz poprawiają jej komfort.

Źródła:

Burek M., Waśkiewicz S., Wandzik I., Kamińska K., Trehaloza – właściwości, biosynteza, zastosowanie, Chemik 2015, Vol. 69, nr 8, s. 469-476.

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.

Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna 2017, s. 329-334.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Podrażnienia po depilacji laserowej – co robić i czym smarować skórę? Czytaj więcej