zalety stosowania kremów z filtrem

Nie stosujesz kremu z filtrem? Oto 5 faktów, które na dobre przekonają Cię do fotoprotekcji

Krem z filtrem nakładasz tylko przed wyjściem na plażę? Albo co gorsza - nie nakładasz go wcale? To duży błąd. Fotoprotekcja to nie tylko opóźnienie starzenia, ale także ochrona skóry przed przebarwieniami oraz nowotworami. O pozostałych zaletach używania kremów z filtrem pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Choć świadomość szkodliwego działania promieniowania UV emitowanego przez słońce rośnie, nadal wiele osób nie stosuje kremów ochronnych. Powodów jest wiele, z jednej strony po prostu przyzwyczajenie, a z drugie wątpliwości czy filtry faktycznie chronią skórę. Jest również grupa osób, która błędnie uważa, że kosmetyki tego typu mogą nam szkodzić, wpływać na zmiany w gospodarce hormonalnej.

Już na wstępie należy rozwiać wszelkie wątpliwości - korzyści ze stosowania kremów chroniących nas przed promieniowaniem ultrafioletowym przewyższają straty. Nie istnieją, podparte rzetelnymi badaniami naukowymi, dowody mówiące o szkodliwości filtrów. Istnieje za to szereg faktów, które przekonają Cię do systematycznego stosowania kremów w wysokim faktorem SPF. Oto one!

Ochrona przed nowotworami  

Pod wpływem promieniowania UV na skórze mogą pojawić się zmiany nowotworowe o charakterze łagodnym (rak podstawnokomórkowy oraz kolczystokomórkowy) lub złośliwym (czerniak). Choć najczęściej zmiany typu czerniak, pojawiają się u starszych osób po 70. roku życia, nie oznacza to, że nie chorują również osoby młode. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem, czerniak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród młodych kobiet. Najbardziej narażone na pojawienie się zmian są osoby często korzystające z kąpieli słonecznych, o bladej karnacji, z widocznymi piegami, jasnymi włosami i oczami.

Aby zapobiegać nowotworom, skórę należy chronić już od najmłodszych lat. Poparzenie słoneczne w okresie dzieciństwa znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się czerniaka w wieku dorosłym. Unikanie słońca między godziną 10.00 a 15.00, stosowanie kremów z filtrem, noszenie kapelusza lub czapki z daszkiem oraz okularów przeciwsłonecznych to skuteczne środki zapobiegające rozwojowi nowotworów na skórze. 

Profilaktyka starzenia się skóry

Promieniowanie UV uznawane jest za jeden z głównych czynników wpływających na przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Podczas częstej ekspozycji na słońce w organizmie pojawia się szereg procesów odpowiedzialnych m.in. za fotostarzenie. Pod wpływem promieniowania UVA dochodzi do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu bariery ochronnej, nadmiernej ucieczki wody oraz przesuszenia cery. Taki stan sprzyja pojawianiu się na skórze zmarszczek, bruzd oraz drobnych lini.

Promieniowanie UV wpływa również na degradację włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za utrzymanie jędrnej i młodej skóry. Dodatkowo dochodzi do modyfikacji DNA komórek, pojawienia się stresu oksydacyjnego, uszkodzenia naczyń włosowatych oraz zaburzeń w ukrwieniu. Zmiany tego typu powodują szerokozauważalne modyfikacje w wyglądzie skóry, która staje się matowa, szara, szorstka, wiotka, z widocznymi przebarwieniami i rozszerzonymi naczynkami.

WSKAZÓWKA

Kremy z filtrem to kosmetyki, które powinniśmy stosować przez cały rok. Nie są to produkty „zarezerwowane” jedynie na okres letnio-wakacyjny. Na zakończenie codziennej pielęgnacji powinniśmy nałożyć na twarz odpowiednią ilość kosmetyku. Nie można również zapominać o innych częściach ciała, które narażone są na promieniowanie UV. Krem z filtrem należy także zaaplikować na wierzchnią część dłoni, szyję, dekolt, uszy. W czasie dużego nasłonecznienia warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy, które będzie chronić skórę tej okolicy.

Jaki krem z filtrem sprawdzi się na co dzień? Znalezienie odpowiedniego kremu z filtrem, który nie bieli skóry i nie powoduje efektu świecenia nie jest łatwe. Dlatego warto sięgać po sprawdzone produkty, z dobrymi opiniami. Do takiej grupy, bez wątpienia, należy SVR Sebiaclear Crème SPF50 - krem z ochroną przeciwsłoneczną dla skóry trądzikowej, który świetnie sprawdzi się przy cerze problematycznej, tłustej i mieszanej.

Godny polecenia jest także krem Vichy Capital Soleil Fluid UV Age SPF50, który w ogóle nie bieli skóry i świetnie się rozprowadza.

Dla osób, które lubią już na etapie pielęgnacji delikatnie wyrównać koloryt cery sprawdzi się SVR Sun Secure Blur - brzoskwiniowy mus do twarzy z SPF50+.

Oprócz kremów do twarzy nie można zapominać również o skórze na ciele. Avène Eau Thermale Sun SPF50+ - mleczko mineralne do twarzy i ciała posiada filtry mineralne, które świetnie chronią wrażliwą skórę. Produkt mogą używać również dzieci. 

  1. Cena promocyjna 98,99 zł Cena regularna 151,99 zł
    Najniższa cena:  91,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 64,99 zł Cena regularna 71,99 zł
    Najniższa cena:  54,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 71,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  58,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Bezpieczeństwo filtrów 

Często można usłyszeć mit, mówiący o szkodliwości kremów z filtrem, ich negatywnym wpływie na gospodarkę hormonalną oraz zdrowie. Nic bardziej mylnego! Wszystkie kosmetyki dostępne na rynku, w tym także kremy z filtrem, muszą uzyskać pozytywną opinię zespołu toksykologów (Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów). W UE dopuszczone do użytku jest ok. 30 filtrów fizycznych i chemicznych, które są w pełni bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie ma się czego bać, stosowanie kosmetyków z filtrem jest całkowicie bezpieczne.

Filtry nie blokują syntezy witaminy D

Mitem jest stwierdzenie, że kremy ochronne blokują syntezę witaminy D. Na naszej szerokości geograficznej, w okresie letnim. wystarczy tak naprawdę 15 minutowy spacer dziennie, aby wyprodukować odpowiednie ilości substancji. Warto również podkreślić, że żaden krem z filtrem nie blokuje promieniowania UV, a mimo nałożonych kosmetyków, dochodzi do syntezy witaminy. Faktem natomiast jest, że jako społeczeństwo mamy niedobory witaminy D. Dlatego warto raz na jakiś czas (w zależności od wyników) wykonać badanie sprawdzające jej poziom i dostosować odpowiednią suplementację.

Ochrona przed przebarwieniami 

Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do stymulacji melanocytów (komórek barwnikowych) do produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry. Podczas ekspozycji na słońce melanocyty dostają sygnał (aktywuje je enzym tyrozynazy) do wzmożonej produkcji melaniny w celach obronnych. Podczas tego procesu skóra zmienia swój odcień, czyli pojawia się na niej opalenizna. Czyli, opalona skóra to jedynie reakcja obronna naszego organizmu. 

Zbyt częsta ekspozycja na słońce, bez stosowania filtrów ochronnych, może doprowadzić do gromadzenia się melaniny i pojawienia na skórze przebarwień. Jeśli dochodzą do tego zaburzenia hormonalne, np. podczas ciąży, menopauzy lub stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych szansa na pojawienie się zmian pigmentacyjnych rośnie bardzo wysoko. Późniejsze, całkowite pozbycie się przebarwień nie jest łatwe, więc jak ze wszystkim, lepiej zapobiegać niż leczyć.

  1. Cena promocyjna 93,99 zł Cena regularna 129,99 zł
    Najniższa cena:  65,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 127,99 zł Cena regularna 169,99 zł
    Najniższa cena:  125,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 143,99 zł Cena regularna 159,99 zł
    Najniższa cena:  80,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 71,99 zł Cena regularna 109,99 zł
    Najniższa cena:  65,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 596-601.
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s. 172-184
http://onkologia.org.pl/promieniowanie-uv/
https://www.kosmopedia.org/fakty-i-mity/filtry-uv/czy-filtry-chemiczne-sa-szkodliwe-a-fizyczne-nie/

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
TOP 10 kosmetyków, które warto kupić w czasie Dni LifeStyle. Są przecenione o połowę Czytaj więcej