niacynamid jak stosować

Niacynamid - jaka skóra go pokocha? Właściwości i działanie witaminy B3

Niacynamid (znany też jako witamina B3) to składnik o bardzo cennych właściwościach. Opóźnia proces starzenia, niweluje przebarwienia, ale to dopiero początek jego zalet! Plusy stosowania kosmetyków z niacynamidem przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.

Niacynamid coraz częściej pojawia się na liście składników kosmetyków do pielęgnacji domowej. Możemy go spotkać pod różnymi nazwami - witamina B3, PP, nikotynamid czy niacyna. Jest składnikiem o szerokim spektrum działania - sprawdzi się zarówno w przypadku skór suchych i wrażliwych jak i tłustych, trądzikowych. Dlaczego niacynamid stał się takim hitem?

Niacynamid - działanie

Niacynamid to składnik, który działa na cerę wielokierunkowo i może być stosowany w walce z różnymi problamami skórnymi. Przyniesie upragnione nawilżenie skórze suchej, a z kolei cera trądzikowa pokocha go ze względu na normowanie pracy gruczołów łojowych. Działanie witaminy B3 jest jednak o wiele szersze. Oto najważniejsze plusy stosowania kosmetyków z niacynamidem:

  1. Niacynamid działa przeciwzapalnie, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku - zapalnej chorobie skóry o podłożu łojotokowym. Niacynamid normalizuje pracę gruczołów łojowych, więc ogranicza wydzielanie sebum. Działa antybakteryjnie, więc zapobiega powstawaniu nowych wykwitów na skórze. Jeśli zmagasz się ze śladami po trądziku - przebarwieniami pozapalnymi - niacynamid idealnie się u Ciebie sprawdzi, ponieważ pięknie je rozjaśnia.
  2. Niacynamid jest silnym antyoksydantem - ogranicza powstawanie wolnych rodników, a co za tym idzie - spowalnia starzenie skóry. Pełni ważną rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, co w dalszym etapie stymuluje powstawanie nowego kolagenu i elastyny. W efekcie skóra jest zagęszczona i bardziej jędrna.
  3. Jeśli masz skórę suchą i wrażliwą - nie obawiaj się tego składnika! Niacynamid wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Pomaga w tworzeniu ceramidów i lipidów, które są ważną składową warstwy ochronnej naszej skóry. Dzięki niemu skóra nie traci nawilżenia oraz jest bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Niacynamid pozytywnie wpływa więc na poziom nawilżenia cery. 
  4. Niacynamid zwęża ujścia gruczołów łojowych, czyli tzw. „porów”. Kiedy rozszerzone pory są mniej widoczne, skóra staje się gładsza.
  5. Niacynamid zapobiega powstawaniu przebarwień i rozjaśnia te istniejące. Hamuje syntezę melaniny - barwnika skóry odpowiadającego za tworzenie ciemnych plam pigmentacyjnych. Zapobiega odkładaniu się pigmentu w wyższych warstwach naskórka. Sprawia, że cera jest jednolita i promienna.

WSKAZÓWKA

Niacynamid (witamina B3) może prowadzić do podrażnienia w obrębie jednostki włosowo-łojowej, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Szczególnie przy wyższych jego stężeniach! Dlatego z niacynamidem trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie - zaczynamy od niższych stężeń (3-5%), nie stosujemy więcej niż jednego produktu z niacynamidem jednocześnie. Kosmetyki z niacynamidem można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. 

Jak wprowadzić niacynamid do codziennej pielęgnacji?

Wprowadzając niacynamid uważnie obserwuj swoją skórę. Zaczynaj od niższych stężeń (3-5%). Nie stosuj więcej niż jednego kosmetyku z niacynamidem w rutynie pielęgnacyjnej. Na początku nie nakładaj kosmetyku z niacynamidem codziennie. Najlepsze będzie stosowanie go np. 3 razy w tygodniu. Dopiero po zbudowaniu tolerancji skóry na ten składnik, zwiększaj powoli częstotliwość stosowania lub stężenie. Ze względu na wysokie pH niacynamidu, nie łącz go produktami z kwasami ani witaminą C w formie kwasu askorbinowego (Inci: ascorbic acid) w jednej rutynie pielęgnacyjnej.

niacynamid działanie i właściwościniacynamid działanie i właściwości

Najlepsze kosmetyki z niacynamidem

Niacynamid jest składnikiem, który wykorzystywany jest produkcji wielu kosmetyków. Często zobaczymy go na liście składników w serum czy kremie, a także w produktach do mycia twarzy. Dzięki substancjom pomocniczym w składzie, niacynamid znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do różnych typów skóry. Na które warto zwrócić uwagę w szczególności? Oto złota piątka!

  • SVR B3 Ampoule Hydra z 5% niacynamidem

    Bardzo dobre serum o działaniu nawilżającym z niacynamidem oraz kwasem hialuronowym. Świetnie sprawdzi się w przypadku skór wrażliwych, suchych, odwodnionych oraz z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Jest lekkie i niekomedogenne. Już po kilku pierwszych zastosowaniach skóra wygląda na zdrowszą i piękniejszą. Doskonale sprawdza się jako baza pod makijaż
  • Pharmaceris W Melacyd Krem wybielający

    Bardzo dobry krem z niacynamidem na mocne przebarwienia oraz nierówny koloryt cery. Zawiera filtr przeciwsłoneczny SPF 50, dzięki czemu będzie idealnym kremem do stosowania na dzień. 

Bioderma Atoderm Creme Ultra to krem do ciała o lekkiej, nieklejącej konsystencji, który szybko się wchłania i zapewnia natychmiastowe uczucie regeneracji i nawilżenia skóry. Dzięki niacynamidowi i innym wartościowym składnikom produkt skutecznie łagodzi objawy atopii i przesuszenia skóry, pozostawiając ją miękką i gładką w dotyku. Dodatkowy plus? Pomoże zregenerować uszkodzoną barierę hydrolipidową. 

  • La Roche-Posay Pure Niacinamide 

    Serum zawiera niacynamid w stężeniu 10% i świetnie działa na przebarwienia. Po 8. tygodniach regularnego stosowania są one widocznie zredukowane. Serum zawiera także kwas hialuronowy, który działa nawilżająco i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. W efekcie skóra jest wygładzona, a jej koloryt wyrównany. 
  • CeraVe Oczyszczający żel do mycia twarzy

    Niacynamid często znajdziemy w kosmetykach do mycia twarzy, a jednym z najlepszych jest żel Cerave. Oczyszcza oraz usuwa nadmiar sebum, nie naruszając bariery ochronnej skóry. Zawiera 3 kluczowe ceramidy, niacynamid oraz kwas hialuronowy. Bardzo wydajny kosmetyk, który cieszy się dużą popularnością

Autor Emilia Błaszczyk Zobacz profil
Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Następny wpis
Trwałe perfumy - ranking zapachów. Jak przedłużyć trwałość perfum? Czytaj więcej