niacynamid skutki uboczne

Niacynamid - czy może podrażniać? Wszystko o stężeniach i skutkach ubocznych [RADY EKSPERTA]

Mimo teoretycznie niskiego potencjału drażniącego bywa, że niacynamid wprowadzony do pielęgnacji powoduje przesuszenie, podrażnienie, a nawet zaostrzenie stanów zapalnych. Dlaczego tak się dzieje? Czy stosowanie niacynamidu ma skutki uboczne? Na te pytania odpowie nasz ekspert, kosmetolog - Natalia Stafiej.

Nie da się ukryć, że niacynamid zyskał ogromną sławę na przestrzeni ostatnich lat. Preparaty z wykorzystaniem pochodnej witaminy B3 (czyli niacynamidu) w pewnym momencie zdominowały rynek kosmetyczny. Jego popularność ma swoje uzasadnienie - nie da się ukryć, że niacynamid ma wiele cennych właściwości. Aby niacynamid przyniósł efekty na skórze należy stosować go umiejętnie - w innym razie nabawimy się podrażnień. 

Jak działa niacynamid?

Niacynamid jest prekursorem enzymów biorących udział w szlaku energetycznym każdej komórki naszego ciała, w tym skóry. W kontekście pielęgnacji jest istotnie ważny ze względu na wspieranie funkcji barierowych skóry. Konkretniej mówiąc, niacynamid stymuluje produkcje ceramidów, które uszczelniają komórki naskórka dzięki czemu staje się on odporniejszy i nieprzepuszczalny dla patogenów.

Dodatkowo, badania wykazały pozytywny wpływ na przebarwienia i ogólny koloryt skóry. Niacynamid ma zdolność do hamowania transportu barwnika melaniny do komórek naskórka. Dzięki temu nowe przebarwienia nie powstają, a stare ulegają rozjaśnieniu. Co ciekawe, witamina B3 jest odporna na działanie kwasów, zasad i światła, przez co cechuje ją wysoka stabilność.

Niacynamid jest także bardzo skuteczny przy terapii skór trądzikowych. Hamuje łojotok, działa antybakteryjnie przez co stanowi alternatywę dla leczenia antybiotykami. Łagodzi stany zapalne, a w połączeniu z właściwościami rozjaśniającymi minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych.

Jakie stężenie niacynamidu wybrać?

Jak unikać podrażnień podczas stosowania niacynamidu? Przede wszystkim należy podejść do wprowadzania niacynamidu jak do wprowadzania kwasu - zaczynać od małych stężeń, 2-3 razy w tygodniu i z zachowaniem odpowiedniej pielęgnacji regenerującej. Mówi się, że najlepsze działanie terapeutyczne niacynamidu widać, gdy jego stężenie nie przekracza 5%. Preparaty zawierające niacynamid na poziomie 2-3% można traktować jako preparaty o delikatnym działaniu i stosować co drugi dzień. Produkty o stężeniu ok. 5% najlepiej wprowadzać co 3 dni.

Odradza się natomiast stosowanie preparatów o stężeniu rzędu 10% i nawet więcej. Korzystne działanie pochodnej witaminy B3 widać nawet przy niskich stężeniach, a stosowanie preparatów o wysokim stężeniu nie sprawi, że uzyskamy pożądane efekty szybciej i bardziej efektywnie. Możemy natomiast podrażnić skórę.

Niacynamid - podrażnienia i skutki uboczne 

Czytając o właściwościach niacynamidu można uznać, że to składnik idealny. Jednak im więcej pracuje z klientami w gabinecie tym częściej słyszę o podrażnieniach powstałych w skutek stosowania niacynamidu. Skąd się to bierze i jak temu zapobiec?

Niacynamid z punktu chemicznego jest połączeniem kwasu nikotynowego oraz jego amidu. Kwas nikotynowy wykazuje fantastyczne działanie lecznicze, zarówno w kosmetologii, jak i różnych dziedzinach medycyny. Kwas nikotynowy wykazuje podobne właściwości jak niacynamid, jednak ma znacznie silniejsze działania drażniące i właśnie z tych przyczyn wyodrębniono niacynamid. Jednak mimo wszystko należy pamiętać, że sam niacynamid zawiera w sobie kwas nikotynowy i to właśnie jego obecność, przy nieodpowiednim stosowaniu w nieodpowiednim stężeniu może podrażniać.

CIEKAWOSTKA
 
Co ciekawe, niacynamid można stosować nie tylko zewnętrznie, ale także w postaci suplementu. Dzięki temu wzmocnimy skórę od środka, a warto pamiętać, że najlepsze dla naszej skóry dostarczamy właśnie przez pożywienie czy ewentualną suplementacje. Niacynamid w formie suplementu można włączyć do kuracji przeciwtrądzikowej lub przeciwstarzeniowej. Zanim jednak zdecydujemy się wprowadzić witaminę B3 do suplementacji, należy oznaczyć ją laboratoryjnie, ponieważ każdy nadmiar, jak i niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dla jakiej skóry niacynamid będzie najlepszy?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że każda skóra jest inna i nie każda musi się polubić z niacynamidem. Zanim wprowadzimy go do pielęgnacji należy sobie zadać podstawowe pytanie - w jakim celu chcemy go w swojej kosmetyczce? Należy sobie przypomnieć, że niacynamid to substancja stymulująca, a każdy produkt, który działa stymulująco może nie polubić się ze skórami skrajnie suchymi i uszkodzonymi. W takim wypadku najlepiej jest najpierw odbudować skórę, a dopiero później zdecydować się na wprowadzenie niacynamidu.

Z obserwacji w pracy z klientami mogę powiedzieć, że mimo fantastycznych właściwości pobudzających produkcję ceramidów, niacynamid jednak najlepiej sprawdzi się przy skórach tłustych, trądzikowych, szczególnie ze zmianami ropnymi i zapalnymi. Skóry suche różnie reagują na niacynamid i nie ma nic złego w tym, że komuś on może nie służyć. Często jednak te negatywne odczucia wynikają ze stosowania preparatów o zbyt wysokim stężeniu i zbyt częstym użytkowaniu.

Kosmetyki z niacynamidem dla początkujących

Nasz ekspert przygotował zestawienie produktów z niacynamidem, które nie wywołają podrażnień. We wszystkich poniższych kosmetykach stężenie niacynamidu nei jest wyższe niż 5%.

To produkt o stężeniu niacynamidu o wartości 5% -  to dość wysokie stężenie, ale nie niesie ryzyka podrażnień. Wodnista konsystencja sprawia, że to dobry preparat dla osób z problemami skórnymi. Producent sugeruje, aby produkt stosować solo, jako serum na suchą skórę lub wymieszać z kremem. Druga opcja może być dobra dla osób, które mają dość wrażliwe i suche skóry. Należy jednak pamiętać, aby serum wprowadzać stopniowo i nie używać go codziennie, a np. 3 razy w tygodniu.

  1. 99,99 zł
    Cena rekomendowana: 244,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 244,00 zł

Propozycja od marki Ducray to produkt dla osób ze skórą trądzikową z towarzyszącymi stanami zapalnymi. Dzięki opatentowanemu przez firmę składnikowi Myrtacine® niszczone są bakterie nasilające tworzenie się trądziku, a stany zapalne ulegają wyciszeniu. W składzie znajdziemy także witaminę PP (niacynę, od której wywodzi się niacynamid), która będzie koić i regulować wydzielanie sebum.

Często polecany przeze mnie produkt. Zawiera nie tylko niacynamid, ale także bardzo cenne kwasy omega, dzięki czemu ryzyko podrażnień zostaje zminimalizowane. To propozycja idealna dla skór problematycznych i lubiących matowe wykończenie. Szybko się wchłania, nie pozostawia filmu na skórze, a przy okazji fantastycznie redukuje stany zapalne na skórze.

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/uniwersalny-niacynamid,15432

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Perfumy dla dzieci - jakie wybrać dla chłopców i dziewczynek? Czytaj więcej