Naturalny szampon do włosów

Naturalny szampon do włosów - jaki wybrać? [RANKING]

Które szampony do włosów z półki kosmetyków naturalnych sprawdzą się najlepiej? Jakich składników pielęgnacyjnych poszukiwać, żeby cieszyć się fryzurą pełną objętości i blasku? Wreszcie, czego unikać w kosmetykach do włosów? Z pomocą fryzjera odpowiadamy na wszystkie te pytania. 

Moda na kosmetyki naturalne bardzo dużo wnosi do naszej świadomości. Wiemy, co jest dobre dla skóry i włosów. Zdajemy sobie coraz częściej sprawę z tego, czego nie powinno się używać, żeby nie spowodować nadmiernego przesuszenia włosów czy podrażnienia skóry głowy. Ale czy na pewno? Co właściwie oznacza hasło szampon naturalny i jaki powinien mieć skład, a których komponentów z pewnością nie zawierać?

Jaki skład powinien mieć szampon naturalny?

Lubisz kosmetyki naturalne? Chcesz stosować pielęgnację, która jest delikatniejsza dla włosów i skóry głowy? Dobrym wyborem jest sięganie po szampony naturalne. Stosując przez lata kosmetyki konwencjonalne, czasami trudno jest przestawić się na te bliższe naturze. Szampony do włosów z naturalnym składem, najczęściej znacznie mniej się pienią, ale np. nie wymagają aplikacji odżywki. Niektóre z nich działają jak szampon i odżywka w jednym produkcie.

Jakie komponenty powinny stanowić szampon naturalny? Delikatne, naturalne substancje myjące, np. z orzecha kokosowego. Jeśli to szampon nawilżający, warto szukać takiego z gliceryną roślinną, jedwabiem, sokiem z aloesu, baobabem.

Natomiast jeśli kosmetyk oprócz mycia włosów ma je dodatkowo odżywić i zregenerować, najlepiej wybrać taki z masłem shea, olejkiem jojoba, oliwą z oliwek, miodem, keratyną czy olejem arganowym.

Włosy przetłuszczające się warto myć kosmetykami, które normalizują wydzielanie sebum. A na liście ich składników są najczęściej: bisabolol, pochodna lukrecji, mięta pieprzowa, olejek z drzewa herbacianego.

Szampony naturalne mogą też zawierać olejki eteryczne i ekstrakty roślinne, które nadają im piękny zapach. A także: witaminy B5, C, E, minerały (cynk, magnez, miedź), proteiny ryżowe i wiele innych.

RADA EKSPERTA

Moda na kosmetyki naturalne do włosów, nie jest zła. Choć nie u każdego się sprawdza. Sama jestem fanką naturalnych, tradycyjnych metod pielęgnacji włosów, choć ufam też nowoczesnym technologiom. Bardzo wartościowe w trendach na naturalne szampony jest to, że zaczynamy świadomie przyglądać się temu, czym myjemy włosy i co nakładamy na skórę. 

Dobry szampon naturalny nie powinien zawierać SLES, SLS, silikonów, EDTA, olejów mineralnych. Natomiast ważne jest to, żeby oprócz mycia dostarczał jednak do włosów i skóry głowy wartościowy skład. Wyjątkowe właściwości dla dobrej kondycji włosów mają: wyciąg ze skrzypu polnego, wyciąg z czarnej rzepy, pokrzywa, olej z kozieradki, keratyna, miód, jedwab, olejek jojoba, olejek arganowy, olejek z orzechów makadamia, aloes, roślinną glicerynę. To tak naprawdę baza substancji, które są obecne w składzie najlepszych kosmetyków do pielęgnacji włosów. 

 

- radzi fryzjerka, Iwona Bednarska.

Szampon naturalny - jakich substancji NIE powinien zawierać?

Oprócz oczywistej przewagi zawartości naturalnych ekstraktów, olejków i wyciągów roślinnych, pewne elementy składowe nie powinny się znaleźć w szamponach naturalnych. Jednymi z czołowych są SLES oraz SLES, czyli siarczany, substancje powierzchniowo czynne, które w czasie mycia włosów i głowy działają jak silne detergenty (ranking najlepszych szamponów bez SLES znajdziesz tutaj). Skutek: przesuszają zarówno włosy, jak i skórę, na której rosną. 

W szamponach naturalnych nie powinny się także znaleźć:

  • silikony,
  • EDTA,
  • parabeny,
  • oleje mineralne.

To substancje rodem z laboratorium. I co prawda niektóre z nich doskonale wygładzają powierzchnię włosów, jak np. silikony czy oleje mineralne, ale też je obciążają i uniemożliwiają przenikanie substancji aktywnych do środka łodygi włosa. Wymienione składniki mogą też zaburzać pH skóry głowy, przesadnie ją przesuszać i stymulować gruczoły łojowe do większej produkcji sebum. Nadmiar takich składników może też być przyczyną występowania tzw. łupieżu kosmetycznego lub alergii kontaktowych, które objawiają się podrażnieniem skóry głowy, swędzeniem jej powierzchni i nadmiernym złuszczaniem się.

Co nie zmienia faktu, że są osoby, które bez większych problemów mogą stosować te składniki i nie zauważą różnicy. Kwestia kondycji i jakości skóry oraz włosów. Natomiast te komponenty nie powinny znaleźć się w szamponie naturalnym. Jeśli dodatkowo ma być wegański, nie powinny zawierać także substancji pochodzenia zwierzęcego jak miód, lanolina, keratyna, śluz ślimaka czy jedwab. Ale w szamponie naturalnym (nie-wegańskim), jak najbardziej mogą się one znaleźć.

Najlepsze szampony naturalne do włosów 

Które kosmetyki naturalne do mycia włosów są godne polecenia? W superpharm jest ich coraz więcej. Zarówno na uniwersalnej półce, jak i dla tej przeznaczonej dla najmłodszych. Można więc śmiało przebierać, zmieniać i dopasować odpowiedni dla siebie. Ta piątka zasługuje na wyjątkową uwagę ze względu na świetny skład.   

To szampon do włosów o działaniu nawilżającym. Jak działa? Odżywia, nawilża, nadaje blask, a przy tym zawiera 99% składników pochodzenia naturalnego. W jego składzie znajdują się: nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C i E, nawilżający baobab. Ten ostatni sprawia, że włosy stają się lśniące i elastyczne. Kosmetyk nie zawiera parabenów, silikonów ani soli. Dodatową zaletą jest jego wydajność. 

To rewitalizujący szampon dodający włosom blasku. Kosmetyk bogaty w witaminy i minerały. idealny do każdego rodzaju włosów. Oczyszcza je w delikatny sposób i chroni naturalną florę bakteryjną skóry głowy. Pozostawia włosy mocne, sprężyste i pełne blasku. Zawiera witaminy i minerały (cynk, miedź i asparginian magnezu, a także ekstrakt z żeń-szenia). Oprócz nich w składzie znajdują się także organiczny miód i pantenol oraz olejki eteryczne z pomarańczy, cytryny, grejpfruta. Dodatkowo kompleks Apishield H zapobiega łamaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek. Szampon ten zawiera 89% składników pochodzenia naturalnego.

To szampon do włosów normalnych i przetłuszczających się. Zawiera naturalne substancje myjące. Delikatnie i skutecznie oczyszczają skórę głowy bez zaburzania jej równowagi. Zawiera hydrolizowane proteiny ryżowe, które zwiększają objętość włosów u nasady, biomimetyczne składniki aktywne z Amarantusa zamknięte w matrycy pochodzenia naturalnego, która tworzy ochronny film na włosach, a także peptydy, polisaharydy i nawilżające sok z aloesu oraz glicerynę. Pochodna lukrecji zapobiega nadmiernej produkcji sebum. Szampon wegański, bez silikonów.

  1. Cena promocyjna 33,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  23,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

BeBIO naturalny szampon do włosów przetłuszczających się. Zawiera 99,3% składników pochodzenia naturalnego. Ułatwia rozczesywanie włosów na mokro. Dodaje im objętości. Wygładza. Zawiera nawilżający sok z liści aloesu, a także organiczny bisabolol, który ogranicza wydzielanie sebum i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Ekstrakt z owocu amalaki wzmacnia mieszki włosowe. Minerały z soli morskiej wspomagają i przywracają prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i włosów.

To szampon nawilżający szampon do włosów normalnych i suchych o tendencji do puszenia się, matowych, pozbawionych blasku. Kosmetyk zawiera silnie nawilżające masło shea, wygładzający ekstrakt z kokosa, olejek oliwny, który wzmacnia, uelastycznia, nadaje włosom połysk. Odbudowuje, zapobiega plątaniu, ułatwia rozczesywanie. Nie zawiera SLS, SLES, EDTA, parabenów, olejów mineralnych, sztucznych barwników i syntetycznych substancji zapachowych.

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Szampon nawilżający skórę głowy - jaki jest najlepszy? [RANKING] Czytaj więcej