Wiele osób decyduje się na zmianę kosmetyków do pielęgnacji na te naturalne. Jednymi z najbardziej popularnych na tej półce są naturalne dezodoranty. Co warto o nich wiedzieć, czy rzeczywiście chronią skórę przed poceniem i nieprzyjemnym zapachem? Sprawdzamy.
Wokół stosowania dezodorantów i antyperspirantów narosło wiele mitów związanych z domniemaną szkodliwością soli glinu (aluminium) dla zdrowia. Dlatego dezodoranty są jednymi z pierwszych kosmetyków naturalnych, po które chętnie sięgają konsumenci, żeby nie stosować tych zwykłych. Niezależnie od tego jakiego rodzaju pobudki kierują decyzją, wokół dezodorantów naturalnych również powstało wiele mitów, m.in. że nie działają. Bierzemy więc pod lupę ich skład i skuteczność.
Żeby mówić o skuteczności dezodorantu naturalnego, warto najpierw rozgraniczyć, na czym polega działanie dezodorantu, a na czym antyperspirantu? Dezodorant nie zatrzymuje pocenia. Jego składniki mogą wchłaniać pot lub ograniczać aktywność gruczołów potowych. Ale głównym zadaniem dezodorantu jest zapobieganie przykremu zapachowi potu. Czyli działanie antybakteryjne, odkażające i odświeżające.
Natomiast antyperspirant lub bloker ze względu na swoją budowę i zawartość soli glinu, zamykają czasowo ujścia gruczołów potowych ograniczając ilość wydzielanego przez nie płynu. Nie ma innych niż sole glinu substancji ograniczających i blokujących działanie gruczołów potowych. A w dezodorantach naturalnych aluminium nie występuje. Dlatego nie można oczekiwać, że naturalny dezodorant zatrzyma pocenie i będzie gwarantować znaczne ograniczenie aktywności gruczołów potowych.
RADA EKSPERTA
Najważniejsze jest, by nie mylić dezodorantu z antyperspirantem – są to dwa różne produkty. Antyperspirant ma w swoim składzie ZAWSZE sole aluminium, które blokują wydzielanie potu. Zapobiegają dzięki temu powstawaniu nieestetycznych mokrych plam pod pachami. Dezodoranty nie mają takiego działania – nie blokują wydzielania potu, wpływają za to na jego zapach i wchłaniają nadmiar potu. Jeśli masz zatem problem z potliwością to Twoim pierwszym wyborem powinien być antyperspirant. Przykładem naturalnego antyperspirantu jest chociażby ałun. Z dezodorantami naturalnymi mam różne doświadczenia – wiele z nich mi się nie sprawdziło, ze względu na ,ale niektóre produkty w kremie są naprawdę efektywne – trzeba znaleźć swój ideał
- tłumaczy Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny, specjalista od oceny bezpieczeństwa kosmetyku, na instagramie znana jako @racjapielegnacja.
Naturalne dezodoranty mogą być oparte o różne składniki aktywne, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się, działają antybakteryjnie, odświeżająco, redukują nieprzyjemny zapach. Jedną z substancji, które zapobiegają poceniu się jest naturalny kryształ ałunu. To bezbarwny minerał przypominający kryształ soli.
Innymi składnikami zapobiegającymi potliwości lub regulującymi pracę gruczołów potowych lub też wchłaniającymi pot są: biała i zielona glinka, soda oczyszczona, skrobia ziemniaczana, olej kokosowy, sok z cytryny lub limonki, skrobia z maranty trzcinowej, skrobia kukurydziana. Są dezodoranty naturalne z jednym z tych składników – najczęściej jest to ałun – albo z kilkoma w składzie. To już zależy od receptury.
Oprócz komponentów o działaniu regulującym pracę gruczołów potowych, są w nich także substancje antybakteryjne, albo odświeżające. Takie jak trawa cytrynowa, ekstrakty z tymianku, rozmarynku, olejek eteryczny z szałwii, z zielonej cytryny. Bo sam pot jest bezwonny, ale bakterie, które go rozkładają dają nieprzyjemny, przykry zapach. A takie składniki go neutralizują.
RADA EKSPERTA
Naturalne dezodoranty pod względem składu to najczęściej inwencja twórcza producenta. W dezodorantach naturalnych najczęściej znajdują się takie składniki:
- dodaje Magdalena Kaczanowicz.
Który naturalny dezodorant jest najlepszy? To bardzo indywidualne. Natomiast warto dopasować jego działanie, zapach i sposób aplikacji do upodobań. Polecamy przede wszystkim poniższe produkty:
Naturalny dezodorant na bazie ałunu, z ekstraktem z bambusa i trawy cytrynowej. Zawiera 99,4% składników pochodzenia naturalnego. Jest idealny dla skóry wrażliwej. Dzięki ekstraktowi z bambusa nawilża i odżywia skórę pod pachami. Trawa cytrynowa odświeża. Sok z liści aloesu koi podrażnienia naskórka. Kosmetyk zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, zapewnia uczucie świeżości, nawilża i koi.
Zawiera ekstrakty z tymianku i rozmarynu. Chroni przed przykrym zapachem, zapewnia uczucie świeżości i nie pozostawia białych śladów. Kosmetyk wegański. Certyfikowany COSMOS Organic (99% naturalnych składników).
Wchłania nadmiar potu, działa bakteriobójczo, łagodzi podrażnienia. Bez konserwantów. Nadaje się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zawiera ziemię okrzemkową, białą glinkę, mąkę arrowroot (skrobię z maranty trzcinowej), sodę oczyszczoną, olej kokosowy i masło shea, olej z wiesiołka i olejki eteryczne z szałwii hiszpańskiej i zielonej cytryny. Nakłada się go palcami.
To antyperspirant roll-on na bazie wodnego roztworu ałunu. Ma przyjemny aromat różowych winogron. Koi i działa antyseptycznie. Zapobiega powstawaniu zapachu potu.
Ma 24h działanie, a stworzony został do skóry wrażliwej. Łączy skuteczność i pielęnację. Zawiera chłonny proszek roślinny z ekologicznej skrobi kukurydzianej i organiczny olej roślinny ze słodkich migdałów. Daje suche, nieklejące się wykończenie. Aplikuje się go palcami rozsmarowując na skórze. Zawiera 100% składników pochodzenia naturalnego.