dobry peeling do twarzy

Dobry peeling do twarzy - jaki warto kupić? [RADY EKSPERTA]

Peeling do twarzy to kosmetyk, po który warto sięgać choć raz w tygodniu. Jak wybrać odpowiedni do typu cery i jaki jest najlepszy? O złuszczaniu naskórka przy pomocy peelingów pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Złuszczanie skóry to ważny element prawidłowej pielęgnacji, który działa nawilżająco, odżywczo oraz wygładzająco. Dzięki regularnej eksofliacji:

  • komórki zrogowaciałego naskórka zostają usunięte,
  • ostaje pobudzone krążenie krwi, dzięki czemu składniki w kosmetykach lepiej penetrują skórę,
  • dochodzi do odblokowania ujść gruczołów łojowych, co sprzyja zmniejszeniu się widoczność niedoskonałości oraz stnaów zapalnych,
  • fibroblasty zostają pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny,
  • skóra szybciej się regeneruje,
  • cera jest rozjaśniona i odświeżona,
  • zostaje wyrównany koloryt skóry.

Złuszczanie to zabieg, który można bez problemu wykonać samemu w domu. Odradzane jest jedynie stosowanie produktów profesjonalnych, z wysokim stężeniem kwasów. Nigdy nie wiemy, jak zareaguje skóra i możemy zrobić sobie krzywdę. Najlepiej wybierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji domowej.

Rodzaje peelingów do twarzy

Peeling peelingowi nierówny. Jeśli nieodpowiednio dobierzemy go do typu cery, możemy pogorszyć jej stan. Możemy wybierać spośród peelingów:

  • mechanicznych,
  • enzymatycznych,
  • oraz chemicznych.

Czym wymienione wyżej rodzaje peelingów różnią się od siebie?

Peeling mechaniczny 

Peeling mechaniczny to jeden z najpopularniejszych rodzajów peelingów. Do złuszczenia dochodzi poprzez mechaniczne pocieranie skóry. Wśród peelingów mechanicznych można wyróżnić produkty gruboziarniste oraz drobnoziarniste. Ten rodzaj złuszczania najlepiej sprawdzi się przy skórach grubych, szarych, tzw. „cerach palacza”, bez zmian zapalnych oraz do pielęgnacji ciała. Unikać powinny ich osoby posiadające cerę wrażliwą oraz problematyczną. 

  1. 23,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,99 zł

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny zapewnia najdelikatniejszy rodzaj złuszczania. Przeznaczony dla większości skór, również wrażliwych, naczyniowych i trądzikowych. Produkt działa keratolitycznie - rozpuszcza martwy naskórek. Najbardziej popularne enzymy to papaina (występuje w owocu papai) oraz bromelaina (znajduje się w ananasie). Peelingi enzymatyczne działają w środowisku wodnym, dlatego najlepiej stosować je na wilgotną skórę. Produkt nakładamy na twarz i pozostawiamy na czas określony na opakowaniu (zazwyczaj kilkanaście minut). 

Peeling chemiczny

To złuszczanie wykorzystujące związki chemiczne o charakterze kwaśnym. Peelingi chemiczne kojarzone są przede wszystkim z zabiegami profesjonalnymi. Samodzielnie w domu również możemy zastosować takie produkty, należy jednak wybierać kosmetyki nieprofesjonalne, które nie wyrządzą krzywdy. Zabieg z użyciem peelingów chemicznych sprawdzi się w pielęgnacji większość skór, należy jedynie dobrać odpowiednio kwas do rodzaju cery. Peelingi chemiczne często można znaleźć w formie toników oraz kremów do stosowania na noc.

WSKAZÓWKA

Choć wiele popularnych marek kosmetycznych posiada w ofercie peelingi mechaniczne przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej odradza się ich stosowanie. Wbrew pozorom, cera z licznymi zmianami zapalanymi bardzo często ma uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. Mechaniczne pocieranie mogłoby doprowadzić do pogorszenia stanu skóry oraz zwiększania ilości zmian trądzikowych. W przypadku tego rodzaju cery najlepiej wybrać peelingi enzymatyczne lub chemiczne.

Jak często wykonywać peeling?

Złuszczanie to zabieg, którego nie powinno się wykonywać każdego dnia. Zbyt częste peelingowanie skóry może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Częstotliwość eksfoliacji wykonywanej samodzielnie w domu zależy od wybranego produktu oraz indywidualnych potrzeb oraz rodzaju skóry.

  • Skóra normalna - peeling można powtarzać raz w tygodniu.
  • Skóra naczyniowa, wrażliwa, delikatna - polecam stosowanie produktu złuszczającego raz na dwa tygodnie.
  • Skóra tłusta, trądzikowa - peeling można wykonywać częściej, 1-2 w tygodniu.

Bardzo dobrze sprawdza się połączenie zabiegu złuszczania z maseczką dobraną do indywidualnych potrzeb cery. Substancje aktywne zawarte w masce, dzięki wcześniejszej eksfoliacji, będą lepiej penetrować skórę oraz zadziałają efektywniej.

Dobry peeling do twarzy - wybór kosmetologa

Dobrego peelingu do twarzy polecamy szukać przede wszystkim wśród dermokosmetyków. Oto 5 produktów, które skutecznie złuszczają naskórek i pozostawiają cerę idealnie gładką.

1. Dermedic Hydrain 3 Hialuro - peeling enzymatyczny

Peeling delikatnie oraz nieinwazyjnie usuwa martwe warstwy naskórka, zapewnia skórze nawilżeniem, nie podrażnia. Po zastosowaniu kosmetyku skóra jest rozjaśniona, odświeżona oraz bardziej odporna na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Produkt przeznaczony jest dla cery suchej oraz wrażliwej. Producent zaleca nałożenie cienkiej warstwy peelingu na 15-20 minut, a następnie usunięcie kosmetyku wacikiem lub chusteczką. Produktu nie trzeba zmywać wodą. W składzie znajdziemy enzymy owocowe, kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę oraz alantoinę.

2. Bioderma Sébium Gel Gommant - myjący żel złuszczający 

Żel przeznaczony do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i mieszanej, borykającej się z problemem powstawania zaskórników, nadmiernym wydzielaniem sebum i szarym kolorytem. Kosmetyk działa rozjaśniająco, poprawia strukturę skóry, zapobiega powstawaniu zaskórników i zmian zapalnych. Po nałożeniu peelingu na skórę należy wykonać przez 1-2 minuty delikatny masaż, a następnie spłukać produkt wodą. W składzie znajdziemy mikro-perełki (kuliste granulki z polietynelu) oraz składniki działające keratolitycznnie: kwas glikolowy i estry kwasu salicylowego. Peelingu nie powinny stosować osoby posiadające wrażliwą skórę oraz zmiany zapalne.

3. Eau Thermale Avène - łagodny peeling w żelu

Peeling sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry wrażliwej. Łagodnie, a zarazem dogłębnie oczyszcza cerę. W kosmetyku zostały zastosowane mikrogranulki celulozowe, które delikatnie peelingują, złuszczają i usuwają martwy naskórek. Po zastosowaniu produktu skóra staje się promienna, oczyszczona, odzyskuje świeżość i blask. Peeling należy zastosować na suchą lub zwilżoną skórę twarzy, omijając okolice oczu. Następnie wykonać delikatny masaż okrężnymi ruchami. Po chwili kosmetyk należy obficie spłukać wodą.

4. SVR Clairial Night Peel - delikatny peeling na noc 

Peeling przeznaczony do pielęgnacji wszystkich rodzajów skór, które borykają się z problemami przebarwień spowodowanych ekspozycją na słońce, starzeniem, niedoskonałościami lub nierównym kolorytem skóry. Może być stosowany również w przypadku cery wrażliwej. W składzie znajdziemy enzym roślinny - papainę, niacynamid (witaminę PP) oraz składnik antystresowy, który przywraca funkcję barierową skóry, hamuje pojawienie się nowych przebarwień i zapobiega ich nawrotom. Produkt należy stosować na noc.

5. Iwostin Estetic - peeling z 12% kwasem glikolowym

Peeling chemiczny przeznaczony do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Działa rozjaśniająco, złuszcza i wygładza martwy naskórek, ujednolica koloryt oraz ogranicza powstawanie nowych przebarwień. W składzie znajdziemy 12% kwas glikolowy, który wspomaga odnowę komórkową, działa złuszczająco oraz rozjaśniająco, kwas ferulowy, glukonowy oraz cytrynowy. Producent zaleca stosowanie peelingu raz dziennie przez okres dwóch tygodni (należy omijać okolicę oczu i ust), a następnie 1-2 razy w tygodniu. Przy stosowaniu produktu kwasowego należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.

  1. 39,99 zł
    Najniższa cena:  46,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 46,99 zł
  2. 46,99 zł
    Najniższa cena:  50,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 50,99 zł


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Pianka do twarzy - czym różni się od żelu i jaką warto kupić? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej