dobry krem do stóp

Zadbaj o stopy przed latem! Ranking najlepszych kremów do stóp [RADY EKSPERTA]

Po zimie nasze stopy często są bardzo suche, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Jak przygotować je na lato? Ekspert Super-Pharm, podolog - Patrycja Szlufik podopowiada, jakie kremy zadziałają najlepiej oraz jakie domowe sposoby na suche stopy warto wypróbować.

Jednym z najczęstszych problemów w obrębie stóp, to ich nadmierna suchość skóry. Może dotyczyć wszystkich osób, niezależnie od wieku oraz płci.
Bezpośrednim czynnikiem sprzyjającym jest zaburzenie transportu wody z głębiej położonych warstw skóry, do warstwy rogowej naskórka. Dodatkowo warto nadmienić, że na podeszwach stóp nie mamy gruczołów łojowych, które odpowiadają za nawilżenie, natłuszczenie oraz chronią przed działaniem czynników zewnętrznych na pozostałych partiach ciała.

Przyczyny suchej skóry stóp

Nadmierna suchość stóp może być uwarunkowana genetycznie, ale także być powodem zaburzeń hormonalnych  tj. niedoczynność tarczycy, okres około menopauzalny, zakłóceń pracy wątroby i nerek oraz zaburzeniami metablocznymi (cukrzyca, miażdżyca)

Niestety dieta również nie pozostaje bez znaczenia - niedobory witaminy A, picie zbyt małej ilości wody, mocno sprzyjają suchości stóp. Niedostateczny poziom nawilżenia skóry, sprawia, że staje się ona mniej elastyczna i bardziej podatna na urazy. Warstwa rogowa ulega znacznemu pogrubieniu, oraz ulega mocnemu złuszczaniu, przez co stopy stają się szorstkie.

Najlepszy krem do stóp - jaki wybrać?

Szukasz dobrego kremu do stóp, który zapewnia mocne nawilżenie? Oto 5 kosmetyków polecanych przed podologa:

  • Krem do stóp Life Olej Arganowy - krem rekomendowany osobom, mającym problem z nadmiernym rogowaceniem skóry, suchością oraz skłonnością do pęknięć w obrębie stóp. Skład preparatu oparty jest o olej arganowy, kokosowy oraz masło shea. Każdy z tych składników świetnie regeneruje, wygładza i przywraca piękny zdrowy wygląd skórze stóp. W składzie znajdziemy jeszcze jeden bardzo ważny składnik- mocznik, który ułatwia wnikanie substancjom. Krem jest bardzo przyjemny w użyciu, jednak pozostawia tłustą warstwę, dlatego najlepiej sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji.
  • Scholl krem regenerujący do suchej skóry stóp - jego formuła ułatwia złuszczanie suchego naskórka. Dzięki temu preparat ma możliwość wniknięcia głęboko w skórę i zadbać o nawilżenie stóp. W składzie znajdziemy mocznik, alantoinę, która łagodzi i stymuluje odnowę komórkową, a hydrolizowane białka pszenicy posiadają właściwości wygładzające. Efekt można zauważyć już po pierwszej aplikacji. Uczucie nawilżenia utrzymuje się nawet do 24h.
  • Ziaja Med. kuracja ultranawilżająca - produkt zawiera w składzie mocznik, dzięki czemu wykazuje działanie delikatnie złuszczające, a co za tym idzie, również regenerujące i uelastyczniające. Krem jest bardzo bogaty w składniki aktywne tj.: olej bawełniany, olej z makadamia oraz prowitamina B5. Dzięki temu skóra pozostanie wygładzona, elastyczna i zdrowo wyglądająca.Idealnie sprawdzi się dla osób borykających się z szorstką, suchą oraz popękaną skórą stóp.
  • Undofen kuracja intensywne nawilżenie - preparat, który sprawia, że skóra staje się intensywnie i długotrwale nawilżona. To zasługa bardzo bogatej formuły, opartej na wielu składnikach aktywnych, które wpierają barierę ochronną i zapobiegają ponownemu wysuszeniu skóry stóp. Mimo wspomnianego bogatego składu, jest to preparat o przyjemnej konsystencji, szybkiej wchłanialności, nie pozostawia tłustego filmu na skórze.
  • Krem do stóp CeraVe - w składzie preparatu znajdziemy ceramidy oraz mleczan amonu, których właściwości odpowiadają za odpowiednie nawilżenie, oraz delikatne złuszczanie skóry (nie wywołuje podrażnień). Idealnie sprawdzi się dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, ponieważ działa kojąco i ułatwia regeneracje np. po obtarciu butów. Polecany do codziennej pielęgnacji, wzmacnia naturalna barierę ochronną, zmniejsza ryzyko infekcji.

Kremy na suche stopy polecane przez eksperta:

Domowe sposoby na suche stopy

Piękną skórę stóp zapewnią także domowe sposoby. Możesz samodzielnie przygotować peeling lub kąpiel zmiękczającą stopy. Oto kilka domowych sposobów na suche stopy, które warto wypróbować:

  • Kąpiel cytrynowo-miętowa - do garnka wlej wodę i włóż do niej kilka gałązek mięty. Gotuj przez kilka minut na małym ogniu pod przykryciem. Pokrój w plastry cytrynę w raz ze skórką (mogą być także inne cytrusy). Przygotowany napar przelej do miski. Dodaj 3-4 łyżeczki soli morskiej oraz odrobinę oleju arganowego (lub oliwki do ciała). Na koniec włóż do miski pokrojoną cytrynę. Stopy należy moczyć przez ok. 20 minut. 
  • Kawowy peeling do stóp - peelingi to jedne z najlepszych sposobów na pozbycia się naskórka rogowego z podeszw stóp. Dobrze sprawdzą się jako zabieg przygotowawczy do nałożenia preparatu nawilżającego lub regenerującego. Do miseczki wsyp 2-3 łyżeczki zmielonej kawy (może być po zaparzeniu). Dodaj oliwę z oliwek lub oliwkę do ciała, oraz jedną łyżeczkę soku z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj. Peeling najlepiej nakładać na zwilżoną skórę. Masuj stopy kilka minut, pocierając mocniej w miejscach nawarstwionego naskórka. Całość zmyj ciepłą wodą.
  • Peeling z soli i mięty pieprzowej (lub lawendy) - 2 łyżki soli drobną lub gruboziarnistą wsyp do miseczki i dodaj olej kokosowy. Ważne jest aby olej był miękki, ale nie płynny. Dodaj 2-3 krople olejku miętowego (lub lawendowego). Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Następnie nałóż na stopy i delikatnie masuj okrężnymi ruchami przez kilka minut. Całość zmyj ciepłą wodą i osusz ręcznikiem. Uwaga! Unikaj zabiegu w przypadku otwartych ran, podrażnień i głębokich pęknięć na stopach.
  • Okład z kremu nawilżającego - jeśli stopy wyraźnie potrzebują mocnego nawilżenia, a nie mamy w domu specjalnej maski do stóp możemy wykorzystać krem o właściwościach nawilżających. Należy położyć na skórę grubszą warstwę i szczelnie owinąć folią śniadaniową (można dodatkowo ubrać skarpetki). Folię zdjąć po ok.15-20 min. Nadmiar kremu usunąć płatkiem kosmetycznym lub ręcznikiem papierowym.

Wypróbuj maseczki na piękne stopy:

Autor

Patrycja Szlufik - ukończyła studia kosmetologiczne II stopnia ze specjalizacją podologii. Od kilku lat na bieżąco zdobywa nową wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w szkoleniach, sympozjach oraz konferencjach podologicznych. Właścicielka gabinetu podologicznego FT Medic w Bielsku-Białej.

Następny wpis
Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co można stosować, a czego unikać? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej